4 Haziran 2017 Pazar

Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı?

Pek çok kişinin sigarayı bıraktıktan sonra ciddi bir kilo artışı ile karşılaşmasının tiryakileri sigara bırakma konusunda  geri atmalarına sebep olmaktadır. Fakat sigara bırakıldıktan sonra kilo kontrolü sağlanabilir. Sigara içenlerin bırakmama nedenlerinin başında çoğu zaman kilo artışından korkmaları geliyor.Sigara Bırakmak Kilo Aldırır mı? 


Araştırmalar sigarayı bırakanların ortalama 2 – 5 kg arasında kilo aldığını ve günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak alınan kilonun da farklılık gösterdiğini belirtmektedir.Günlük 2 paket sigara içenler 1 paket sigara içenlere göre daha fazla kilo almaktadırlar ve bu kilo alma daha çok ilk zamanlarda gerçekleşmektedir.Sigarayı Bırakınca Neden Kilo Artışı Olur?

Enerji dengesizliği durumunun ortaya çıkmasından kaynaklı kilo artışı olmaktadır. Günlük olarak alınması gereken enerji yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına, metabolizmaya ve yapılan egzersiz miktarına göre farklılık göstermekte; ancak temelde harcanan enerji alınan enerjiden fazla olduğu durumlarda kiloda artışlar meydana gelmektedir.

1 kg kaybetmek veya kazanmak için gerekli enerji 7000 kaloridir ve vücudumuza aldığımız her ekstra 7000 kalori kilomuzda 1 kg artışa sebep olurken, harcadığımız her 7000 kalori de 1 kg azalma sağlar. Bu durumda alınan ve harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlamak ağırlık kontrolüne yardımcı olacaktır.

Sigara bırakılması metobolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Metabolizmamız kalp, beyin ve karaciğer gibi önemli organların normal çalışabilmesi için enerjiye gereksinim duyar ve günlük olarak alınan enerjinin %70′i bu fonksiyonlar için kullanılır. Sigaranın etken maddesi nikotin metabolik hızı artırmakta ve harcanan kalori miktarını artırmaktadır; ancak bu yöntem kalori harcamak için seçilecek son derece sağlıksız bir yöntemdir.

Sigara içtikten sonra metabolizma hızlanır, içilen her sigara kalbin dakika 10-20 kez daha fazla vuruş yapmasına sebep olur. Sigara içenlerde kalp hastalıklarının yüksek olmasının sebebi budur. Sigara bırakıldığında metabolik hız azalır ve olması gereken sağlıklı seviyeye düşer. Normal seviyeye düşüş birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve bu esnada daha az kalori harcanıyor olması da kilo alma durumunu artırır, ancak hiçbir zaman metabolizmayı hızlandırmak için sigara içmek doğru seçenek değildir.

Beslenme alışkanlıkları sigara bırakılmasından sonra değişmektedir.Araştırmalar sigarayı bırakan insanların yemek tüketimlerini artırdıklarını göstermektedir. Sigarayı bırakmanın ardından tat ve koku alma hislerinin normale dönmesi sebebiyle iştahta artışlar meydana gelmekte, yemek alımındaki artışla beraber sevilen ve sevilmeyen besinlerde de değişiklikler olabilmektedir. Özellikle yüksek kalori içeren tatlı ve yağlı besinlere duyulan istek artmaktadır.

Ağızda bir şeyler olması gerektiği hissi sigara bırakıldıktan sonra yaşanan hisler arasındadır.Sigarayı bırakma sonrası ağızda veya elde sürekli bir şeyin olmasının özlenmesi sonucunda, ağız ve eller yemek yemekle veya atıştırmakla meşgul edilmeye çalışılır. Sürekli bir şeyler tüketiliyor olması da alınan fazla enerji miktarını artırır.

Sigara bırakmak strese neden olur ve bu durumun çözümünü de insanlar yemekte görmektedir. Aslında bu bilinçli yapılan bir eylemden çok psikolojik bir durumdur.Sigara stresi ve sıkıntıyı önlemek, yalnızlığı gidermek, kendini ödüllendirmek, zaman geçirmek ve sosyalleşmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Sigarayı bırakmanın ardından bütün bunların yerine yemek yemenin veya atıştırmanın koyulması kilo almanın bir diğer nedenidir.

Sigara Bırakınca Kilo Alımı  Nasıl Engellenir?


Sigara kalbe kilo almaktan çok daha fazla zarar verir. Araştırmalar günde bir paket sigara içmenin kalp üzerinde oluşturduğu stresin ancak 45 kg ağırlık artışı sonrası olabileceğini belirtmekte,ayrıca akciğer kanseri yanında inme riskinde de artışın sigara ile beraber artmakta olduğu belirtilmektedir.

Sigarayı bırakanların kilosunda artış olması hiçbir zaman bir zorunluluk veya kaçınılamaz bir durum değildir. Kalp hastaları üzerinde yapılan çalışmalar sigarayı bırakmanın ardından beslenme ve yaşam biçimi değişiklikleri ile kilo alımının engellediğini ortaya koymaktadır.

Alınan kalorilerin dengeli bir beslenme programıyla düzenlenmesi ve metabolizmanın uygun egzersiz programıyla hızlandırılması ağırlık kontrolü için en mükemmel yoldur.  Beslenme alışkanlıklarında yağlı besinlerin yeri dengeli olmalıdır. Çünkü yağlar en fazla enerji veren besin grubudur, 1 g yağ 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori verir. Dolayısıyla yağ miktarı azaltılmış besinleri seçerek aynı miktar yemek yemeye devam edilerek aynı kiloda kalınabilir.

Öneriler

- Etiket okuma alışkanlığı kazanıp yiyeceklerin içerisinde fark edilmeden alınan kalorilerin farkına varmak önemlidir.

- Besinlerin daha az yağlı olanlarını tam yağlı olanlara göre daha çok tercih edilmelidir.

- Yemek aralarında atıştırmak için kalorisi düşük besinleri tercih edin

- Sebze ve meyvelerden zengin, yağsız et ve ürünlerini, az yağlı veya yağsız süt ve ürünlerini içeren, kan şekerini dengeleyici tam tahıllı ürünlerin yer aldığı dengeli bir diyet uygulanması daha uygun olacaktır.

- Şeker ve şekerli besinlerden uzak durarak gereksiz kalori alımını azaltın. Şekerli besin tüketmek istiyorsanız doğal tatlandırıcılar ile yapılmış olanları tercih edin.

- Düzenli egzersiz yaparak kalori harcamanızı artırın, iştahınızı baskılayın, tekrar sigara içme arzunuzun önüne geçin ve stresinizi azaltın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder