2 Haziran 2017 Cuma

Leke Tedavisi


Cilt Lekeleri ve Tedavi YöntemleriCilt lekeleri ve bir çok dermatolojik sorunun tedavisinde Kimyasal Peeling yöntemleri son dönem uygulamalarda öne çıkan uygulamalardır. Bu yazımızda lekelerin önüne geçmek ve lekelerin giderilmesi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinde bahsedeceğiz.Leke Nasıl Oluşur?

Leke, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelmektedir. Bu durum güneşin UV ışınlarından , cilt bakımındaki yetersizlikten,solaryum da fazla durmaktan, yanlış cilt bakım ürünleri kullanmaktan olabilir. Lekeler, cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hastalıklar ve yaşın ilerlemesi ile vücudun her bölgesinde görülebilir.
Eller güneş ve kimyasallarla teması sebebiyle,yüz ve boyun cildi ise güneşle olan temas fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.

Leke neden meydana gelir?

Lekeyi gebelik döneminde, kloazma dediğimiz yüzde gebelik maskesi olarak,yaşın ilerlemesine bağlı olarak el sırtı,göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak, güneş yanıkları sonrası yüz ve dekolte cildinde güneş lekeleri tarzında, deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda, lazer epilasyon yada ağda uygulanması sonrası kimyasallarla ve güneşle kontrolsüz temas sonrası, dövme sildirmede yanlış uygulamalar sonrası, bazı sistematik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte farklı bölgelerde renk değişikliği meydana gelmektedir.

Cilt Lekelerini Engelleme  Yolları

Leke tedavisinde öncelik her zaman leke oluşumunun önlenmesine yönelik yöntemler geliştirilmeli cilt korunmalıdır. Leke özellikle güneş ve kimyasal kullanıcılarla meydana geldiği için alınabilecek önlemler şöyle sınıflandırılabilir;

Çocukluk döneminden başlayarak, her yaş güneşten uygun koruma faktörlü güneş koruyucularla korunmalı. Güneş koruyucu sadece plajda kullanılan bir ürün değildir, karlı havada dahi gerekli olursa kullanımı gereklidir.

Bronzlanmaşa çalışarak ciltte güneşte çok durulmamalı  veya solaryum da fazla kalınmamalıdır. Kozmetik ürünleri olarak kullanılan; alkollü ıslak mendiller, deodorantlar, tüy sarartıcı kremler, bronzlaştırıcı kremler gibi ürünlerin hatalı kullanımları, özellikle güneşle temas etmeleri ciltte lekelenmeler yapar. Bu tür ürünlerin kullanımında dikkatli davranılmalıdır.

Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildi ince bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling işlemleri ve lazerle cilt yenileme gibi işlemlerden sonra cildin güneşten, kimyasal ve mekanik travmalardan (kozmetik ürün uygulanması veya peeling, masaj uygulama vb)  cilt bakım ürünleri ile korunması gerekmektedir.

Akne izleri ve bunlara kişi tarafından gelişigüzel uygulanan tedaviler ileride leke sebebidir.Hamilelik döneminde meydana gelen yüzdeki gebelik lekesi hormonal durumdaki değişiklerin güneşle etkileşimi sonrası olduğu içinbu dönemde özellikle güneşten dikkatle korunmalıdır.

Cilt nemlendirilmesi her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılarak, cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar hem lekelenmeleri hemde o bölgelerin hızla yıpranmalarını durduracaktır.

Leke Tedavisi 


Lekelerin oluş sebeplerine göre tedavi planları belirlenmeli ve hasta leke tedavisinin uzun sürebileceği konusunda uyarılarak sabirlı davranması istenir.

Lekenin  doktor tarafından analizi yapılmalı ve iyi huylu yada kötü huylu olduğu şeklinde de türü tespit edilmelidir. Şüpheli durumda lekeden biyopsi alınması gerekir. Malign denilen lekeler için mümkünse her zaman cerahi olarak çıkarılıp patolojik incelenmesinin bir an önce yapılmasını gerekmektedir. Çoğunluğu benign dediğimiz iyi huylu olan lekelerin tedavisinde izlenecek yol şudur:

İlk olarak lekeyi neyin meydana getirdiği araştırılıp, etken bulunarak cildin lekeyi meydana gelen sebepten korunması gerekmektedir. İkinci basamakta ciltte oluşan akut denilen yeni başlamış olan hastalık belirtileri varsa (yanık, kızarıklık, kaşıntı, pullanma vb) bu şikayetler tedavi edilerek ardından meydana gelmiş leke tedavisi başlanır.

Üçüncü basamak olarak, leke tedavisi sonrası gerekli bakımın ve korumanın yapılması ve cildin kendini toparlaması için bakım yapılması gerekmektedir.

Cilt Lekesinde Kullanılan Tedaviler


Leke tedavisinde her geçen gün yeni bir yöntem geliştirilmektedir. Eskiden diyebileceğim; cilt bakımları sırasında yapılan kimyasal peeling uygulamaları, mikro dermabrazyonlar gibi mekanik peeling uygulamaları işlemleri çoğu zaman yerini  lazer uygulamalarına bırakmaktadır.

Lazer tedavisi özellikle ülkemizde İzmir'de kalite bir şekilde yapılmaktadır ve cilt lekelerinden kurtulmak için doğru bir yöntemdir. Bu tedavi genelde kışın yapılmalıdır çünkü cilt güneşin ışınlarından korunmalıdır ve kendini yenileyebilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder