11 Haziran 2017 Pazar

Omurga Kırılmasına Karşı Kalsiyum ve Egzersiz Önerisi


Omurga Kırılmasına Karşı Kalsiyum ve Egzersiz Önerisi


Yaşlandıkça ortaya çıkan omurga çökmelerinin önüne geçebilmek için yeterli miktarda kalsiyum içeriği yüksek gıdalarla beslenin.

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı   ilerleyen yaşlarda meydana gelen omurga çökmelerinin önüne geçebilmek için yeterli miktarda kalsiyum içeriği yüksek gıdalar alınması ve düzenli olarak egzersiz yapılması konusunda uyardı.
Omurga kırılmasının en sık nedeninin travmadır , özellikle trafik kazaları sonrasında sıklıkla gerçekleşen bir problemdir.

Omurga Kırılması


Omurgada kırılmasının, sırt ve belin birleştiği noktada oluştuğunu aktaran uzmanımız, ''Ancak bu kırılma diğer kemiklerde olduğu gibi ortadan değil, çökme şeklinde gerçekleşiyor. Yani omurga yükseklik kaybına uğruyor. Yine el ve ayak kırılmalarında olduğu gibi ani bir ağrı oluşmaz. Fakat uzun süreli bel ve sırt ağrılarına yol açıyor'' şeklinde konuştu.

Sabah uyandığında şiddetli sırt ağrıları yaşayan ya da gün içerisinde belinde ağırlık hissedenlerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini anlatan uzmanımız, şunları söyledi:

''Bu durum sadece tutulma değil, yılların getirdiği bir omurga kırılmasının da habercisi olabilir. Ancak kırık kelimesi insanları korkutmasın. Yükseklik kaybı şeklinde oluşan omurgada çökme kırılması, erken teşhis edildiğinde kapalı yöntemle yapılan kolay bir operasyonla giderilebiliyor. Omurgada çökme kırılması yılların etkisiyle ortaya çıksa da zamanında alacağınız bazı önlemlerle bu durumun önüne geçebilirsiniz.''

Omurga kırılmasının, gençlerde herhangi bir darbe aldıktan sonra oluştuğuna değinen uzmanımız, şunları kaydetti:

''Ancak orta yaş ve üzerinde herhangi bir darbe durumu olmaksızın da kırılmalar meydana gelebiliyor. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde gerçekleşen kemik erimesi bu duruma zemin hazırlıyor. Aniden ayağa kalkmak, hızlı bir şekilde oturmak ya da uzun süre ayakta durmak bile omurga kırılmasına neden olabiliyor. Vücudunuzu bir bardak olarak düşünün. Damla damla akan su bardağı dolduruyor. Son bir damla ise bardağın taşmasına neden oluyor. Vücutta da aynı şekilde yıllar içerisinde kemiklerde oluşan deformasyonlar hapşırma ya da öksürme gibi karın içi basıncını artıran ufak bir hareketle dahi omurgada çökme meydana getirebiliyor.''

Erken Teşhisin Önemi


Uzmanımız ayrıca, hastalığın teşhisi için yapılan muayenenin ardından röntgen çekilmesinin yeterli olduğunu, ancak sinirde hasar oluşumu ihtimali söz konusu olduğu durumlarda MR'a başvurulduğunu belirterek, ''Hastalık erken teşhis edildiğinde lokal anestezi altında gerçekleşen kapalı ameliyatla omurgaya giriliyor. Çökme olan bölgeye müdahale edilip bir daha oluşmasının önüne geçmek amacıyla özel bir yöntem uygulanıyor. Hasta 2-3 saat sonra yürümeye başlıyor. Ameliyattan sadece bir gün sonra hastaneden taburcu oluyor. Hastalığın teşhisinde geç kalınan durumlarda ise açık ameliyat gerçekleştiriliyor. Açık ameliyatta hasta ameliyattan 4 gün sonra hastaneden çıkıyor'' şeklinde konuştu

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan omurga çökmelerinin önüne geçebilmek için bazı önlemler alınabileceğini aktaran uzmanımız, şunları kaydetti:

''Yeterli miktarda kalsiyum içeriği yüksek gıdalar tüketin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersize çok uzun saatler ayırmanız gerekmiyor. Ancak düzenli aralıklarla yapılması çok önemli. Yürüyüş ve yüzme bel sağlığınızı en iyi koruyan sporlardır. Hiç spor yapmamış veya spora uzun süre ara vermiş bir kişiyseniz spor noktasında seviye seviye başlamalısınız. Vücudunuza aniden yüklenirseniz omurganıza yarar sağlamak yerine zarar verirsiniz. Spor yaparken belinizde ya da sırtınızda herhangi bir ağrı oluşması durumunda ara verin. Çünkü bu ağrı vücudunuz alarm veriyor demektir. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Bir saat oturduysanız 5 dakika ayağa kalkıp gezinin. Uzun süre ayakta kalmayın. Bir saat ayakta durduysanız mümkünse 5 dakika oturun. Sandalyede otururken yere düşen bir şeyi belinizin üzerinde yana doğru eğilerek almayın. Ayakkabılarınızı bağlarken ayağınızı yüksek bir yere koyun. Uyurken yüz üstü yatmayın. Mümkün olduğu kadar sırt üstü ya da tam yan pozisyonda uyuyun. Yataktan kalkarken öncelikle yan dönün. Oturarak ayaklarınız aşağı sarkıtarak ayağa kalkın.''


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder