13 Temmuz 2017 Perşembe

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması

tırnak batması nasıl geçerTırnak batması, tırnağın keskin tarafının, tırnağın sonunda bulunan  ya da yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile meydana gelen ve acı veren problemdir. Acı ve iltihaplanma tırnak kıvrımının deriye battığı noktada yaşanır. İltihaplanmanın ilerleyen süreçlerde iltihaplı bölgede ekstra bir doku ya da dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı meydana gelebilir. Eğer iltihaplanmış tırnak batmasına müdahale edikmezse daha da ilerleyebilir. Daha da ileri durumlarda, her ne kadar fazla görülmese de, tırnak batması olan tırnağın kemiği de iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapabilir.


Tırnak Batması Tedavisi


tırnak batması nedirEğer tırnak batmasının daha başında ki sürecindeyseniz, evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ile cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymadan iyileştirici ve enfeksiyonu önleyici olma konusunda başarılı olabilir.


Ayağınıza günde 4 kez sıcak su kompresi uygulayın. Ayağınıza doğrudan uygulayacağınız suya sabun, tuz ya da antibakteriyel ilaçlar eklemenize gerekmez.
İltihaplanmış bölge dahil ayağınızı günde 2 kez sabunla temizleyin. Günün geri kalan kısmında ayağınızın temiz ve kuru kalmasına özellikle dikkat edin.
Yüksek topuklu ayakkabıları ya da dar kalıplı sıkı ayakkabıları asla tercih etmeyin. Tırnak batması tamamen tedavi olana kadar sandalet gibi rahat ve açık ayakkabılar giymeye özen gösterebilirsiniz.
Deriye batan tırnağın köşesini kaldırmayı deneyin. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk koyarak sağlam duracak şekilde yerleştirin. Aralarında boşluk olması önemlidir. Bu acı veren bir işlemdir fakat evde  uygulanan tedavinin en önemli pratiğidir. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya yerleştirdiğiniz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirmeye özen gösterin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma problemi ortadan kalkacaktır.Bu aşamalarda yaşanacak ağrılara karşı ağrı kesini kullanabilirsiniz. Bunları 3 gün boyunca düzenli olarak tekrarlamanıza rağmen herhangi bir gelişme yaşanmadıysa doktora görününüz.

Tırnak Batması Nasıl geçertırnak batması tedavisiTırnak batması nasıl geçer sorusuna verebileceğimiz onlarca cevap var.Fakat herhalde bu tedavi yöntemlerinin arasında en dikkat çekici olan kekik çayıdır.Kekik çayı oldukça faydalı bir bitkidir ve çayı da sağlık problemlerine karşı kullanımda oldukça fazla tercih edilir.Kekik çayı ; iltihapla ve enfeksiyonlarla savaşmaya, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle de tırnak batması için mükemmel bir ilaçtır.

Bir fincan su ve iki çorba kaşığı kekik ile çay hazırlayın. Beş dakika kaynatın ve çay soğuduğunda tırnak batması olan parmağı beş-on dakika kadar çayın içinde bekletin. Bunu gün içinde birkaç kez tekrarlayın.

Tırnak Batması Ameliyatı

Günümüzde tırnak batması ameliyatları yaptırmak oldukça kolay ve iyileşme süreci kısa olan bir operasyon türüdür; tekrarlama olasılığı, operasyon gerçekleştirildiktem sonra ki bakım ve doğru uygulamalarla ortadan kaldırılabilmektedir. Tırnak batığı tedavi şeklinde son safha da yer alan tırnak batması ameliyatı kısa süren başarılı operasyon sayesinde kişi veya kişilerin uzun süreli rahatlamasını sağladığı için tercih sebebidir.

Tırnak batması ameliyatı olan hasta, ilk gün pansumanlı olan parmağını kullanmamalı ve zorlamamalıdır. Şayet batık tırnak ağakta ise; ameliyat işlemi görmüş ve pansuman yapılmış parmağın bulunduğu ayak kalp seviyesi üzerinde tutulmalıdır. Pansumanın devam ettiği süreç de ayak tarağını sıkmamaya dikkat edin, rahat ve düz bir ayakkabı veya terlik tercih edilmelidir. İyileşme süreci boyunca her türlü dezenfektasyona önem gösterilerek, ameliyat olunmuş olan bölgeyi enfeksiyon türü durumlardan korumak önemlidir, ameliyat sonrası pansuman bandajını aşacak şekilde oluşan kanama durumlarında derhal hekim kontrolünde bulunmak üzere sağlık birimine gidilmelidir.

Tırnak Batması Tel Tedavisi


tırnak rahatsızlıklarıBatık tırnak tedavisinde oldukça tercih edilen “3TO tel yöntemi” ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaydırılır. Tırnak askıda dururken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekil verilir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasının ardından batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği gözlemlenir. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi  gerçekleştirilir. 3TO tel yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta durabilir

Batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

Ayak Tırnak Batması


tırnak neden batarGenellikle ergenlik döneminde ve genç erişkinlerde daha çok görülen tırnak batması, sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu gerçekleşen enfeksiyon durumu ve kronik yaradır. Ayaklarda ve birinci parmakta görülür. Parmakta kızarıklık, şişlik ve şiddetli Ağrı yaşanabilir. Bu şikayetler sebebiyle ayakkabı giyilemez. Ayrıca çorabı kirleten akıntı ve koku gerçekleşebilir. Parmakları sıkıştıran dar ayakkabı giyme, yanlış tırnak kesimi (çok kısa kesmek ve törpülememek), darbeler ile oluşan tahriş, kilo sebebiyle tırnağın derinde kalması ve ailevi yatkınlık gibi nedenlerle görülür. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder