2 Haziran 2017 Cuma

Tedavi Olmaktan Korkmayın


Böbrek Taşından KurtulmakBöbrek taşlarından kurtulmak, ağrısını çekmekten çok daha kolay.

Uzmanımız, dünya genelinde bir insanın hayatı boyunca böbrek taşı oluşturma ihtimalinin yüzde 12olduğunun altını çiziyor Türkiye'de bu oranın daha yüksek görüldüğünü ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 30'lara çıktığını aktarıyor.

Uzmanımız, yaptığı yazılı açıklamada, gelişen modern cerrahi ve görüntüleme yöntemleriyle böbrek taşı ameliyatlarının hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda daha güvenli ve etkin bir şekilde yapılabildiğini kaydetti.

Böbrek taşlarının özellikle Türkiye'de sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olduğunu söyleyen uzmanımız, dünya genelinde bir insanın hayatı boyunca böbrek taşı oluşturma ihtimalinin yüzde 12 olduğu biliyoruz, Türkiye'de bu oranın daha yüksek görüldüğünü ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 30'lara çıktığının gözlendiğini aktardı.

Bu bölgedeki genetik faktörler, yöresel gıdalar, sıvı alımının az olması ve yüksek hava sıcaklığının hastalığın sık görülmesinin ana nedenleri olarak saptandığını anlatan uzmanımız, böbrek taşlarının, tıkanıklık ve iltihaplanmaya yol açarak böbrek hasarına ve kaybına yol açabildiğinin altınız çizdi.

Böbrek Taşı Teşhisi


Uzmanımız, bu nedenle erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu söyleyerek, şu bilgileri verdi:

''Taş hastalığı genellikle böbreklerin olduğu yerde şiddetli ağrıyla kendini belli eder. Kimi hastalarda korkunç ağrılar yaşanırken, kimi vakalarda ağrı her zaman şiddetli seyretmeyebilir. Ayrıca idrarda yanma, bulantı ve kusma da taş hastalığının belirtilerindendir. Özellikle 6 milimetreden büyük taşların tedavisi mutlaka müdahale gerektiriyor.''

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrekte oluşmuş 2 santimetreden büyük taşlar için ciltte açılan küçük bir delikten endoskop sokularak gerçekleştirilen perkütan taş cerrahisinin kullanıldığını söyleyen uzmanımız, bu yöntemle açık ameliyata göre taşların daha iyi temizlendiğini ve iyileşme sürecinin daha kısa olduğunu belirtiyor.

Teknolojik olarak kullanılan aletlerin incelmesiyle de çocuklarda da uygulanabilen bu yöntem öncesinde ve sonrasında hastanın günlük yaşantısını sınırlayan herhangi bir kural bulunmadığını anlatan uzmanlar, böbrek taşlarından kurtulmanın bir diğer yolunun ise idrar deliğinden ince ve uzun optik cihazlarla girilerek yapılan üretereskopi ameliyatları olduğunun altını çizdi.

Uzmanımız, böbrekten idrar kesesine uzanan ve üreter ismi verilen borudaki taşların, tümörlerin ve darlıkların ameliyatında kullanılan bu yöntemin bazı böbrek taşlarının tedavisinde de alternatif tedavi olarak kullanıldığını belirtti.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder