8 Haziran 2017 Perşembe

Nasır Tedavisi


 Nasır TedavisiSayfa editörleriniz  olarak, Nasırların  '' Callus Treatment '' tanısı ve tedavisi üzerine sizler için bir makale hazırladık ;

Ne tür sorun yaşarsanız yaşayın , problemlerle baş edebilmenin ilk adımı karşı karşıya olduğunuz sorunu araştırmak, tanımak ve bilinçli yaklaşmaktır.

Her cins, boy ve pek çok değişik biçimde görülebilen nasırlar bu sorunu çekenler için ciddi bir sıkıntı, kötü bir görüntü ve yoğun bir problem halinde gerçekleşir. Hatta nasır ağrılar ağıtlara bile konu olmuştur.

Gündelik yükümüzü taşıyan ve fakat ayaklarımızın bu düşmanını daha iyi tanımak ve problemi tamamen veya kısmen ortadan kaldırabilmek için neler yapılabileceğinden bahsedelim.Nasır nedir
Nasırın oluşma sebebi esasında vücudun o bölgesini korumaktır; cilt sürtünme veya basınç nedeniyle belli bir bölgede tahriş hissettiği vakit kalınlaşarak tepki verir yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya alır. Dolayısıyla nasırın tanımı en basit şekliyle cildin korunma hedefli olarak kalınlaşmasıdır. Vücutta nasır meydana gelen bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşma yalnızca ayak bölgesinde gerçekleşmeyebilir ancak nasırın en yoğun göründüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırlarından bahsedilir.

Sürtünme veya basınç derken ne kastedilir, fazla dar veya sıkı bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı basınç veya sürtünme bunlara örnektir. Bu gibi örneklerin her birinde tekrarlanan basınç veya sürtünme nasır oluşumuna sebep olur. Bilinçli ayakkabı tercihi için, konunun daha nitelikli ele alındığı şu linki ziyaret edebilirsiniz.

En sık karşılaşılan nasır “helloma dura (hd)” olarak adlandırılan ve yürürken parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından meydana gelen nasırdır. Daha yumuşak olan nasırlar “helloma molle (hm)” iki parmak arasında meydana gelen türlerdir.Nasır neden olur
Basit bir anlatımla nasır oluşmasındaki ana neden ayağın belli bir veya birkaç bölgesinde sürtünmeyle birlikte meydana gelen fazla basınçtır. Nasır oluşumuna etki edebilecek pekçok neden olmasına karşın, bu tür etkiye sebep olabilecek ana nedenler:


 • Sıkı ayakkabı
 • Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı
 • Yüksek topuklu ayakkabı
 • Kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın almak.
 • Dışarıda yalın ayak yürümek
 • Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
 • Ayağın fazla kemikli olması
 • Yanlış yürüme (basma) hareketi
Sık rastlanan belirtiler nelerdir
Nasırın pek çok değişik belirtisi olmasının yanında hiçbir belirti vermeyen ağrısız nasırlar da olabilir. Ancak nasır oluşurken genellikle belirti nasır bölgesindeki keskin ağrıdır. Hafif nasırlarda baskı ortadan kalktığında ağrı da ortadan kalkar ama derin ve geniş çaplı nasırlarda ağrı daha keskin ve nasır daha rahatsız edicidir. Ağrıyla birlikte bölgede kalınlaşma da yaşanır.Nasıl tedavi edilir
İlk olarak göz önünde olmasında gereken nokta, nasırı iltihaplı olan benzerlerinden ayırmaktır: İçerisinde iltihap bulunmakta olanlar kazındığı vakit genellikle irin veya kan akıtacaktır, halbuki nasır kazındığında altından ölü cilt hücreler çıkmaya devam eder. Size problem çıkartan şeyin gerçekten nasır olduğuna emin olduktan sonra pek çok tedavi biçimi tatbik edilebilir.

Bunların arasında en risksiz ve sağlıklı yöntem nasırın oluştuğu bölgedeki ölü cilt hücrelerini cilde zarar vermesini engelleyerek, salisilik asit ve laktik asit barındıran losyon ve flasterler kullanılabilir. Bu asit gurupları içinde en sağıklı ,en ucuz ve en hızlı sürede çözüm üreten asit TCA Asiti ' dir . Tca asiti ile ağrılı bölgede oluşan dezenformasyona neden olan mikrop yoğunluklu deri, TCA asit çözeltisi yardımı ile sağlıklı derinden hızlı bir şekilde ayrılması sağlanarak acı ortadan kaldırılır, aynı zamanda deride meydana gelen leke ve yara izleri gene tca asit çözeltisi ile yeni derininin hızlı bir şekilde oluşmasını sağlayarak bu ve benzeri izleri silinmiş olur.

Nasır tutmuş yüzeylerde TCA ASİT ' i uygulaması ile ilgili daha kapsamlı bilgilere ihtiyaç hissediyorsanız, konunun daha nitelikli bir şekilde ele alındığı nasır tutmuş yüzeylere tca uygulaması yazıma bakabilirsiniz.

Nasırlarınızı keserek yok etmeye çalışmanın da istenmeyen sonuçlara varabilirsiniz. Derinizde kesikler meydana gelebilirsiniz. Unutmayın ki ayak devamlı olarak bakterilerin basitçe üreyebilecekleri ılık ve rutubetli bir ortamdır.

Yumuşak materyalden meydana gelmiş ayakkabıları tercih edin. Bunların içinde en iyisi deridir; esnekliği ayağa gelecek baskı ve sürtünmeyi önleme konusunda öncelikli yardımcınız olacaktır.

Seçtiğiniz ayakkabının topuk ve baş parmak altındaki bölgelerinin yastıklı olmasına dikkat edin. Bu, ayağınızın doğal bir pozisyonda olduğundan faydalıdır.

Parmak bölgesi geniş ve oval olan ayakkabılar tercih ettiğiniz durumda parmaklarınıza bol yer kalacağı için parmak arasında nasır oluşması da önlenebilir.

6 santimetreden fazla topuklu ayakkabılardan sakının.

Kendi ayak ve bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın alın.

Ayakkabınızın ek yerleriyle dış limit dikişlerinin iyi olmasına itina gösterin.

Nasıra meyilliyseniz bilhassa dar burunlu ayakkabılar başta olmak üzere, insan ayağının doğasına aykırı modelleri olan bütün ayakkabılarınızdan kurtulun!

Ayaklarınızı kesinlikle iyi kurulayın. Pamuklu çorap giymeniz önerilir. Devamlı rutubet içerisinde duran ayaklarda cilt tahriş olur. Çoraplarınız nemlendiğinde mutlaka değiştirin.

Evde mümkün mertebe olduğu kadar yalın ayak dolaşın. Doğa ana ayak parmaklarımızın hür ve serbest olmasını isterdi ama soyunma odaları gibi topluma açık yerlerde yalın ayak basmamaya itina gösterin. Böyle yerlerde kesinlikle terlik kullanın. hiç kimse ile ortak havlu, çorap, ayakkabı kullanmayın.
Nasırın yol açtığı ağrı ve kaşıntıdan kurtulmak için bölgeye soğuk kompres uygulayın.


 1. Nasırın çevresinde kırmızılık veya tahriş gördüğünüz an kullanmakta olduğunuz ilaç ve tedaviye son vererek profesyonel görüşe başvurun.
 2. Şeker hastalığı veya dolaşım bozukluğu gibi bir rahatsızlığınız varsa, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmadan önce bir doktora baş vurun.
 3. Hiçbir koşul ve taktirde nasırı açık bir jiletle almaya çalışmayın. Nasırın çevresinde veya altında olan cilde zarar vermemeye dikkat edilmelidir çünkü bu tarz yaraların iltihap kapması hemen hemen kaçınılmazdır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder