3 Haziran 2017 Cumartesi

Kabakulak Kısır Yapar Mı?


Kabakulak Kapalı ortamlarda kolayca yayılan kabakulak hastalığı her ne kadar çocuklarda sıklıkla rastlansa da yetişkinlerde de bazen kalıcı izler bırakabilmektedir. Bu sebeple kabakulağın çocukluk döneminde, hatta okul öncesi çağda geçirilmesi daha az sakıncalı olarak görülmektedir. Aşağıda kabakulak hastalığı ve etkileri hakkında uzmanlardan derlenen bilgiler kaleme alınmıştır. İyi okumalar dileriz.

Kabakulak  Hastalığı Hakkında

Paramyxovirus denilen bir virüsün sebep  olduğu bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, başta boynun iki yanında kulak memesinin hemen altında bulunan parotis bezi olmak üzere tükürük bezlerinde ağrılı şişme durumudur. Hastalık, virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürük ve aksırması sırasında çıkan tükürük damlacıkları yoluyla veya tükürükle kirlenmiş eşya yoluyla hastalık kişiden kişiye bulaşmaktadır. Virüs, vücuda ağız ve burun yoluyla girdikten sonra kan yolu ile vücutta yayılmaktadır.

Kabakulağın bulaşıcı döneminin tükürük bezinin şişmesinde 1-2 gün önce başlayıp, 5 gün sonrasına kadar sürmektedir. İlk olarak kulak alt kısmına yerleşmiş olan tükürük bezinde şişme ile belirti veren kabakulakta şişlik önce çene kemiğinin arka kenarı ile kulak arkasındaki boşluktan başlayarak ve öne arkaya doğru artarak elmacık kemiğine yayılmaktdır.

3-7 gün süren şişlik hastalığın 3. gününde zirveye ulaşıyor ve kulak memesinin ucunu yukarı doğru itiyor. Şişen bölgede ağrılar görülebilirken genelde hafif bir ateş de şişmeyle beraber oluşmaktadır. Ancak kimi zaman daha çok erişkinde şişlik ortaya çıkmadan önce ateş, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik durumları görülebilmektedir. Bazen hastalık hiçbir belirti vermeden de geçirilebilmektedir.

Kabakulaktan Korunma Yolları


Özel bir tedavi gerektirmeyen kabakulak hastalığında yatak istirahati, ekşi olmayan gıdalarla beslenme yeterli olmaktadır. Gerektiğinde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Hastalığın klasik bulguları haricinde gelişen baş ağrısı, kusma, çok yüksek ateş, testislerde şişlik, ağrı, kızarıklık, karın ağrısı gibi şikayetler mevcut ise komplikasyonları değerlendirmek açısından doktora başvurulması  gerekmektedir. Hastalık ortaya çıktıktan yedi gün sonrasına kadar da virüs tükürük ile çıkabileceği için bu dönemlerde hastayı diğer aile fertlerinden ayrı tutmak gerekir. Tek doz aşı ile bile %96 oranında koruyuculuk sağlandığından aşılı bireylere hastalığın bulaşması güçtür. Hastalığı geçirmiş olan kişiler zaten bağışıktır, kişinin ikinci kez hastalığa yakalanması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Kabakulaktan korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Kabakulak aşının kullanılmadığı dönemlerde en sık 5-9 yaş arası çocuklarda görülmekteydi ancak günümüzde artık aşı rutin olarak uygulandığı için daha çok ergenlik dönemindeki çocuklarda ve genç erişkinlerde de görülmektedir.

Aşının yapılmasına engel olacak ciddi bir bağışıklık sistemi hastalığı veya bağışıklık sistemini baskılayacak ilaç kullanımı olmadığı müddetçe aşı tüm çocuklara aşı yapılmalıdır. Yumurta veya neomisine çok ciddi alerjisi olan çocuklarda aşıya karşı alerjik reaksiyon gelişme durumu vardır.

 Kabakulak Olanın Çocuğu Olur Mu?

Diğer yandan çok merak edilen konu ise kabakulak geçiren bir bireyin çocuğu olur mu , kısırlık yapar mı sorusudur. Bunun sebebi kabakulak virüsünün cinsel bölgeyi etkilemesinden kaynaklıdır. Fakat kabakulağın kısırlığa sebep olması oldukça nadir bir durumdur, bu durum ancak komplikasyon olarak tek değil çift taraflı orşit gelişen hastalarda gelişebilir, ancak çift taraflı orşit vakalarında bile oldukça ender rastlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder