2 Haziran 2017 Cuma

Kadınlarda HPV - Genital Siğil ve Tca Uygulaması

Kadınlarda rahim ağzı kanserine de sebep olabilen  HPV -Genital siğil hakkında hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı olmasını dileriz.

Kadınlarda Genital Siğil - HPV


Hpv ( humman papilloma virüs), bir siğil hastalığı olarak bilinmektedir ve 100 kadar türü mevcuttur.Görüntüsü anlamında en rahatsız edici ve özellikle kadınlarda " RAHİM AĞZI KANSERİ" ne sebebiyet vermesi nedeniyle en tehlikeli siğil hastalığıdır.

Hpv 'nin en önemli ve dikkat edilmesi gereken yanının virüsün metabolizmadaki kuluçka evresinin uzunluğu ve genital bölge olarak nitelendirilen, cinsel organların üzerinde yada yakın çevresinde ortaya çıkması dikkat çekmektedir.  Tedavisinin zorluğu gereği gereken hassasiyet gösterilmeli ve tekrardan nüks etmemesi için dikkat edilmeli ve korumalı sex yapımalıdır.

Yazımızın başlığında belirtildiği gibi, Hpv hastalığının neden kadınlar için daha tehlikelidir ve hatta ölümlerle sonuçlanabilen bir hastalık türü olduğu sorusu ise RAHİM AĞZI KANSERİ olarak bilinen SERVİKS kanser türüne çok hızlı bir şekilde evrilen, tetikleyici unsur olmasıyla açıklanabilir.Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri


Her ne kadar Genital Siğil - Hpv,  Rahim Ağzı Kanseri'nin en önemli tetikleyeni olarak belirtiliyor ve bu hastalığında tek nedeninin kadınlardaki cinsel aktivitenin kendisine bağlanıyor olsada, bu yaklaşımın kesinlikle hatalı ve art niyetli yaklaşımlar olduğunu belirtmek gerekir. Hpv virüsünün taşınması ve doku hücrelerine nüfüz etme süreci, virüsün günümüzde bilinçsizlik ve devamında gelişen tedbirsizlikler sonucunda, gündelik hayatta temizliğine dikkat edilmeyen bölgelerden bulaşması muhtemeldir. Ancak bu durum Hpv'nin önemli ölçüde cinsel ilişki ile bulaştığı gerçeğinide değiştirmemektedir.

SERVİKS - RAHİM AĞZI KANSERİ'nin ilk kuluçka döneminde pek fazla şikayet olmayabilir. Çoğu kadın, hastalık iyice ilerleyip başka organların çalışmasını engellemeye başlayıncaya kadar hastalığından habersizdir. Erken evrelerinde bile ağrı durumu gözlemlenmeyebilir. Genellikle ilk şikayetler ilişki sonrasında olan lekelenme tarzındaki kanamalardır. ("Postcoital kanama")

Kanser hücreleri rahim ağzı bölgesinde oluştuktan sonra yıllar içersinde yavaş bir şekilde ilerleyerek etraflarındaki normal hücreleri ve dokuları da kansere çevirecek şekilde büyür. Belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ancak rahatsızlıklar başlar. Rahim ağzı, rahimin vajinaya açılan boyun kısmıdır. servikal kanser türü jinekolojik kanser türleri içinde 2. en sık karşılaşılan kanser türü olup, displazi olarak adlandırılan hafif formu ile başlayarak prekanseröz olarak adlandırılan ileri aşamasına geçer. Şikayetler oluşunca genelde kanser hücreleri geniş bir alana yayılmış olur. hatta daha da ilerleyen süreçlerde, Rahim ağzı kanseri uzak organlara da atlar  genellikle karaciğer, akciğerler, beyin , kemikler,tükürük bezleri , dalak ve pankreas ta ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda Genital Siğilin Erken Teşhisinin Önemi ve Tedavi Yöntemleri


Geçmiş dönemlerde, hastalığın yaş olarak karşılaşıldığı aralık genellikle 40 - 45 yaşlar iken virüsün yayılma biçimlerinin artması, hastalığın ileri yaşlarda ve daha erken yaşlarda da hatta gebelikte de görülebilmesi mümkündür. Smear testi adı verilen ve özellikle rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kritik önem taşıyan test yetişkinlik dönemine girmiş her kadının periyodik aralıklarla yaptırması gereken bir testtir.  Erken tanı konulan servikal kanserli hastaların % 95’inden fazlasının bu yöntemle iyileşebildiği unutulmamalıdır. Servikal kanserin bu yüzden erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir.

Sex hayatları aktif olan kadınların yıllık olarak smear testi yaptırmaları serviks kanserinin erken tanısı açısından hayati önem taşımaktadır. Smear testinin kanser açısından pozitif çıkması durumunda ise, kesin tanı için seviksten biyopsi alınması gerekmektedir. Biyopsi işleminin rahim ağzını bir mikroskop gibi büyüten "kolposkop" denen cihaz eşliğinde yapılması daha uygundur.

Regl kanamasının sık ve düzensiz olmaya başlaması, kanama miktarının fazlalaşması, adet arasında lekelenmeler meydana gelmesi ve menopoz sonrası görülen kanamalar, doktorlar tarafından kadın üreme organı kanserlerinden birinin habercisi olarak nitalendirilir. Bu durumda hemen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmek ve muayene olmak gerekir.

Tedavi yöntemleri noktasında smear testinin ardından rahim ağzı kanserinin boyutu ve sürecine dönük tanı tedavi yönteminide belirlemektedir. Eğer erken teşhis söz konusu ise bu tip durumlarda tıbbi tedavileri destekleyecek bitkisel kür ve solüsyonlardan bahsetmek mümkündür. Ancak , kimyasal uygulama olarakta bilinen hafif çaplı asit uygulamalarıda sorunun önüne geçmeniz açısından yararlıdır.

Genital Siğil Bitkisel Tedavi Destekleyicileri


Bu konuda kekiğin ve özellikle kereviz suyunun öneminin altı kalın çizgilerle çizilmelidir. İlk uygulamayı şöyle yapabiliriz. 4 bardak suya; 3 çorba kaşığı kuru kekik konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna, bir kahve fincanı sirke eklenip, çalkalanır. Günde 3 kere, birer çorba kaşığı içilir.İkinci uygulama ise; 1 adet kereviz; 2 tutam temizlenmiş ve yıkanmış maydanoz, 1 adet şalgam ve yarım havuç alınır. Suları çıkarılır. Suyun üzerine 1 çorba kaşığı limonsuyu eklenir. Karıştırıldıktan sonra tamamı bir kerede içilir. Aynı bitkisel kür her gün uygulanabilmektedir.

Üçüncü uygulama da çay ağacı yağının sorunlu bölgeler lokal olarak uygulanabilir. Çay ağacı bir çok kişi tarafından, sivilceler, seboreik dermatit, cilt lekeleri, uçuk (herpes simpleks), hpv ( genital mantarlar), ayak mantarı, vb alanlarda kullanılmaktadır.

Genital Siğilin Kesin Çözümü İçin TCA uygulaması


Yazımızın başında genital siğilin sadece genital bölgelerde çıkmadığı virüsün bulaşması biçimine bağlı olarak genital bölgelere yakın yada bu bölgelerden bağımsız noktalarda da baş gösterebileceğini belirtmiştik . Tam da bu noktada dokunun asit yardımıyla yakılması ve kabuk attırılması yöntemi siğilden kurtulmak mümkündür. Asit ile cildinizi katmanlar halinde kontrollü bir şekilde soyarak cilt yenilenmesi ile siğillerden kurtulabilirsiniz.

Triklorasetik asitin'in kısaltması olarak bilinen TCA, asidik yapısıyla uygulandığı bölgede dokunun asitin derecesine bağlı olarak, soyulacak katman kalınlığını da belirlemektedir. Eğer uygulanacak bölge vajina yada penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına nüfuz edecek biçimlerden kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır.Doğru ve dikkatli bir uygulama ile  genital bölgelere de kullanılan ve bir asit olan TCA ( bu noktada % 60 ortalamarında derecelerden bahsetmek mümkündür) Çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri ve niyasin yani B3 vitaminin saf formları yada içinde yüksek oranda bulunan solisyonlarla desteklemek gerekmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder