4 Haziran 2017 Pazar

Kilo Vermede Başarıya Ulaşmak İçin Başka Stratejiler Var Mıdır?


Sağlıklı kilo için egzersiz ve diyet şarttır. Fakat burada egzersiz ve diyetten ne anladığınızda son derece önemlidir. Egzersiz günlük hareketiniz olarak bilinir. Yani eğer günde 1 saat yürürseniz bu egzersiz olarak geçer. Diyet ise sadece kilo vermekle alakalı bir konu değil beslenme ile alakalı bir konudur. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu ikisinin sandığınızda zor olmadığını aktaracağız. Yazımızı okumaya devam ederek kilo vermede bir adım daha atabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri 

Sağlıklı Kilo Verme YöntemleriKilo vermek tek başına sağlıklı beslenmek ile olacak bir durum değildir. Daha sağlıklı bir yaşam ve daha sağlıklı bir kilo kaybı için egzersizde gereklidir. Diğer yandan kilo veren insanların çevrelerinde desteklenmeleri ve aile tarafından kilo verme yöntemlerinin önü açılmalı hatta aile yeme alışkanlıklarını değiştirmelidir. İşte tüm bunlarla beraber BKİ (beden kitle indesnizi) dengede tutabilirsiniz.

Kilo Verme Yöntemleri


Kilo vermede en büyük sorun diyete veya egzersize başlayamama veya aile tarafından beslenme alışkanlıklarının değiştirilememesi gibi durumlardır.Bunun için siz aile ve arkadaşlarınızı da planınıza dahil edin. Onlara durumunuzu anlatın ve okuduklarınızı paylaşın; onları bu şekilde yemeye yönlendirmek için değil, neden böyle yediğinizi anla­maları ve sizi desteklemeleri için bunu yapın. Eğer gerçekten sizin arkadaşlarınız iseler, sağlığınızı geliştirme arzunuzu destekleye­cekler ve siz varken doğru yiyecek çeşitlerini bulundurmaya çalışacaklardır. Belki onlar da size katılacaklardır. Daha sağlıklı olma yolunda size katılacak ya da sizi destekleyecek en azından bir arkadaş bulmak aşırı yararlıdır.

Teşvik edici faktörlerin kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Baştan çıkmanıza sebep olacak durumları, oturmaya yönelik aktiviteleri ve sosyal ye­mek yemeyi önleyecek stratejiler geliştirin. En önemli uyarıcı kontrol tekniği çevrenizi düzenlemektir. Bunun anlamı sizi yoldan çıkaracak yiyecekleri evinizden uzaklaştırmak, dolap­larınızı ve buzdolabınızı uygun yiyeceklerle doldurmaktır. Sa­dece mutfak masasında yemek yiyin; televizyon seyrederken yemeyin. Akşam yemeğinizi bitirdikten sonra, mutfak böl­gesini temizleyip oradan ayrılın; sonra dişlerinizi fırçalayın ve iple temizleyin ki geri dönüp atıştırmayın. Gününüze egzersiz programınızla başlayacağınızı kendinize hatırlatmak için, eg­zersiz kıyafetlerinizi akşamdan hazırlayın.

Sosyal bir durum sebebiyle dışarı çıktığınızda önceden yiyin ya da ihtiyaçlarınıza uygun bir yiyeceği önceden ayarlayamadıysanız kendi yemeğinizi getirin. Diğer misafirler için de yiyecek getirmeye gönüllü olun; o zaman kendiniz için de rahatça yiyecek bir şeyler getirmiş olursunuz. Yemek yemeyi amaç haline getirmeyin ve yaşamak , sağlıklı olmak için yiyin. Size yemeyi düşündür­meyecek ilgi alanlarıyla kendiniz aktif tutun.

Diyet yaparken olumlu bir bakış açısına sahip olun ve ayrıca sabırlı olun.Kas ra­hatlatma tekniği ve meditasyon gerilimi azaltmak için tasar­lanmışlardır ve stresli olaylardan uzaklaşmayı sağlarlar. Birçokları için stres, yoldan çıkıp sağlıksız yemeye başlamanın sebebidir. Hayatlarımızdaki stresle başa çıkmak için hem egzersiz yapmaya hem de yeterli miktarda uyku ve dinlen­meye ihtiyacımız vardır. Eğer iyi uyumuyorsanız, stresli du­rumlar sizi daha kolay yıpratabilir. Rahatlama yolunda size rehber olacak bir CD ya da kaset stresinizi azaltmada ve daha iyi uyumanızda size yardımcı olabilir. Sevdiğiniz müzikleri dinleyin ve enerjik olmaya çalışın.

Diyette ne yaptığınızı bilmek çok önemlidir. Bunun için bir defter tutabilirsiniz. Hem alışkanlıklarını hem de zihinsel bakışını değiştiren kişilerin başarılı olma olasılığı daha fazladır. Yediklerinin gün­lük kaydını tutmak, haftada bir tartılmak, fiziksel aktivite kayıtlarını tutmak ve hedef koymak yoldan çıkmamak için etkili yöntemlerdir. Kendini izlemenin birincil amacı, yiyecek ve aktivite seçimlerinizi pozitif ya da negatif yönde etkileyen davranış ve faktörlerin farkına varmaktır. Araştırmalar, ken­dini izlemenin, sonucu daha başarılı yapan faydalı bir araç olduğunu göstermektedir.Kilo vermenin size sağlayacağı avantajları yazan bir liste yapıp evinizde bir yere asabilirsiniz. Ara sıra bu listeye eklemeler yapıp, bu hedeflerden hangilerine ulaş­tığınızı kontrol edin. Bu hedefleri çok net bir şekilde yazın;

Örneğin:

Hastalıklara direncimin arttığından emin olacağım.Kilo vermekte başarılı olacağım ve tekrar mükemmel sağ­lığıma kavuşacağım.Daha güzel elbiseler giyeceğim.Kolesterolüm en azından 50 puan iyileşme gösterecek.Bu yaz havuzda mayomun içinde güzel görüneceğim.Daha fazla enerjim olacak ve çocuklarımla birlikte bisiklete binebileceğim.Kocam/kanm/diğerleri beni daha çekici bulacak.
İşim daha az yorucu olacak, daha iyi performans göstere­ceğim ve daha fazla para kazanacağım.
Sağlık harcamalarım azalacak ve emekliliğim için para biriktirebileceğim.Daha iyi bir sosyal hayatım olacak ve John’u (Jane’i) etki­leyebilecek durumda olacağım.Dizlerimin ve sırtımın ağrısı geçecek.
Arkadaşlarımın saygısını kazanacağım.Alerjilerim, kabızlığım, sindirim sorunlarım, baş ağrılarım ve aknelerim yok olacak.Sağlık ve ölüm konusundaki korkularım gidecek gibi şeyler yazabilirsiniz.

Eğer diyet yapmak zor geliyorsa destek almanız da hiç bir sakınca yoktur. Bu desteği bir yaşam koçundan alabilirsiniz yada daha önce kilo vermiş bir bireyden hikayesini dinleyebilirsiniz. Bazı kişiler, bir başka kişi onların elde ettiği sonuçlan izlediğinde ve cesaret verdiğinde daha başarılı olurlar. Bazı kişiler, düzenli olarak doktora, beslenme uzmanı ya da psikologa gittiklerinde başarılarını artırırlar. Hastalarım beni her ay ziyaret ettiklerinde nelerin başarıldığını gözden geçirir ve bir sonraki ayın hedefini başarmak için nelerin gerekli olduğuna bakarız. Tansiyon, kilo, lipit sevi­yeleri, karaciğer fonksiyonu ve diyabetik parametrelerdeki iyi­leşmeler kişileri hedeflerine odaklamaya yardımcı olur. Eğer ilaç kullanıyorsanız düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edip kilo verdiğiniz için ilaçların dozunu ayarlatmanız ve ihtiya­cınız kalmayan ilaçları bırakmanız gerekecektir. Doktorunuz­dan bu kitabı okumasını isteyip sizinle birlikte çalışmasını ve sağlığınızı kazanmada sizi desteklemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer kendi kendi­nize başanlı olamazsanız, bu başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Bazı kişiler diyet yaparken daha disiplinli bir işlemden geçmek zorundadır. Bazıları için ise sağlıkları açısından acilen kilo vermeleri şartır. Eğer başanlı olmaya karar vermişseniz, sağlığınız, iyiliğiniz ve fiziğinizle ilgili muhteşem sonuçlardan daha azına razı olmanız için hiçbir sebep yoktur. Bazı kişiler başlangıçta, bütün yiyeceklerin hazırlandığı daha disiplinli ve kontrollü bir program sunan bir nezaret periyo­duna ihtiyaç duyarlar.Bu misafirler uygun beslenme konusunda tekrar eğitilirler ve gerekli olan değişikliklere uyum sağlamayı öğrenirler. Sağ­lıklı yemek hazırlamayı ve bunları lezzetli hale getirmenin değişik yollarını öğrenirler. Bu prensiplere bağlı kalan yatılı sağlık merkezleri vardır ve garantili kilo vermeye ihtiyacı olanlara hizmet sunarlar.Yazımıza yardımcı olması için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder