13 Temmuz 2017 Perşembe

Tırnak Mantarı Tedavisi


Tırnak mantarı özellikle ayaklarda meydana gelen bir enfeksiyondur. Bulaşıcı olduğundan kaynaklı çabuk yakalananlar tırnak mantarının tedavisi için bir çok yöntem denemektedir. Aşağıda tırnak mantarı için bitkisel tedavi yöntemleri ve losyon krem uygulamaları verilmiştir. İyi okumalar dileriz. 


Tırnak Mantarı


mantar nasıl geçersaglikicin.org olarak sizler için Tırnak mantarı tedavisinde antifungal losyon ve krem uygulaması  hakkında bir yazı derledik.  Ve size tırnak mantarı tedavisinde yararlı olmasını umuyoruz. Onikomikoz  da denilen tırnak mantarı ellerde ve ayaklarda, yanlış ayakkabı seçiminden tutunda hijyen eksikliğine kadar bir çok sebepten oluşabilmektedir. Tırnak mantarı en çok risk altında kimler vardır onu öğrenmeliyiz.


Kimlerde Tırnak Mantarı Başlangıcı Olabilir?  mantar geçer mi
 • Diyabeti (şeker hastalığı) olanlar.
 • Kan dolaşım sorunları olanlar.
 • Bağışıklık yetersizliği olanlar (AIDS/HIV enfeksiyonu).
 • 65 yaş ve üzeri olanlar.
 • Ayak derisinde mantar enfeksiyonu bulunanlar.
 • Ayakları çok terleyen veya sürekli nemli kalanlar.
 • Atletler, koşucular ve dansçılar gibi ayaklarına fazla  kullananlar.
 • Ayakkabı alırken sağlıklı kimyasallardan, kaliteli malzemelerden üretilmiş, kendi ayak ve bilek ölçülerine göre tasarlanmış ayakkabı üreten  yerleri  seçmeyenlerde
 • Satın aldıkları çorapların, eldivenlerin deri sağlığına uygun olarak üretilmemiş malzemelerden yapılmış olanlarını tercih edenler.
 • Satın aldıkları giysi ve elbiseleri yıkamadan kullananlar.
 • İnsan sağlığına zararlı  malzemelerden yapılmış ayakkabılar.
 • Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş ayakkabıları giyenler.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

mantarın tedavisiTırnak mantarı tedavisinde bitkisel kürlerde özellikle İbrahim Saraçoğlu'nun soğan kürü oldukça yaygındır. Fakat eğer bu kürü uyguladınız ve işe yaramadıysa aşağıda size başka önerilerimiz olacak. Bu bitkisel kürlerle beraber Ferudun  Kunak'ın önerdiği ayak banyosunu ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bunun için bir kova ılık su içerisine limon veya elma sirkesi atarak ayaklarınızı her akşam yıkamalısınız. 

Lavanta Yağı

Birkaç uçucu bileşik ve antiseptik özellik nedeniyle, lavanta yağı aynı zamanda ayak tırnak mantısı için etkili bir doğal ev tedavisi görevi görür. Enfekte ayak tırnağına ve çevresine pamuk yardımı ile lavanta yağını uygulayın. Daha etkili çalışması için uyguladıktan sonra bir çift kalın yün çorap giyin.

E Vitamini Yağı

Vitamin E yağını  tırnak mantarlarınız olan bölgeye ovarak sürün ve ardından doğa bir şekilde kurumaya bırakın.  E vitamini antifungal yapıdadır ve tırnak mantarlarınıza yani onikomikoza iyi gelecektir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı mükemmel bir antiseptik olarak kabul edilir ve mantar ilacı enfeksiyonlarında mükemmel sonuç verir. Saf çay ağacı yağı alın ve birkaç damla zeytin veya kekik yağı ekleyin. Pamuklu bir top yardımıyla mantar enfeksiyonu olan bölgelere sürün  ve on dakika boyunca bekleyin. Sonunda tırnağı hafifçe yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın. Çay ağacı yağı uygulamanız tırnak mantarınızı geçirecektir.   

Tırnak Mantarı Hastalığı Tedavisi


mantar tedavisiTırnak mantar enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmez ve tırnak mantarı enfeksiyonları için uygulanan tedavi süreci yaygın olması durumunda uzun sürebilmektedir, fakat antifungal kremleri cilt çok kolay bir şekilde emebildiği için tedavinin süresini kısaltabilir. Antifungal kremleri kendiniz de hazırlayıp kendiniz de uygulayabilirsiniz.

 Tırnak Mantarı Tedavisinde Antifungal Losyon ve Krem Uygulaması


mantar ilaçlarıUygulama öncesi, mantar rahatsızlığına maruz kalan parmaklardaki tırnaklar kolonya yardımı ile temizlendikten sonra, bir parça pamuk ile dezenfekte edilmelidir. Pamukla silme işlemi bittikten sonra kuruma işlemi için beş dakika beklenir. Tırnak hijyenik olarak temizlendikten sonra, tırnağa yerleşmiş mantara sebep olan bakterilerin yok edilmesi amaçlı boş ve temiz bir kaba 50 ml'lik kolonyaya ile 10 gr salisilik asit, karıştırılıp bir miktar çalkalandıktan sonra, bu karışıma 20 mm 'lik saf laktik asit ve 10 ml' lik çay ağacı yağı ilave edilerek elde edilen karışım  beraber tırnak mantarı oluşumu gözlemlenen yerlere düzgün bir şekilde sürülmelidir.

Ortalama on ile on beş dakika beklendikten sonra, çinko oksitli bebek pişik kremi b5, b3 ve E vitamini karıştırılarak bu karışım krem muhtevasına geldiğinde mantarın nüfus ettiği tırnağa, tırnağın yeniden sağlıklı gelişimi sağlanması amaçlı sürülür. Tırnak mantarı etkili bir hastalık olması nedeni ile  tedavisi de uzundur bundan kaynaklı bu uygulamanın 3 ay bir zaman alması gerekmektedir. Antifungal losyon ve krem karışımının uygulaması için yukarıdaki verdiğimiz malzemeleri, doakimya.com sitesinden alabilirsiniz. Aşağıda tirnakmantar.wordpress.com sitesinden bir alıntı yapacağım, oldukça iddialı bir yazı.

Tırnak Mantarı Kremi

Tırnak mantarı kremi için evde hazırlayacağımız merhem oldukça iyi gelecektir. 
 • 2 kutu vicks krem
 • 1 kutu vazelin 100 gr
 • 10 ml lavanta yağı
 • 10 ml çay ağacı yağı
 • 30 gr çinko oksit (3 adet 10 gr lık)
 • 20 gr salisilik asit (2 adet 10 gr lık)
Önce vicks ve vazelini benmari usulü eritin, ama çok ısınmasınlar  eridiğinde ise hemen ısıdan  alın ve boş bir krem kabı veya saklama kabına dökün, arkasından içerisine uçucu yağları döküp iyice karıştırın, sonrasında salisilik asit ve çinko oksiti ilave edip iyice karıştırın karışım pelte ve koyu bir hale geldiğinde hemen buzluğa koyun ve donmaya bırakın. İşte evde kullanacağınız, ev yapımı en etkili tırnak mantarı kreminiz hazır.

Tırnak Mantarı Solüsyonu

Kremi yaptık ama etkisini arttırmak istiyoruz, işte bu noktada gene adı bolca geçen bir malzemeyi kullanarak onu daha zenginleştireceğiz. Bu malzememiz sirke, içerisinde de laktik asit kullanacağız. Özellikle elma sirkesi kullanabilirsiniz, çünkü bu sirkenin içindeki asetik asit (acetic acid) antifungal özellikleri olan bir maddedir, sirke ayak tırnaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Gelelim Tarifimize, bu tarifte laktik asiti bir çok tırnak mantarı ilacında adı geçtiği için kullanacağız.
 • 1 su bardağı elma sirkesi
 • %80’lik laktik asit 20 ml
boş bir tonik veya gül suyu şişesine elma sirkesini ve laktik asiti ilave edin iyice çalkalayın. Oldukça etkili solüsyonunuz hazır demektir.

Tırnak Mantarı Geçiren İlaç

Gelelim evde bu illeti kesin olarak nasıl çözeceğimize. Öncelikle bu iş için TCA denen bir asit kullanıp diğer yöntemlerden yardım alacaksınız. Size adım adım tedavi sürecini anlatacağım dediklerimi harfiyen yaparsanız, tırnak mantarının nasıl geçtiğini gözlerinizle 3 ayda göreceksiniz.
 1. Her duş almanızdan önce kulak çubuğuyla tırnaklarınıza çamaşır suyu süreceksiniz. Eğer ayak mantarınız da varsa, elinize eldiven takı pamuk yardımıyla ayağınızı çamaşır suyuyla sileceksiniz. Ama ayak mantarı yoksa sadece tırnaklarınıza çamaşır suyu sürün. Üç dakika sonra duşa girin. bunu her duştan önce yapın.
 2. Yukarıda anlattığım Elma sirkeli ve laktik asitli yaptığınız karışımı kulak çubuğuyla tırnaklarınıza sürün, işlemi sabah akşam yaparsanız daha iyi ama eğer vaktiniz yoksa sadece akşamları yapın.
 3. Yukarıda anlattığım krem karışımını elma sirkesi laktik asit karışımı sürdükten sonra kulak çubuğuyla kremi tırnaklarınıza sürün. Bunda da sabah akşam olursa daha iyi olur ama en azından her akşam yapın. Kulak çubuğunu tırnağınıza değdirdikten sonra bir daha ürüne sokmayın. Her iki karışım içinde bu geçerli kulak çubuğunu tırnağınıza sürdükten sonra yenilemek için çubuğun diğer tarafını kullanın, her iki taraf da bittiğinde yeni çubuk kullanın, kulak çubuğunu tırnağa sürdükten sonra aynı yüzünü bir daha ürüne bulaştırmayın.
 4. Tırnak mantarına en son ve öldürücü darbeyi TCA ile vuracağız. Bu madde en inatçı mantar siğil falan hepsini öldüren bir şey. Yukarıdaki işlemleri bir hafta boyunca yaptıktan sonra, TCA asiti süreceğiz. Haftada bir tırnaklarınızı bir törpü ile törpüledikten sonra %40 TCA’yı kulak çubuğu yardımıyla süreceksiniz. Ama tırnakların tam üzerine sürün, tırnak etine kesinlikle değdirmeyin. TCA’yı ilk zamanlar yıkamayacağız, ete değdirmeden inceden sürün.
 5. Bu aşamada çamaşır suyu, elma sirkesi laktik asit karışımı ve en iyi tırnak mantarı kremini yukarıda anlattığım şekilde kullanıp haftada bir tırnağı törpüleyip tca asiti tırnağa sürüyoruz. Yaklaşık bir ayın sonunda tırnak iyice aşınıp artık ete gelmeye başlayacak. İşte bu aşamada tca asit canınızı yakmaya başlayacak, bu noktada tca asiti sürdükten sonra 3 dakika sonra yıkamanız lazım. Artık etlere, tırnak yatağına tca sürdüğümüz bu aşamada, çamaşır suyu, elma sirkesi ve kremi kullanmayın. Sadece tırnağa madecassol, beklazon, hametan gibi kremler sürün ki bölge kabuk bağlayıp atsın. Tırnak etini ve derinizi yaktığınız bu aşamada deriniz kabuk atana kadar beklemeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 20 gün yapar, deri kabuk attığında bir sefer daha tca uygulaması yapın.
Özetle tırnağın törpü ile inceldiği aşamaya kadar yukarıdaki işlemleri tırnağa haftada bir tca sürüyorsunuz, ama tırnak etinize kadar tırnağınız aşındığında, yani artık ete geldiğiniz aşamada, diğer ürünleri kesip sadece tca ile tırnak eti ve yatağını yakacaksınız. İşlemi 20 gün arayla 2 sefer veya yeterli gelmezse 3 sefer yapacaksınız. İşlemler 20 günde bir yapılacak. Sonra tırnaklarınız yeniden çıkacak, bu aşamada artık sağlıklı bir tırnak gelmiş olacak ve mantardan eser kalmayacak. Tırnak mantarı, tırnak yatağına yerleştiği için, tırnak yatağını da 2 yada 3 kere yakabilirseniz tca ile artık mantar öldü demektir, hadi geçmiş olsun.
Kaynak: https://tirnakmantar.wordpress.com/2015/05/08/tirnak-mantari-ilaci/


Şimdilik bu kadar, yazımı burada kesiyorum. Tırnak mantarından muzdaripseniz ve geçirmek istiyorsanız aşağıdaki başlıklardaki yazılarımı iyi okumanızı tavsiye ederim.Yazım burada bitiyor, aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız hem daha fazla insana ulaşmasını sağlarsınız, hem de benim emeğime ufakta olsa bir teşekkür etmiş olursunuz, paylaşımınız için şimdiden teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder