7 Haziran 2017 Çarşamba

TCA İle Dövme SilmeTCA ile Dövme SilmekDövme sildirme yöntemleri arasında en hesaplı ve etkili yöntem tca'lı dövme silmedir. Tca ile özenli davranır ve bakımlarını düzenli yaparsanız dövmelerinizi silmeniz işte bile değildir. Ancak bu yöntemle dövme silmek sabır ister ayda bir yapılacak bir işlemdir. Toplamda 8 ile 12 ayarasında dövmeniz yok olur. Bu yazıda dövme silme konusunu oldukça iyi işleyen tibbitedavi.com sitesinden bir alıntı aktaracağım. Sözü uzmanına bırakmak her zaman yeğdir.


Dövme Nasıl Silinir


Bir heves ile başlayan dövme yaptırma girişimi zamanla büyük bir eziyete döner, vücudundaki bu izden sıkılanlar bu izleri sildirmek isterler ama bu ciddi anlamda zaman ve para ister. Bu yazıda size dövme nasıl siliniri anlatacağım. Tarif ettiğim metodla dövmelerinizden 10 seansta kesin kurtulacaksınız.

Dövme Sildirme YöntemleriDövme silmek için lazerle dövme sildirme, mikrodermabrazyon, ameliyatla kesme ve kimyasal peelingle dövme sildirme kullanılan yöntemlerdir. Bütün yöntemlerin amacı cildin soyularak dövmeli bölgenin silinmesi esasına dayanır. Biz size evde kendinizin yapabileceği oldukça ekonomik bir metot olan kimyasal peelingle dövme silmeyi sizlere aktaracağız.

Tca Kimyasal Peeling Dövme Silme


Kimyasa peeling, tca (trikoloroasetik asit) yardımıyla cilt yüzeyinin soyulması ve alttan gelen taze deriyle birlikte dövmeyi cildin üst katmanlarına taşıma şeklinde kısaca özetlenebilir. TCA ile dövme silme işleminde %50 oranda TCA tercih edilmelidir. TCA ciltte dövmenin üzerine kulak çubuğu yardımıyla dövmenin dışına çok fazla taşırmadan solüsyonun sürülmesiyle uygulanır. İlk uygulama için %40 tca da kullanabilirsiniz. özellikle hassas ciltler mümkünse %40 tca ile uygulamaya başlasınlar. cildin tepkimesine göre asit oranını yükseltin.

Özellikle gelen sorularda %70 tca ile dövme silinir mi gibi sorular ve yorumlar alıyorum. Bakın %70 tca dövmeyi çok daha kıza sürede silebilir ancak iz ve yara bırakırsınız. Sonra telafisi güç şeylere sebep olmamak için düşük oranlı tca kullanmanız ve 1 dakikadan fazla bekletmemeniz önemli bir konu. Yani zamana yayarsanız o dövme muhakkak silinir, erkenden silmek için risk almayın derim.

TCA  sürülen yüzey beyazlaşır ve bu beyazlama için 1 (bir ) en fazla iki dakika beklenmelidir. Acı ve yanma meydana gelir ama bu acı veya yanma lazer işlemindeki acıyla kıyaslanamayacak kadar hafiftir. Ayrıca tca dövme silmede acı 5 dakika sonra ortadan kalkar lazerde ise acı ciltte haftalarca devam eder.

TCA 2 dakika beklendikten sonra cilt suyla yıkanır. Hafifçe kurulanan cilde iyileştirici merhem sürülür. Cilt 5 gün ile 1 hafta arası bir süreçte soyulacaktır. Soyulma bitene kadar bu iyileştirici merhem sabah akşam cilde uygulanır.
TCA ayda bir sefer dövme tamamen silinene kadar uygulanır. İki uygulama arasında minimum 21 gün yani 3 hafta beklenmelidir. Ancak ideali 1 ay beklemektir.

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan cildin ısı ve ışıktan korunması sağlanmalıdır. TCA uyguladıktan sonra cildinizde kızarma ve kabuklanma olacak, bu durum geçicidir.

Dövme silme işleminde tca kullandıktan sonra iyileştirici merhem hazırlamanız gerekiyor, bu merhem yaranın hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Merhem için bir tüp %40 çinko oksitli herhangi bir pişik kremi, 1 tüp madecassol, 10 ml e vitamini, 10 ml b5 vitaminini boş bir kapta iyice karıştırın. Hızlı iyileştirici ve soyulma kolaylaştırıcı merheminiz hazır.

Uygulama sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kesinlikle deriyi soymamaktır. Cildinizi soymayın, deriyi kaldırmayın bırakın deri kendi kendisini yenilesin. Ayrıca ısı, ışık ve sert kimyasallar ve darbe veya aşınma gibi fiziksel durumlardan koruyunuz.
TCA kimyasal peeling cildinize zarar vermeden üst deriyi soyar, bu soyulmayla birlikte deriniz kabuk atarak soyulur. Kimyasal peelingle her seferinde cildiniz biraz soyulur ve yaklaşık 10 uygulamadan sonra dövmenin bulunduğu alanda cilt tamamen yenilenir ve ciltteki dövme silinir.

Dövme Ne Zaman SilinirDövmenin tamamen silinmesi dövmenin ne kadar derinde olduğuna bağlı olarak değişir. Eğer dövme derinin çok altındaysa, silinme daha uzun sürer ve dövme boyası çok kaliteliyse dövmenin silinmesi daha uzun zaman alır. Ancak dövmeniz 10- 12 seansta kesinlikle silinir, eğer hafif bir dövmeyse bu işlem 8 seansta biter. Ayrıca uygulamalar sonunda iz kalmaz. Ufak tefek kırmızılıklar kalabilir bu izlerde 2-3 ay sonra geçmezse çok düşük oranlı bir tca peeling yapılarak kurtululabileceğiniz şeylerdir.

Dövme Silme Fiyatı


Son olarak TCA ile dövme silme diğer bütün yöntemlerden daha ekonomik ve zararsızdır. Eğer TCA peelingi evde kendiniz yaparsanız bu işlem oldukça ucuzlar örneğin %50 lira gibi bir fiyata doakimya.com sitesinde satılıyor. Ülkemizde tca (trikloroasetik asit)satan çok fazla yer yok.

Kaynak: http://www.tibbitedavi.com/2015/01/dovme-silme.htmlBütün bu işlem süreçlerinin daha özenli ve dikkatli olmalarını gerektiren yanları göz ardı edilmemeli , TCA kimyasal peeling yönteminin prensiblerine bağlı kalınmalıdır. Yazımızın sonuna gelirken , dövme silme yöntemi olarak kimyasal peeling uygulanması hakkında hazırladığımız yazının sizler için yararlı olduğunu umuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder