1 Haziran 2017 Perşembe

Ihlamur


Ihlamur
Ihlamur, ıhlamurgiller (Tiliaceae) familyasından incelenen Tilia cinsini oluşturan ağacın açan çiçeklerine verilen addır. Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici ve balgam söktürücü olarak çay halinde tüketilir. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı özelliği vardır.

Anadolu’da çeşitli ıhlamur ağacı türleri bulunur. Bu türlerden, tedavi amaçlı kullanılan ikisi, özelliklekuzey Anadolu dağlarında yetişir. Bunlar, küçük yapraklı ıhlamur(Tilia cordata) ve büyük yapraklı ıhlamur(Tilia platyhyllos) türleridir. Bu türlerin dışındakilerin tedavi edici özelliği düşüktür.Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde tadı aromatiktir. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de barındırmaktadır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir


Ihlamur çayı, öncelikle organizmanın savunma gücünü yükseltir, ateşli soğuk algınlıklarının kısa sürede savuşturulmasını sağlar. Bu tür hastalıkların tedavisinde gerekli olan, terlemeyi başlatıcı özelliği ile bilinir.


  • Ihlamur kan dolaşımını düzenler.
  • Kabızlıkta da ıhlamurdan yararlanabilirsiniz.
  • Ihlamurun migren için de birebir olduğu bilinir.
  • Ateşli hastalıklara karşı, ıhlamur çayı ile aspirin birlikte kullanıldığında, genelde antibiyotiklere ihtiyaç kalmadığı görülecektir. Bu yolla çocuklar da tedavi edilebilir.


Yağışlı ve soğuk havalarda dışarıda vakit geçirmek zorunda olan kişiler, ertesi gün hastalanmamak için, akşamları 1-2 bardak ıhlamur çayı içmeyi ihmal etmemelidirler. Grip salgını zamanlarında da, bu yöntem ailece uygulanmalıdır.

Ihlamur Nasıl Kullanılır


Ihlamur nasıl yapılır , ne etkileri vardır soruları sıkça sorulan sorulardandır. Size editörlerimiz bu konuyu ince ince ayrıntılandırdı. Ihlamur nasıl kullanılır sorusuna güzel bir cevap hazırladık.
Hemen ıhlamuru suda kaynatıp sıvı sümüksü bir hal alıncaya kadar demleyin. Sonra bu sıvıyı lekelere sürerek uygulayın faydasını hissedeceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin. Ve aşırı kullanımını kalbe zarar verdiğide unultulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder