3 Haziran 2017 Cumartesi

Kolesterolü Düşürmek İçin Beslenme ve TedavisiKolesterol için  ilaç tedavisi varsa bu ömür boyu uygulanması gereken bir tedavidir. Bundan kaynaklı kolesterole dikkat etmek ve dengeli tutmak gerekir.  Eğer dikkat edilmez ve diyet,egzersiz kolesterolün düşürülmesinde yeterli olmazsa hastaya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavisi de ömürlüktür.Kolesterolden Korunmak için Diyet


Kolesterol düzeyini düşürmek için diyete dikkat etmek gerekmektedir Kolesterol yükselten yiyeceklerden ve gıdalardan kaçınmak gerekir. Yumurtanın sarısı, hayvansal yağlar, sakatatlar, mayonez, kırmızı et gibi besinlerde kolesterol oranı yüksek gıdalar arasındadır.  Kolesterolün düşürülmesi ve kalori miktarının azaltılması açısından kepekli ekmek yenilmesi iyi olur.Ayrıca fındık ve ceviz gibi gıdaların çok fazla tüketilmesi kolesterol üzerinde olumlu etkiler yapmaz. Ama az miktarda yenilmesi faydalı olur. Özellikle de günde 2-3 adet ceviz yemenin kolesterol üzerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir.Meyve ve sebzeleri mutlaka yeterli miktarlarda tüketmek gerekiyor. Her diyet için özel bir durum olmadığı sürece sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.


Yanlış bilinen bir şeyde tuzun  kolesterolü yükseltmesidir. Tuz kolesterol yükseltmez. Direkt bir bağlantısı yoktur ama çok fazla tuz tüketen kişilerin tansiyonlarında bir yükselme görülebilir. Tansiyonu yüksek olan kişilerde bir de kolesterol yüksek olursa kalp ve damar hastalıkları için risk faktörleri artış gösterir.Ayrıca kolesterolü dengede tutmak için katı yağlardan kaçınmak gerekir. Doymamış yağları tercih etmek daha doğrudur. Bunların en başında zeytinyağı gelir. Eğer zeytinyağı yiyemiyorsanız o zaman fındık, soya, mısırözü gibi yağları tercih etmeniz sağlık açısından uygundur.
Kırmızı et kolesterolü yükseltir ama canınız çok kırmızı et yemek istiyorsa haftada 1 ya da 2 kez aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketilebilir. Ancak et yemek istiyorsanız beyaz et ve balık yemek daha faydalı olur.

Kolesterol Ölçümü


Ailesinde kolesterol problemi olanlar genç yaşlarında kolesterolünü ölçtürmeye başlamalıdır. Yani 20’li, 30’lu yaşlarda mutlaka ölçüm yaptırmalıdır. Yüksek olanlar ise önlem almalı. Kolesterolü yüksek olmayan kişilerin yılda bir kez kolesterollerini ölçtürmeleri yeterlidir. Hiçbir risk faktörü olmayan, genetik yatkınlığı olmayan kişilerde tek başına kolesterole bağlı ölüm riski binde birdir. Ama diğer faktörler eklenince bu oran da artış göstermektedir. Kolesterolün düşürülmesi ile kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, nadir de olsa şişmanlığa bağlı kanser gelişimi gibi hastalıklardan korunmak mümkün olabilir.

Kolesterol Teşhisi


Kişiden kan alınması ve laboratuvar sonuçlarına göre değerlendirme yapılması tespit için yeterlidir. Genetik yatkınlık, sigara, alkol kullanımı, şeker hastalığı, hipertansiyon ve erkek olunması gibi risk faktörleri varsa kişinin total kolesterolünün 100’ün altında olmasını tercih ediyoruz. Herhangi bir risk faktörü yoksa kolesterol oranı 200 olabilir. Yüksek kolesterollü ve risk faktörleri olan hastalarda ilaç tedavisine başlanmaktadır.

Kolesterol Tedavisi


Prof. Dr. Yavuz Baykal: Hastalarda kolesterolü düşürmek amacıyla birçok ilaç kullanılmakta ise de, en fazla kullanılan ilaç grubu statinlerdir.

Kolesterol tedavisi ne kadar sürüyor?

Prof. Dr. Yavuz Baykal: Bu ilaçlar kullanıldığı sürece faydalı olurlar. Dolayısıyla ilaçlar bırakıldığı zaman kolesterol düzeyi tekrar yükselir. Bu yüzden bu ilaçları ömür boyu kullanmak gerekiyor.

Peki ya ilaç kullanımına rağmen kişinin kolesterolü düşmezse?

Prof. Dr. Yavuz Baykal: Bazı kişilerde ilaç kullanımına rağmen kolesterol düşmüyorsa bu hastalarda genetik tedaviler ve plazmaferez denilen tedavi uygulanabilir.

Bu yazımızla alakalı olarak obeziteye karşı diyet nasıl yapılır makalemizi okuyabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder