4 Haziran 2017 Pazar

Obezite tedavisinde yeni umut

Zayıflamak isteyenlerin çoğu; diyet dergilerinde, televizyon programlarında ve internette hep onun adına rastlıyor. Ünlüleri zayıflatan adam olarak bilinen Dr. Pierre Dukan, düşük kalorili beslenmeye alternatif olan Dukan Diyeti’ni ortaya çıkaran bilim insanıdır. Bazıları bu diyetin zararlı olduğunu düşünse de çoğu insan faydasını görmüştür.

Bugünlerde oldukça popüler olan  Dr. Pierre Dukan, ünlüleri zayıflatan doktor olarak tarihe adını yazdırmış durumda. Düşük kalorili beslenmeye alternatif olan Dukan Diyeti’nin yaratıcısı. İlk ünlü müşterilerinden biri Prens William’ın nişanlısı Kate Middleton’un annesi olunca ünlüler Dr. Dukan’ın mucizevi zayıflama formülüne akın etti.Son 10 yılda sadece Fransa’da 5 milyon kadını zayıflatan Dr. Dukan’ın yarattığı sistemin hikayesi 35 yıl öncesine dayanıyor. O tarihlerde Dr. Dukan bilimsel bir yayında, düşük kalorili beslenmenin tehlikeleri üzerine “Düşük kalorili beslenmeyle belki kısa süre için kilo veriyoruz ama sonra hem fiziksel sağlığımız tehlikeye giriyor hem de duygusal hayatımız altüst oluyor” diye yazıp ortalığı birbirine katmıştı.Dukan Diyeti’nin merkezinde, protein açısından zengin 72 maddelik bir yiyecek listesi var. Buna ek olarak düşük karbonhidratlı 28 sebze de yer alıyor listede. Diyet sırasında 5 günde 3 kiloya kadar zayıflamak mümkün. 4 aşamalı diyette, perşembe hariç diğer günlerde ne isterseniz onu yiyorsunuz.Dukan Diyeti 


Duka diyeti aşama aşama yapılan bir diyet programıdır ve 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:Saldırı, kilo verme, korumaya hazırlık ve sürdürme. Sistem sıkı ama ilk 2 aşamayı tamamladıktan sonra bir daha kilo almıyorsunuz. Hem de hayatınız boyunca istediğiniz her şeyi, istediğiniz kadar yiyerek…

1. Saldırı
En zor kısım olan ilk aşama10 gün sürüyor. Dr. Dukan size 72 proteinli besinden oluşan bir liste veriyor. Yağsız proteinler, süt ürünleri, yumurta, balık ve kümes hayvanları içeren listeden seçtiklerinizi istediğiniz öğünde istediğiniz miktarda tüketebiliyorsunuz. Ama sadece haşlama, ızgara veya fırında pişirilmiş olarak tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Sıvı ya da katı yağ yasak. Lezzet için her türlü baharatı kullanabilirsiniz. İlk 5 günde 3 kilo veriliyor. Kabızlığa karşı her gün yoğurt veya süte karıştırıp 1,5 çorba kaşığı kepekli yulaf ile tüketmeniz gerekiyor, en az 1.5 litre su içiyorsunuz. Şarküteri ürünleri ve kuzu etine izin yok. Bu dönem de fazla protein tüketmekten kaynaklı ağız kokusu oluşabilmektedir.

2. Kilo verme

İlk listeye 28 sebze ekleniyor: Enginar, patlıcan, brokoli, lahana, kereviz, kabak, mantar, marul, turp, ıspanak, domates bu aşamada diyete ekleniyor. Haftanın 2 günü ilk aşamada olduğu gibi sadece protein tüketiyor, diğer günler ise sebzeleri de ekliyorsunuz. Karbonhidrat zengini patates, pirinç, mısır, fasulye, mercimek yasak. Havuca ise haftada 2 gün izin var. Yiyecekleri yağsız pişirme bu aşamada da geçerli.

3. Korumaya hazırlık

Her gün hem et hem sebze yiyorsunuz. Günde bir porsiyon meyve ve 40 gram peynire izin var. Haftada 2 öğün kepekli ekmek ya da makarna da yiyebiliyorsunuz. Ayrıca “kutlama” öğünleri de başlıyor. Yani haftada 2 öğün her şey serbest, tatlı da dahil olmak üzere. Bu aşamayı, verdiğiniz her kilo için 1,5 hafta sürdürüyorsunuz.

4. Sürdürme

Hayat boyu sürdürebileceğiniz bu aşamada her şey serbest. Hem de her gün, her öğün. Sadece perşembe günlerini “saldırı” aşamasıyla geçiriyorsunuzDukan diyetinde perşembe menüsüne örnek olarak;

Kahvaltı: Ilık su, yağsız beyaz peynir, yağsız omlet

Öğle: Köriyle tatlandırılmış tavuk ızgara

Ara öğün: Yulaflı ekmek veya krep

Akşam: Izgara somon (Şekersiz çay, kahve serbest. Miktar belirtilmemişse yiyeceklerden dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz)

Dukan diyeti sayesinde bir çok ünlü kilo vermiştir ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamamıştır. İsterseniz dukan diyeti ile siz de kilo verebilirsiniz ve daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder