10 Haziran 2017 Cumartesi

İnatçı kilolardan kurtulma yolları


Kilo Vermek

Diyetisyen uzmanımız denge diyeti adını verdiği ve inatçı kilolardan kurtulmak isteyenlere tavsiye ettiği altın kurallarını sizlerle paylaşıyoruz.

İşte yaşam biçiminde yapılacak bazı ufak rötuşlarla  fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için uzmanımızdan öneriler.


Kilo Vermek Planlı Yaşamak


İmkansız hedefler

Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. İmkansız hedeflerle sürekli başarısızlık yaşamayın. Çok çabuk kilo vermeyi hedefleyip, yorucu iş günlerinden sonra saatlerce egzersiz yapıp, ailenize vakit ayırıp dengeli öğünlerle beslenmeye çalışırsanız başarısızlık kaçınılmazdır. Halbuki günlük yaşamınızda akşamları daha az yemek ya da abur cuburlar yerine sebze meyve atıştırmak hem sağlığınız açısından hem kilonuz açısında yararlı olacaktır.

Temiz buzdolabı
Mutfağınızdaki dolapları “temizleyin”; çikolata, kek, şekerleme, çerez, cips gibi abur cuburları evden uzaklaştırın.

Yiyeceği planlamak
Ne yiyeceğinizi önceden planlayın. Günlük koşuşturma içinde ne yiyeceğinizi önceden tasarlamadan acıkırsanız, önünüze ya da aklınıza gelen ilk maddeyi tüketirsiniz. Bu da her zaman, kilolarınızdan kurtulmak için en doğru yiyecek olmaz.

Baş tacımız çorba
Çorba içmeyi ihmal etmeyin. Pırasa, soğan, sarımsak ve kerevizin yer aldığı koyu bir çorba, hem iyi bir besin kaynağıdır, hem de vücuttan fazla sıvıların atılmasını sağlar.

 Alkolü bırakın
Kilo vermek istiyorsanız, alkol tüketimini bırakın. Günlük “bir iki tek”ler, kısa süre sonra 3-4 oluyor. Alkol, hızlı kilo aldırır.

Günde 10 ceviz

Ceviz hem E Vitamini, hem de lif kaynağıdır. Akşamüstü bir parça meyveyle tüketirseniz akşam yemeği öncesinde fazla acıkmazsınız.

Sık sık sebze
Gün içinde sık sık sebze tüketin. Atıştırma öğünlerinizi sebzeye ayırabilirsiniz. Çantanızda havuç, salatalık ya da kereviz sapı taşıyın ve ara öğünlerde onları yiyin.

Mutlaka kahvaltı
Güne kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı etmeden günün ilerleyen saatlerinde bir şeyler yemek metabolizmayı zayıf düşürür.

Akşam az yiyin
Akşam yemeğinizin miktarını yarı yarıya düşürün. Bu çok da dramatik bir şey değil. Tükettiğiniz proteini yarıya indirip yanına normalden daha fazla salata veya sebze koymanız yeterli olacaktır.

Salatanın önemi
Akşam yemeği öncesinde büyük bir tabak salata yemeniz en az 120 kalori daha az almanıza neden olur. Besin açısından zengin olan yeşillikler daha az yedirir.

 Saat 20’den sonra
Akşam saat 20.00’den sonra yemek yemeyin, özellikle de dondurma veya tatlı gibi kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.

 Mutfak tercihiniz
Akşam dışarıda yiyeceğiniz yeri iyi seçin. Hint, Çin ve Tayland mutfağı daha yağlıdır. Japon ve Yunan lokantalarında ise daha sağlıklı seçenekler vardır. Her tür çiğ balık, ızgara et veya deniz mahsulü salata veya sebzeyle yendiğinde iyi bir tercihtir.

 Kaçamak yapın
Rejime ara verin! Vücut sürekli düşük kalorili yiyecekler tüketimini iyi karşılamaz. Haftanın bir günü bir öğünde yüksek kalorili gıdalar tüketerek diyet programının dışına çıkın.

Yavaş yavaş yiyin
Bir lokmayı en az 20 kez çiğnerseniz yüzde 20 daha az kalori almış olursunuz.

Çevrenin desteği
Sağlıklı, kilo sorunu olmayan arkadaşlarınızdan destek alın.

 Mönüye kontrol
Yıllardır kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde aynı tür şeyleri yiyip kilo veremiyorsanız bunları değiştirmenin vakti geldi demektir. Örneğin, sabah mısır gevreği yiyorsanız yumurta ve tost ekmeğiyle bir değişiklik yapabilirsiniz.

Tatlı krizleri
Tatlıdan kurtulun. Yeşil çay, sakız ve içine limon atılmış buzlu su, bu konuda yardımcı olur.

 Hareketli yaşayın
Her gün mutlaka bir saat yerinizden kalkın. Bu bir antrenörle çalışmanız anlamına gelmez. Yürüyün, öğrendiğiniz egzersizleri uygulayın, yani nasıl olursa olsun hareket edin.

 Günde 10 bin adım
Mutlaka bir adım ölçer edinin. Kilonuzu korumak için günde 10 bin, kilo vermek için ise 12 bin ila 20 bin adım atmanız gerekli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder