2 Haziran 2017 Cuma

Göz Makyajının İncelikleri


Göz Makyajı Yapmanın İncelikleri


Doğru makyaj ile daha alımlı ve çekici bakışlara kavuşabilirsiniz. Gözlerinizin rengini daha çok ortaya çıkarabilir ve gözaltı torbaları gibi durumları kapatabilirsiniz. Yüz makyajında en önemli yer olan gözler için makyaj oldukça önemlidir. Bundan kaynaklı aşağıda sizlere göz makyajının püf noktalarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Göz Makyajının Püf Noktaları

Kaşlar: Kaşlarınıza doğru biçimi vermek istiyorsanız önce kuaföre başvurabilir daha sonra evde kendiniz deneyebilirsiniz. Kaşlarınızı alırken doğal çizgiyi izleyin ve kaşlarınızın arasından, altından ve gerekiyorsa üstünden alın. Size en çok hangi biçimin uyduğunu düşünün, kaşlarınız simetrik olmazsa diye çok kaygılanmayın. Öncelikle kaşlarınızı ters yönde kaş kaleminin fırçası ile sertçe fırçalayın.İkinci aşamada kalemle kaşlarınızı belirgin hale getirebilirsiniz. Doğal olamayacak kadar abartılı bir yay çizmeyin. Kaşlarınızın iç köşelerde biraz daha kalın olması, kaş kemiğine doğru incelerek ilerlemesi gereklidir. Üçüncü aşamada kaşlarınız hafif darbeler ile tekrardan üstünden geçin.Kaşlarınızı vurgulamak ve kusursuz bir biçime kavuşturmak için kaş kalemi veya küçük bir fırça yardımıyla koyu renkli, pudralı far sürebilirsiniz. Kaşlarınızı vurgularken saç renginizden biraz daha koyu bir renk seçin, ancak saçlarınızla kaşlarınız arasında yapay ve itici bir karşıtlık oluşturacak kadar da koyu bir renk kullanmamaya özen gösterin.

Kirpikler: Gözkapaklarınızı lekelememek için maskarayı önce alt kirpiklerinize sürmelisiniz. Üst kirpiklerinizi boyarken gözlerinizi iyice açın, çenenizi kaldırın ve çubuğu kirpiklerin kökünden başlayıp ucuna kadar, yana doğru ilerleyecek biçimde sürün. Böylece kirpiklerinizin tamamı kaplanmış olur. En çok siyah maskara beğeniliyor olsa da, insan yaşlandıkça ve cilt rengi değiştikçe siyah/kahverengi veya kahverengi maskara cilt rengine daha uygun olmaktadır.Eğer maskara çubuğuyla kirpiklerinizin köküne kadar inemiyorsanız, kök çevresinde maskara artıkları bırakmamak için o bölgeyi yumuşak ve siyah renkli bir göz kalemiyle boyayabilirsiniz. Maskara özellikle sarışınlarda kimi zaman çok ağır durabilir. Üst kirpikleri siyahla boyamak, alt kirpiklerdeyse kahverengi, mavi, hatta mürdüm maskara kullanmak kumrallarda bile iyi duracaktır.Mavi maskara gözlerinizin aklarının daha beyaz görünmesini sağlar.

Göz kalemi:Göz kalemini uygulamanın en kolay yolu, gözkapağını gerilene kadar yavaşça çekmek, ardından kalemi kirpik çizgisine koyduktan sonra gözkapağı boyunca ilerletmektir. Sıvı göz kalemleri canlı, belirgin bir çizgi sağlamanızı sağlar. Çubuk biçiminde olan ürünleri kullanabileceğiniz gibi, ıslak farı çok küçük bir fırça yardımıyla da sürebilirsiniz. Daha yumuşak bir etki için gözlerinize kalem çektikten sonra çizgiyi parmağınızla veya bir pamuklu çubukla dağıtırsanız, buğulu ve çekici gözler elde edersiniz.

Far: Gözkapağına far sürmek bazen zor olabilir bu sebeple  gözkapağının tamamında doğal, soluk renkli far kullanın. Bu şekilde oluşturacağınız pürüzsüz ve mat yüzeyin üstüne daha canlı renkleri uygulayabilirsiniz. Göze biçim verirken önemli diğer bir nokta ise  doğal ışığın kusursuz bir gözün çevresinde hangi noktaya vuracağını düşünmektir.

Göz Biçimlerini Düzeltmek için Öneriler


Çukur Gözler: Gözkapağının tamamında uçuk bir far veya kapatıcı kullanın. Böylece açık renkli ve temiz bir gözkapağı yaratmış olursunuz. Maskarayı çok tutarak gözlerinizi vurgulayabilirsiniz.

Sarkık Gözkapakları: Orta ile koyu arası bir far kullanarak, gözün dış kenarıyla iç kenarı arasındaki mesafenin dış kenara yakın üçte birlik kısmına denk gelen noktadan başlayıp kirpik çizgisinden kaş kemiğine kadar bir çizgi çekemelisiniz. Sonra yumuşak bir fırça alarak rengi kaş kemiği boyunca, gözün iç köşesine doğru dağıtın. Gözün dış köşesine uçuk renkli bir far sürüp gözlerinizi ortaya çıkararak makyajınızı bitirebilirsiniz.

Çıkık Gözkapakları: Böyle gözlere karşıdan baktığınızda, gözden çok gözkapağı görürsünüz. Işığın vurduğu noktalara pastel gri/kahverengi tonda bir far sürerek yapay gölge yaratın, ardından kaş kemiğine açık renkli bir far sürüp kaşları öne çıkartabilirsiniz.

Küçük Gözler: Gözü çepeçevre göz kalemi veya farla boyamak daha küçük gösterir. Dış kirpiklerin arasına süreceğiniz uçuk renkli bir far veya kapatıcı küçük gözleri büyütür. Maskara da benzer bir etki gösterir.Kusursuz bir göz çukuru çizgisi çekmek için, aynayı tam karşınıza alın ve üst gözkapağınızın arkasında bir fırça veya sünger kullanın. Böylece en doğal göz çevresini çizmiş olursunuz Göz makyajı yaparken renk seçimi çok önemlidir: Koyu renkler derinleştirir veya çukurlaştırır, açık renklerse sürüldükleri bölgeyi ortaya çıkarır. Dolayısıyla gözkapaklarına ve kaş kemiklerine açık renklerin, kirpik çizgilerine ve göz çevresine koyu renklerin kullanılmasında fayda vardır.

Göz Makyajı için Renk Önerileri


Aslında makyaj da yanlış bir renk yoktur sadece kendinize uygun renkleri seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca göz renginiz ne olursa olsun deney yapmaktan korkmayın.Karşıt renkler göz rengini ortaya çıkarır. Az ve öz kuralını unutmayın. Rengi azar azar ekleyin ve iyi karıştırın. Unutmayın ki fazla kullanımda silmekten başka çare yoktur fakat az kullanımlardan hem malzemeniz boşa gitmez hemde yavaş yavaş koyulaştırma imkanınız doğar.Mavi gözlere en çok gri, leylak ve pembe tonları yakışır. Alt kirpiklerde eflatun renkli bir çizgi çok çarpıcı görünecektir.Açık renkli gözlerle koyu renkli makyaj çok güzel bir karşıtlık oluşturur.Kahverengiler mavi gözleri vurgular.Koyu renkli gözler, kahverengi, siyah, badem ve şeftali gibi doğal tonlarla daha iyi görünür.Siyah veya kahverengiyle krem renkleri arasındaki karşıtlık, ister çok delici, ister ağırbaşlı ve sakin gözler yaratmanız için size geniş bir aralık sunar.Eğer koyu renkli far kullanıyorsanız, elmacık kemiklerinize düşebilecek renk parçacıklarını tutması için gözünüzün hemen altına ışık geçiren bir pudra sürün. Bu parçacıkların fondöteni bozmadan silinmesi kolaydır.Yaşlı ciltlerde, cildin dokusunu vurgulayan koyu farlardan uzak durun. Uçuk ve parlak renkler gözleri daha iyi gösterir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder