14 Temmuz 2017 Cuma

Tırnak Hastalıkları

Bu yazımızda sizlere tırnak hastalıklarını aktaracağız. Tırnak hastalıkları arasında en yaygın olanı tırnak mantarıdır . Fakat bu tek tırnak hastalığı değildir. Tırnak düşmesi , tırnak kırılması ve tırnak eti soyulması diğer rahatsızlıklar arasındadır.

Tırnak Hastalıkları


tırnak mantarıTırnak hastalıklarında tırnak plağında, tırnak çevresi deri dokularında, tırnak yatağında, lunulada meydana gelmektedir.Tırnak hastalıklarının yerleşim yerlerine ve belirtilere göre farklı bir terminoloji kullanılmaktadır ve buna göre tırnak hastalıklarını sınıflandırabiliriz. Tırnak hastalıkları arasında tırnak mantarı, tırnak kırılması, tırnak eti soyulması, tırnak düşmesi bulunmaktadır. 

Tırnak Mantarı

mantar tedavisiTırnak mantarı (tıbbi: onikomikoz veya tırnak mikoz) sadece kozmetik bir sorun değil, aynı zamanda tıbbi bir sorundur. Tedavi edilmezse, mantar enfeksiyonu, komşu ayak veya parmak tırnakları yayılarak etkisini arttırmaktadır. Tırnak mantarı gelişmesini destekleyen ayak mantarı yayılma göstermektedir bu durum da patojen, (örneğin Trichophyton rubrum için) dermatofit sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, tırnak mantarı ve ayak mantarı mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir.

Tırnak Düşmesi


tırnak neden düşerTırnak, ağır bir darbe aldığında düşer. Tırnak yarı saydamdır, pembe rengini altında bulunan tırnak yatağından alır. Bu bölgedeki morarmalar, tırnağın ne kadar darbe aldığına dair fikir verir. Ufak morarmalarda tırnak kendini yenileyerek düşmeden kurtulabilir ama daha ağır darbele sonucu tırnaktaki morarmalar siyaha döner ve tırnağın düşmesine neden olur. Bazı sık karşılaşılan ve tırnağın düşmesine yol açan durumlar:  • Ayak parmaklarına ağır cisim düşürmek
  • Özellikle tırnak uzamış olmasına rağmen dar ayakkabılar giymek
  • El parmaklarını çekmece ve kapı arasına sıkıştırmak ve kangren olmasına neden olmak tınak düşmesine sebep olur. 

Tırnak Kırılması

tırnak bakımıTırnak kırılması, tırnaklar bir yandan parmakları dış etkenlerden korumak için gerekli olsa da, bir yandan da kadınlar için önemli bir görsellik sağlarlar. Normalde koruyucu bir protein olan keratin maddesinden oluşan tırnaklar dayanıklıdır. Sağlıklı bir metabolizması olan kişilerin tırnakları sağlıklı olur. Yüzeyleri düzgün, renkleri pembe, sert olduğu kadar esnek yapıda olur. Ancak bazen tırnak kırılması ile karşılaşılabilir.Bu durum tırnak bakımında yaşanan aksaklıklardan kaynaklı olmaktadır. Bu yüzden tırnak kırılması önemsenmelidir. Tırnak sağlığı için, düzenli bir bakım yapılması gerekir. Bunun için tırnakların düzenli kesimi ve manikür-pedikürü yapılmalıdır. Ayrıca tırnaklarınız zayıf ise oje yerine renkli koruyucular kullanmalı ve her akşam koruyucuları temizlemelisiniz. 

Tırnak Eti Soyulması


tırnak hastalıklarıTırnak eti soyulması, parça parça ayrılması bir çok kişide görülebilen bir olaydır. Bu deri parçalarını el ile koparmaya çalışmak hem acı vermekte hem de kopan bölgelerin mikrop kapmasına neden olabilmektedir.  Bundan kaynaklı tırnak etleri koparılmamalıdır. tırnak kenarlarında tırnak tarafından çıkıntı haline gelmiş etler ucundan kesilerek temizlenmelidir. Tırnak eti sorunları genel olarak soyulmuş ve bakımsız olan tırnaklardan, C vitamini eksikliğinden, soğuk ve kuru bir ortamda bulunmaktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Aşağıda anlatacağımız tedaviye başlamadan önce illa koparmanız gerekiyorsa öncelikle ellerinizi ılık veya sıcak su içerisinde 4 5 dakika süre ile bekletin ve tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayın. Elleriniz iyice sıcak ve yumuşak hale geldikten sonra tırnak makası ile buraları kesebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder