1 Haziran 2017 Perşembe

Tırnak Batmalarına Dikkat


Tırnak batması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Genelde ayak tırnaklarında görülen tırnak batması enfeksiyon ve iltihap riski taşıyabilmektedir. Bu durum hem sağlık açısından olumsuz bir durum oluştururken hem de acı verici olabilmektedir. Tırnak batmasına dikkat etmek ve erkenden  müdahale bundan kaynaklı önemlidir.  Aşağıda sizlere bu konu hakkında bilgiler verilecektir. 

Tırnak Batması


Küçük bir sorun olarak görülebilen, ancak tedavi edilmediğinde cerrahi müdahaleye kadar gidebilen tırnak batmalarına günlük hayatta gerçekleşen bazı hatalar da yol açabilmektedir. Ağrı, şişlik ve ikincil enfeksiyon gibi sorunlara yol açabilen tırnak batması, en sık ayak birinci parmak tırnaklarında gözlemlenir.

Genetik eğilim, aşırı terleme, terlemeyi artıran faktörler, sentetik, hava almayan ayakkabılar, dar ve darbe oluşturan ayakkabılar tırnak batmasına yol açan nedenlerdir. Kadınlarda topuklu ve sivri burunlu, erkeklerde sert ve sivri burunlu ayakkabılar ile yapılan uzun yürüyüşler ve spor, tırnakların yanlış kesilmesi, tırnakların düz yerine  [ U ] şeklinde, içe doğru kesilmesi, tırnak kenarlarının testere şeklinde düzensiz kesilmesi, kısa kesilmesi, tırnak kenarlarının koparılması gibi nedenler tırnak batmasına yol açabilmektedir. 


Tırnak Batmasının Tedavisi

Kısa süreli tırnak batmasında, öncelikle bölgesel kurutucular, antibiyotikli kremler, gerektiğinde ağızdan antibiyotik  ilaçlar kullanılarak iltihabın giderilmesi ile tedavi edilmektedir.  Bazı tırnak mantarı olgularında da tırnakta batma meydana gelebilmektedir. Bu durum farklı ilaç kullanımı gerektirebilir. Bu tedavilerle yanıt alınamadığında, oluşan rahatsızlığın boyutuna göre, kimyasal koterizasyon, elektrokoterizasyon, krioterapi, tırnak yatağı cerrahisi  uygulanabilir. Uzun süreli vakalarda cerrahi yöntemlere gidilmektedir.  

Bizler tırnak batmalarının bu duruma gelmemesi için gereken önlemleri aktaracağız. Aşağıda son olarak tırnak batmasında kullanılan farklı tedavi yöntemleri daha geniş aktaran yazımızın linkine bakabilirsiniz. 

Tırnak Batmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler 

  • Ayağı sıkmayan, darbe oluşturmayan,alçak topuklu, olabildiğince yumuşak, hava döngüsüne izin veren malzemelerden, kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanarak üretilmiş ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Tırnak uçları düz, yan kenarlara aşırı girmeden, hafifçe ovalleştirerek kesilmeli. Bu yolla yan kenarların düzensizleşmesine izin verilmemelidir.
  • Tırnak kenarları kesinlikle elle koparılmamalıdır.
  • Sentetik olmayan, hava döngüsüne izin veren pamuklu çorap giyilmelidir.
  • Ayak yıkandıktan ve uzun su içi aktivitelerden sonra iyi kurulanmalıdır.
  • Temiz , steril şartlarda pedikür uygulanmalıdır.
  • Tırnak çevresinde hafif bir kızarma, hassasiyet olduğunda, basit bir nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Yakınmalar artınca bir deri hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir. 

Aşağıda tırnak batması tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren yazımız yer almaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder