1 Haziran 2017 Perşembe

Tırnak Batmalarına Dikkat


Tırnak Batmalarına DikkatEditörlerimiz sizler için Tırnak Batması konusunda yazı hazırladı;

Konu başlığımız özellikle kadınların yakından ilgilendiği bir konu, tırnak kesiminde dikkat edilecek birkaç önemli nokta ile tırnak batmasının önüne geçilebilir.

Küçük bir sorun olarak görülebilen,ancak tedavi edilmediğinde cerrahi müdahaleye kadar gidebilen tırnak batmalarına günlük hayatta gerçekleşen bazı hatalar da yol açabilmektedir.


Ağrı, şişlik ve ikincil enfeksiyon gibi sorunlara yol açabilen tırnak batması, en sık ayak birinci parmak tırnaklarında gözlemlenir.

Genetik eğilim, aşırı terleme, terlemeyi artıran faktörler, sentetik, hava almayan ayakkabılar, dar ve darbe oluşturan ayakkabılar tırnak batmasına yol açan nedenlerdir. Kadınlarda topuklu ve sivri burunlu, erkeklerde sert ve sivri burunlu ayakkabılar ile yapılan uzun yürüyüşler ve spor, tırnakların yanlış kesilmesi, tırnakların düz yerine  [ U ] şeklinde, içe doğru kesilmesi, tırnak kenarlarının testere şeklinde düzensiz kesilmesi, kısa kesilmesi, tırnak kenarlarının koparılması gibi nedenler tırnak batmasına yol açabiliyor.Tırnak Batmasının Tedavisi
Kısa süreli tırnak batmasında, öncelikle bölgesel kurutucular, antibiyotikli kremler, gerektiğinde ağızdan antibiyotik gibi ilaçlar kullanmak tedavinin bir parçası oluyor. Bazı tırnak mantarı olgularında da tırnakta batma meydana gelebiliyor. Bu durum farklı ilaç kullanımı gerektirebiliyor. Bu tedavilerle yanıt alınamadığında, oluşan rahatsızlığın boyutuna göre, kimyasal koterizasyon, elektrokoterizasyon, krioterapi, tırnak yatağı cerrahisi  uygulanabilir. Uzun süreli vakalarda cerrahi yöntemlere öncelik veriliyor.

Tırnak Batmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler   •  Ayağı sıkmayan, darbe oluşturmayan,alçak topuklu, olabildiğince yumuşak, hava döngüsüne izin veren malzemelerden, kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanarak üretilmiş ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Tırnak uçları düz, yan kenarlara aşırı girmeden, hafifçe ovalleştirerek kesilmeli. Bu yolla yan kenarların düzensizleşmesine izin verilmemeli.
  • Tırnak kenarları kesinlikle elle koparılmamalı.
  • Sentetik olmayan, hava döngüsüne izin veren pamuklu çorap giyilmeli.
  • Ayak yıkandıktan ve uzun su içi aktivitelerden sonra iyi kurulanmalı.
  • Temiz , steril şartlarda pedikür uygulanmalı.
  • Tırnak çevresinde hafif bir kızarma, hassasiyet olduğunda, basit bir nemlendirici kullanılmalı.
  • Yakınmalar artınca bir deri hastalıkları uzmanı ile görüşülmeli.


Editörlerimiz sizler için tırnak batmasının açığa çıkardığı olumsuz etkileri hakkındaki makalemiz burada sona ermektedir, umarız aradığınız doyuruculuğa uygun nitelikte bir yazı olmuştur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder