11 Haziran 2017 Pazar

Haftada 4 Kez Yiyin Uzun Yaşayın!


Muz MucizesiBirçok hastalığa çözüm olan muzu tüketen kişi, kanserden de kendini korumuş oluyor.
Konunun uzmanı beslenme uzmanıyla yaptığımız sohbet muzun faydaları ve etkileri üzerineydi. Çok yararlı ve kapsamlı bir konuşmanın ürünü olan bu makale umarız siz okurlar için de yararlı olacaktır. İyi okumalar dileriz.

Sağlıklı meyvelerin baş köşesini alan muzun temel özelliği, en güçlü potasyum depolarından biriolması.Tansiyonu düşürme, kalbi aritmilerden koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma gibi onlarca faydası sayılabilir. Bu bilgiler kulaktan dolma değildir yukarıda da bahsettiğimiz gibi konunun uzmanı beslenme uzmanlarından aldığımız bilgiler çerçevesinde bu makaleyi kaleme aldık.

Uyku sizin için dertse tansiyonunuz dengesizse, stresliyseniz ve böbrek derdiniz varsa mutlaka bu yazımızı okumaya devam edin.

MUZ MUTLU EDER


Muz yemek sizi gerçek anlamda mutlu eder. Bunun nedeni serotonin isimli doğal kimyasalın salgılanmasına destek olması, beyni adeta serotonine boğup mutluluk sarhoşluğuna sokması.

Yüksek miktarda serotonin beyne sadece iyilik hissi, keyif ve mutluluk değil, aynı zamanda daha iyi iletişim kurmanıza da yardımcı olur.

MUZ YİYEN HIZLI DÜŞÜNÜR


Tenis şampiyonalarında dünyaca ünlü tenisçilerin maç aralarındaki kısa dinlenmeleri 'yarım muz' ile değerlendirmelerinin sebebi sizce , yalnızca muzun ve özellikle de içindeki potasyumun sağladığı hızlı enerji değildir.

Muzun, çabuk karar vermeye, konsantrasyona yaptığı olağanüstü katkıdır. Muzun yorgunluğu ve sinir zafiyetini giderdiğini de aklımızın bir köşesine yazalım.

GÜNDE 2 MUZ TANSİYONU DÜZENLİYOR


Muzu sağlıklı meyvelerin başköşesine yerleştiren temel özelliklerinden biri bilinen en güçlü potasyum depolarından biri olması.

Bir muzda ortalama 400-450 mg civarında potasyum vardır. Potasyum her şeyden önce en önemli yaşamsal mineraller arasındadır.

Tansiyonu düşürmede, dengelemede son derece önemli görevler gerçekleştirir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma günde iki muz tüketen hafif hipertansiyonluların çoğunda tansiyonun ilaç kullanmadan bile ayarlanabileceği kanıtlandı.

KALBİ KORUR


Potasyum yönünden zengin olma özelliği muzu kalbi aritmilerden koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma, kas-sinir ilişkisini iyileştirme gibi özelliklerle de taçlandırır.

Hipertansiyon konusundaki olumlu katkısı da gözden kaçırılmamalıdır.

STRESE EN İYİ ÇÖZÜM


Muzda pek çok başka vitamin bulunur. Ama özellikle bol bulunan vitaminlerin başında B6 vardır elbette. Bilindiği gibi B6 vitamini sinir sisteminin sağlığı özellikle strese karşı mücadelesi için çok önemli bir doğal madde.

İşte bu nedenle 'Strese karşı muz' formülü son derece mantıklı ve etkili bir çözüm. Sabahla öğle aralığında tüketeceğiniz bir muzla daha keyifli, sakin ve stressiz bir gün geçireceğinize emin olabilirsiniz.

BU KANSER TÜRLERİNDEN KORUYOR


Bilindiği gibi bir çok kanser türü bulunur. B6 vitamininden zengin yapısı muzu iyi bir kanser savunucusu sıfatını veriyor.

Özellikle kalın bağırsak ve rektumda oluşan kanserlerle böbrek kanserine karşı korunmada muz gerçek anlamda kanser savar.

HAFTADA 4 MUZ YİYEN

Bir araştırma, haftada dört muz tüketenlerde böbrek kanseri riskinin yarı yarıya düştüğünü kanıtladı.

Bir başka araştırma da B6 vitamininden zengin beslenmenin kalın bağırsak ve rektum kanseri olasılığını neredeyse sıfırlıyor

KABIZLIK VE İSHAL İÇİN İYİ


Muzun daha pek çok marifetleri var. İsterseniz onları da sıralayalım. Muz, posadan zengin yapısı nedeniyle de önemli bir meyve.

Bağırsak fonksiyonlarını dengeliyor. Kabızlığa da, ishale de iyi geliyor. Ayrıca bağırsağın probiyotik gücünü de artırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendirdiği biliniyor.

Muzda B1 vitamininin C, D ve E vitaminlerinin ayrıca folik asitin de bulunduğu belirlenmiş.

MİDEYE OLAN FAYDALARI


Çok fazla olmasa da diğer meyvelerle karşılaştırıldığında demir ve magnezyumdan da zengin bir yapısı var. Yani vitamin ve mineral muhtevası çoğu meyveyle karşılaştırıldığında oldukça fazla.

Muzun 'midevi' yararları olduğu da biliniyor. Reflüsü, ülseri olanlara özellikle ara öğünlerde muz tavsiye ediliyor. Muz, bitkisel protein bakımından da güçlü bir meyve...

CİNSELLİĞİ ARTIRIYOR AMA


Muzun cinsel güce de olumlu etkisi bulunuyor. Ancak bir muzda ortalama 100-125 kalori bulunduğu düşünülecek olursa kilo aldırma riski gözden kaçırılmamalıdır.

Yani eğer muzun kabahatlerinden bahsedecek olursak kalori içeriğinin diğer meyvelere nazaran biraz fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca glisemik yük bakımından da dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Çünkü glisemik indeksi 50'nin üzerinde. Ama bu iki nokta sadece kilo sorunu olanlar için geçerli. Eğer böyle bir sorununuz varsa ara öğünlerde bir değil de yarım muz yemeniz daha isabetli olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder