13 Temmuz 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere tırnak mantarı ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında bilgileri derledik. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Mantarı

tırnak mantarıOnikomikoz ya da daha basit terimlerle tırnak mantar enfeksiyonu, el tırnağın yanı sıra ayak tırnağını da etkileyen bir durumdur. Hatta ayak tırnakları yanlış kullanılan nemlendiriciler, havasız ayakkabılar, toplu alanlarda çıplak ayakla gezilmesinden kaynaklı kapılan bakteriler ve başkasına ait olan ayakkabıların kullanılmasından dolayı daha çok görülmektedir. Tırnağın içindeki bir fungal enfeksiyon, tırnağın altında ufak beyaz veya sarı bir leke ile başlar ve yayılır, ayak tırnağının kalınlaşmasına, renginin solmasına ve kenarlarında ufalanmaya neden olur. Mantar genelde tırnağa basın uygulayan sporcular, baletler, uzun süre kapalı ayakkabı giyenler, havuz, sauna, hamam gibi yerlere gidenler, başkasını eşyasını kullananlar, ayak mantarı olanlar ve vücut direnci düşük belli yaş üzerindeki kişilerde gözlemlenir. Tırnak anormalliklerinin %50'sini  tırnak mantarı oluşturur. Ancak maalesef tırnak mantarı tedavisi oldukça zordur, tırnak mantarı dört çeşittir:

 • Proksimal subungual onikomikoz, fungal enfeksiyonun yeni oluşan tırnak tablasına nüfuz ettiği tırnak kıvrımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Beyaz yüzeysel onikomikoz (WSO) ,tırnaklarda tebeşir beyazında bir görünüm veya "beyaz adacıklar" yaratma eğilimindedir.
 • Distal subungual onikomikoz , tırnak yatağını ve tırnak tablasının altını istila eder.
 • Candidal onikomikoz  ,sık sık suya daldırılmasından ötürü tırnağa "Candida" denilen bir  bakteri cinsinin bulaşması sonucu olur.

Venofamed Tırnak Mantarı İlacı

  venofamed tırnak mantarı ilacı
 • Eğer  VENOFAMED’i kullanacaksanız  temiz bir nevresim kullanın çünkü mantarlar çarşaflar içinde barınabilmektedirler. 
 • Eski terliğinizi mutlaka atın ve bundan sonra da daima burnu açık terlik kullanın; başkasının terliği asla kullanmayın. Misafirliğe gittiğinizde de kendi terliğinizi götürün gerekirse.
 • Otel gibi yerlerde kesinlikle çıplak ayakla gezmeyiniz.
 • Manikür pedikür yaptırma alışkanlığınız varsa; Kendize ait bir manikür setiniz olsun ve bundan sonra sadece onunla bakımınızı yaptırınız. Evde de sizin tırnak makasınızı asla başka aile üyesi kullanmamalıdır. 
 • Her manikür öncesinde mutlaka VENOFAMED’i bir 3 veya 5 dakika kadar önce uygulayarak Venofamed’in işlem boyunca tırnaklarınız için gerekli koruma perdesini oluşturmasına izin veriniz.
 •  Sauna, ve havuz gibi başkaları ile ortak kullanılan nemli ortamlara girmeden önce de mutlaka VENOFAMED kullanınız. Unutmamak gerekir ki nem mantar enfeksiyonunun en önemli barınma alanıdır. 
 • Venofamed tedaviyi 8 ile 12 haftada tamamlayabilmektedir ancak bir daha hastalığın nüks etmemesi için en az 1 yıl düzenli kullanmaya devam ediniz. Çünkü ayak tırnakları genellikle 6 ay içinde tamamen yenilenebilmektedir. 
 • Venofamed’i her ne kadar evde kendiniz çok rahatlıkla uygulasanız da, özellikle yıllardır mantarı olduğu içi artık tırnakları aşırı derecede kalınlaşmış olanların bakımlarını profesyonel bir pediküriste yaptırmaları ve her tırnak inceltme işlemi sonunda da ayrıca ilave VENOFAMED uygulaması yaptırmaları yerinde olacaktır.

Tırnak Mantarı Kremi

Aynı sefa kremi tamamen yasal yollardan üretilip tarım bakanlığı onaylı bir ürün olduğu için tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Tırnak mantarı problemi yaşadığınızı eczanelerde belirttiğinizde size ilk önerilecek ürün olan aynı sefa kremidir. Aynı sefa kremi tırnak mantarlarına geçici değil kalıcı çözüm üretir. Tırnak mantarının problemi tırnağın üretim mekanizmasından kaynaklı olduğundan dolayı, sorunun düzelmesi için köklü değişiklikler yapılmalıdır. Aynı sefa kremi de bu amaçla üretildiğinden dolayı tırnakları kökünden temizleyerek yeni çıkan tırnakların daha sağlıklı olmasını sağlar.  Bu kremler yeniden mantar oluşumunu durdurmazlar. Fakat oluşan mantarı yok ederler. Unutmayın ki eğer tırnak mantarınız varsa antifungal kremler harici ayağınızı özellikle parmak aralarınızı nemlendirecek nemlendiriciler kullanmayınız. 

Tırnak Mantarı Cilası


Gelelim tırnak mantarı cilasına; tırnak mantarıyla hem içten hem dıştan mücadele etmemiz gerektiğini söylemiştik. İçten mücadele kolay, günde 1 veya 2 antibiyotik kullanmanız yeterlidir. Tabi bu oran doktor tarafından belirlenmelidir.  Dıştan müdahale ise biraz zaman alacaktır. Tırnak mantarı cilasını eczanelerde bulmak mümkündür.. Tırnak cilası seti olarak eczanelerde bulabileceğiniz setin içerisinde;
 •  Tırnak Zımparası 
 •  Alkollü Temizlik Bezi 
 •  Mantar Cilası bulunmaktadır.

Nibulen Tırnak Cilası


tırnak cilası nedir
Siklopiroksolamine duyarlı Tinea corporis, Tinea cruris, Tinea pedis- Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum (Aerothesium floccosum), Microsporum canis; deri candidiasis'i (Moniliasis), Candida albicans (Monilia albicans) Pityriasis versicolor-Pityrospor orbiculare (Malassezia furfur) patojen fungus türlerinin neden olduğu yüzeysel dermatomikozların topikal tedavisi için  idealdir.  Tırnak mikozlarında (onychomycosis, Tinea unguium) topikal yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Tırnak cilasını ilk kez uygulamadan önce, hastalıktan etkilenmiş enfekte olan tırnak, tırnak makasıyla mümkün olduğunca kesilir, geriye kalan enfeksiyonlu tırnak kısmı da törpülenir. Başka bir şekilde önerilmedikçe, Nibulen tırnak cilası ilk ay günaşırı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Tırnağın etken maddeye doyması sağlanır. Uygulama, tedavinin 2. ayında haftada 2 kezden az olmamak kaydıyla, ve 3. aydan itibaren haftada 1 kez olacak şekilde azaltılabilir. Uygulama süresi boyunca haftada bir kez bütün cila tabakası alkollü mendil ile temizlenir. Bu işlem sırasında, enfeksiyonlu tırnak kısmı törpü yardımıyla mümkün olduğunca törpülenmelidir. Eğer bu sırada cila tabakası bozulursa, Nibulen tırnak cilası'nı çentilmiş yerlere tekrar sürmek kafidir. Uygulama süresi enfeksiyon şiddetine bağlıdır, fakat altı aylık tedavi süresi aşılmamalıdır.

Excilor


excilorExcilor , tırnak mantarı tedavisinde kullanılmaktadır. Excilor tırnağa doğrudan yerleştirip virüs bulaşmış tırnağın yüzeyine kolayca uygulamanızı sağlayan, kullanışlı ve kullanımı kolay hassas aplikatör ile birlikte gelir.  Bu sayede uygulama daha kolay olmaktadır. Bir fungal tırnak enfeksiyonunuz olduğunda, tırnağın altındaki mantarlar, tırnağın yapısını oluşturan madde olan keratin üzerinde beslenir. Excilor, herhangi bir mantar gelişimine düşman olarak çalışır ve tırnakğa nüfuz ederek ve altındaki çevreyi değiştirerek çalışır. Bu yöntem, Excilor'un enfeksiyona ulaşmadan tırnak içinden geçmesi için zaman ayırması gereken diğer birçok tedaviden daha çabuk bir şekilde soruna odaklanmasını sağlar.


Excilor'un etkileri çabuktur  enfekte olan tınak üzerindeki  etkilerini çabuk görürsünüz. Bununla birlikte, tırnağınızdaki enfeksiyonu fark ettiğinizde tedaviye başlamak önemlidir. Enfeksiyon azaldıkça, Excilor'un sadece tırnağın küçük bir bölümünde çalışması gerekeceği için tedavi süresi kısalır. Temiz, sağlıklı tırnakların sonuçları daha sonra elde edilecektir.


Excilor'un verimliliği saniyeler içinde uygulandığından klinik olarak ispatlanmıştır ve sadece bir dakika içinde kurur. Kullanımında ise uygulama aşağıdaki gibidir; 


 • Tırnağı iyice temizleyin ve her uygulama öncesinde tırnak cilasının izlerini kaldırın.
 • Sabah bir kez ve akşamları birer kez, günde iki kez Excilor'u bol miktarda kullanın.
 • Tüm tırnağınıza ve alt tırnağın kenarını kaplamak için kalem şeklindeki aplikatörü kullanın.
 • Uygulamadan sonra ayakkabı veya çorap giymeden önce tırnak  1-2 dakika kurumaya bırakılmalıdır.
 • Kurumasını önlemek için aplikatörün kullanımdan sonra tamamen kapalı olduğundan emin olun.
 • En iyi sonucu elde etmek için, tırnak tamamen iyileşene kadar tedavinin devam etmesi için tırnağa Excilor ile en az 3 ay süreyle tedavi edin.
 • Yeni, sağlıklı tırnak büyümesi görmeye başlayınca tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesin ve törpüleyin.
Yukarıdaki bir çok ilacı denediyseniz ve sonuç alamadıysanız, işte tırnak mantarı hastalığına kesin çözüm sunan yöntemi, şimdi size sagliklibakim.com sitesinden oldukça uzun bir yazı alıntılıyorum. Konu hakkında çok güzel bir yazı yazılmış.
Tırnak Mantarı Tedavisi


İlaç harici olarak lazer ile mantarlar tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca kimyasal peeling işleminde kullanılan asitlerle mantarlı bölgenin yakılarak hem mantarın kurutulması hem de cildin yenilenmesi sağlanır.
Tırnak mantarının tedavisi için kullanılan geleneksel yöntemlerle bilimsel yöntemleri birleştirerek oldukça etkili bir bakım yapacağız. Bunun için kullanacağımız bakım ürünleri şunlar.
 • Elma sirkesi
 • Laktik asit
 • Vicks
 • Çamaşır suyu
 • Ketoral şampuan
 • TCA
 • Menthol
 • Kafur
 • Çay ağacı yağı
 • Çinko oksit
 • Salisilik asit
Tırnak mantarı tedavisi için kullanacağımız bu malzemelerin nasıl kullanılacağını ve yapılacak bakımı şimdi yazacağım.

Tırnak Mantarı Kesin Çözüm
 

Tırnak mantarı ilaçları veya bitkisel tırnak mantarı tedavisinden sonuç alamayan arkadaşlar bu yazacağım bakımla oldukça etkili sonuçlar alabilecek.
Bakımın ilk aşaması çamaşır suyunu kullandığımız aşama olacak. Bunun için ilk işlem çamaşır suyu uygulaması. 

1) Tırnak mantarına Çamaşır Suyu Sürmek 

Her duştan önce mantarlı tırnağa kulak çubuğuyla çamaşır suyu süreceksiniz, Duşa girmeden beş dakika önce kulak çubuğu yardımıyla tırnağınıza çamaşır suyu (domestos) süreceksiniz. Çamaşır suyu uygulaması, tırnak alanında mantarın diğer tedavilere direnç geliştirmesini önlemek için yapıyoruz. 

2) Duşta Tırnağın Yıkanması 

Tırnak mantarı geçene kadar tırnağınızı her duşta ketoral veya fungoral şampuanla yıkayacaksınız. Yani önce tırnağımıza çamaşır suyu sürdük, sonra duşa girdik, ayağımıza suyu tuttuk, sonrasında tırnağımıza ketoral şampuanı sürdük ve bir dakika kadar bekledikten sonra duşumuza devam edeceğiz. 

3) Tırnak Mantarına Vicks Krem Sürmek 

Tırnak mantarımıza her sabah vicks ile yapacağımız bir krem karışımı süreceğiz, buradaki amacımız salisilik asit ve diğerlerinin yardımıyla tırnağın daha incelmesini sağlarken, krem karışımımız sayesinde mantarın yayılmasını da engellemek. Şimdi kremin tarifini veriyorum. Gerekli malzemeler; 

 • 2 kutu vicks 
 • 1 kutu vazelin 100 gr
 • 10 ml çay ağacı yağı
 • 40 gr çinko oksit (4 poşet)
 • 20 gr salisilik asit (2 poşet) 
Önce yaklaşık 300 gram malzememizi alacak ağzı kapalı sağlam bir kavanoz bulun, vazelini ve 2 kutu vicks kremi kavanozun içine ilave edip sıcak suda benmari usulü eritin. Her ikisi de eriyince kavanozu dışarıda soğumaya bırakın. Kavanozumuz soğuduğunda diğer malzemeleri içerisine ilave edin ve bir kaşıkla iyice karıştırıp, kapağı sıkıca kapadıktan sonra iyice çalkalayın. Bu işlemi karışım hafiften donmaya başlayana kadar tekrarlayın, artık pelte kıvamına geldiğinde buzluğa atın ve 15 dakika sonra kremimiz hazır olacak. Bu hazırladığınız kremin iyi karışması önemli. 
Kremi sabahları mantarlı tırnak veya tırnaklara süreceğiz. Tabi yukarıdaki diğer işlemleri de ihmal etmiyoruz, duş öncesi ve duştaki bakımlara devam. 

4) Tırnak Mantarına Elma Sirkesi Sürmek 

Tırnağımıza akşamları elma sirkesi süreceğiz. Sabah hazırladığımız kremimizi akşamsa elma sirkeli karışımımızı süreceğiz. Böylelikle inatçı mantarımız neye uğradığını şaşırıp yavaş yavaş yok olacak. Ama elma sirkesini tek başına kullanmayacağız, etkisini arttırmak için içerisine laktik asit ilave edeceğiz. Gerekli malzemeler; 

 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • 20 ml saf laktik asit
Boş ve ağzı sıkı kapanan bir şişe bulup elma sirkesini ve laktik asiti karıştıracağız. İşlem bu kadar. Sonrasında akşamları tırnak mantarımıza kulak çubuğu yardımıyla bu elma sirkeli karışımı süreceğiz. 

5) Tırnak Mantarına TCA Sürmek
İşte tırnak mantarına kesin çözüm sunacak son adıma geldik. Bu işlem mantarı öldürürken bulaştığı yerlerden de uzaklaştıracak. Bu işlem için %50 TCA (trichloroacetic acid) kullanacağız. Aslında tca uygulaması ilk yapacağımız uygulama, ama diğerleri rutin yapılacağı için en sona yazdım, çünkü asiti ilk aşamada haftada bir yapacağız, sonrasında 20 günde bir uygulama yapacağız. 

Tırnak mantarına tca uygulamadan önce tek kullanımlık törpü ile tırnağın üzerini iyice törpüleyin ve sonra tırnağınıza çamaşır suyu sürüp tırnağı iyice yıkayın. Tırnağı iyice yıkadıktan sonra kulak çubuğu ile tca %50'yi tırnak etlerine gelmeyecek şekilde tırnağın üzerine sürün. Bu ilk aşamalara tırnak etine değdirmemek önemli. Tırnak etinize değerse yıkamak zorunda kalırsınız, tırnak asit sürdükçe incelecek o aşamaya kadar ete değmemesi önemli. Tca'yı haftada bit tırnakları törpüleyip sürdünüz. 

Devamında yukarıdaki çamaşır suyu, ketoral, laktik asit elma sirkesi karışımı ve vicks ile hazırladığınız bitkisel tırnak mantarı kreminizi yukarıda tarif edilen şekilde kullanmaya devam edeceksiniz. Altı hafta (1,5 ay) sonunda tırnaklarınız incelecek hatta daha erken de incelip düşebilir. İşte bu aşamada tırnak etlerinize ve tırnak alt derinize asit süreceksiniz, buradaki amaç tırnak mantarının yenilemesini önleyerek, ete bulaşan mantarı da öldürmek. Tırnağınız incelip ete tca sürdüğünüzde canınız yanacak, toplam 2 dakika kadar bekledikten sonra bol suyla yıkayacaksınız. 

Bu aşamadan itibaren yukarıdaki işlemleri bırakıp etin iyileşmesini bekleyeceksiniz. Et iyileşene kadar bölgeye madecassol krem süreceksiniz. Et iyileşip deri soyulduktan sonra ki bu yaklaşık 10-15 gün sürer, iyileşmeden sonra yukarıdaki işlemlere 15 gün kadar daha devam edeceksiniz, birinci ayı doldurduğunuzda etleri bir daha tca ile yakacaksınız, o da iyileştikten sonra 15 gün kadar daha yukarıdaki bakım ürünlerini bitirene kadar devam edeceksiniz. 
Kaynak: http://www.sagliklibakim.com/2015/01/tirnak-mantari.html

Tırnak mantarı ilaçları ile ilgili yazım burada bitiyor, aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız hem daha fazla insana ulaşmasını sağlarsınız, hem de benim emeğime ufakta olsa bir teşekkür etmiş olursunuz, paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder