3 Haziran 2017 Cumartesi

Terleme Nedir? Terlemeyi Önleme Yöntemleri


Terlemeyi Önleme Yöntemleri


Yaz sıcaklarını fazlasıyla hissettiğimiz şu günlerde, hepimizin en büyük kabusu onca deodoranta ve parfüme rağmen terlemek ve bunla beraber yaşadığımız  kokma problemleridir. Terleme durumu aslında vücudumuzun ısı dengesini korumak için ter bezleri tarafından yapılan doğal bir eylemdir. Fakat bunu dışında giydiğimiz kıyafetlerden, kilo durumumuzdan ve beslenme şeklimizden kaynaklı bu terlemeler daha bunaltıcı ve daha kokulu olmaktadır.

Terleme nedir?


Terleme tümüyle istemimiz dışında gelişen, metabolizmamızın doğal bir fonksiyonudur. Üstelik vücudumuz için iki önemli işlevi vardır; cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkı sağlar. Ter aslında salgılandığında renksiz ve kokusuzdur. Fakat, bakteriler koltukaltı gibi sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına sebep olur.

Genellikle ortam sıcaklığının yükseldiği, dans, spor gibi fiziksel faaliyetleri yaptığımız zaman terleriz. Bu şekilde vücut ısımızı sabit tutmuş oluruz. Zaten bunun için vücuda yayılmış en az 2 milyon ter bezi görev yapmaktadır. Fiziksel faaliyetler dışında da heyecan, korku, utanma ve sıkılma gibi psikolojik olaylarda terlememize neden olabilir.

Vücut ısısı dış sıcaklıklar veya gerilim yüzünden artış gösterdiğinde kan dolaşımı hızlanır. Böylece, ter bezlerinin aktif hale geldiği vücudun üst kısmına doğru bir sıcaklık akımı başlar. Deri üzerinde oluşan ter bu durumda hemen buharlaşıp, deriyi soğutur. Bu sayede insan bir gün içinde kendini fazla yormadan iki litreye kadar suyu vücudundan atar. Terlemenin ikinci önemli fonksiyonu ise vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasıdır. Bu sebeple saunalar faydalı olarak görülmektedir.Aynı koşullarda terleme oranı kişiden kişiye göre de değişebilir. Ortalama olarak bir insan günde 0.5 ile 1 litre arası terler.

Terlemeye Çözüm

Ter kokusu için çok çeşitli çözümler var. En önemlisi günlük temizliktir. Bunun yanısıra da terlemenin yarattığı rahatsızlığı bir takım önlemler alarak en aza indirebilirsiniz;

Rahat ve hava alan kıyafetler giymeli ve pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Vücut temizliğine özen göstermelisiniz. Özellikle koltuk altında oluşan istenmeyen tüyleri alarak kötü kokuyu büyük ölçüde önleyebilirsiniz.Kahve, alkol ve yakıcı gıdaları mümkün olduğu kadar az tüketmelisiniz.

Ter kokusunu azaltmanın iki yolu var; Deodorant ve antiperspirantlarla gün boyu hoş kokmak çok zor değil. Ancak deodorant ve antiperspirant birbirinden ayrı şeylerdir. Bu iki ürün  terlemeye karşı özellikle kötü kokuların giderilmesi açısından yaralıdır.

Terleme Önlemek için Deodorant Kullanımı

Deodorantlar antibakteriyel bazı maddeler ve alkol içerirler. Bu sayede de bakteri üremesini denetim altına alarak, ter kokusunun oluşmasını engellerler. Terin ayrışması için bakteriler belirli enzimlere gerek duyar. Bu sebeple bazı deodorantlar bahsedilen bu tür enzimlerden içerir. Diğer yandan ise daha çok parfüm yağları içerdiklerinden dolayı da güzel koku yayarlar. Cildinize uygun olarak istediğiniz kokuyu seçebilir ve kullanabilirsiniz.

Deodorant kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta deodorantı temiz ve kuru koltuk altına uygulamanızdır. Terli bir koltuk altına deodorantı sıkmak, oluşmuş ter kokusu ile deodorantın karışımından oluşan daha ağır ve kötü bir kokuya sebep olur. Ayrıca giysinin üzerine sıkmak da kokuyu engellemez. Bu arada sprey deodorantları, koltuk altına 15 cm’lik mesafeden kutuyu dik tutarak püskürtmeniz daha uygun olacaktır.

Terleme Önlemek için Anti-perspirantlar Kullanımı


Antiperspirantlar, terlemeyi deodorantlara oranla daha fazla önlerler. Ter oranını ayarlayıp, çok fazla ter üretilmesine önlerler. Ter üretimini alüminyum tuzları sayesinde engelleyip, ter bezlerini sıkıştırırlar. İçerdikleri alüminyum kloride ve benzeri aktif maddeler ile vücuttaki terlemeyi engeller, nemi azaltır ve kokuları sayesinde de tazelik verirler. İçindeki maddelere göre etki süresi ve gücü farklıdır.

Ancak antiperspirant ürünler daha çok pudralı formül içerdikleri için, genellikle koltuk altına uygulanmalıdır. Kıyafet üzerine sıkılan antiperspirant ürünlerin hiçbir etkisi yoktur. Koltuk altına sürülen antiperspirant ürün, ter bakterilerinin pudra tabakası dışına çıkmasını engeller ve böylece bakteriler kuruyup gider. Alkol içermediklerinden dolayı vücut için son derece uygundurlar. Ayrıca ferahlatıcı bir etki sağlarlar.Tercihiniz ister deodorant, ister antiperspirant olsun, her ikisi de ter kokusunu azaltmak ve günlük yaşamda karşılaşacağınız gergin veya stresli anları kolaylaştırmak için size yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder