1 Haziran 2017 Perşembe

Fazla kilolar 9 farklı hastalık nedeni


Fazla Kilolar

Şişmanlığın yaşam kalitesini düşürdüğünü, bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığını bildiriyor uzmanlar.Fazla kilolar nedeniyle vücudun hayati önem taşıyan en az 9 sisteminin olumsuz etkilendiğini yapılan araştırmalar çerçevesinde artık biliyoruz.

Obezite

Obezite çağımızın illeti demek yanlış olmaz. Yeni yaşam koşulları ile obez olmak çok da şaşırılacak bir durum değil.Obezitenin medikal maliyetinin artmasını sağlayan bir sağlık sorunu olduğu ve detaylı bu sistemlerdeki hasarları biyokimyasal yollarla defalarca anlatıldı. Peki ya şişmanlığın vücudun 9 sistemine verdiği zararların farkında mısınız ?

Şişmanlığın Vücuda Verdiği Diğer Zararlar


  1.  Kalp sisteminde; hipertansiyon, pulmoner emboli, koroner damar hastalıkları,
  2. Solunum sisteminde; astım, sleep apne gibi uykuda nefesin 8-10 saniye kadar durması,
  3.  Nörolojik sistemde; inme, idiyopatik intra kranial hipertansiyon,
  4.  Endokrin sistemde; metabolik sendrom, tip 2 diyabet, adetten kesilme, polikistik yumurtalık sendromu,
  5.  Kas iskelet sisteminde; bel ağrıları, osteoartirit, hareketlilikte azalma, ürik asit yüksekliği ve gut hastalığı,
  6. Deri üzerine etkileri; selülit, sivilceler, kollarda deri renginde değişim,
  7.  Gastrointestinal sistem; alkole bağımlı olmayan karaciğer yağlanması, fıtık, kolon kanseri,
  8.  Genital ve üriter sistem; göğüs ve uterus kanseri, obeziteye bağlı idrar yolları enfeksiyonu,
  9.  Psikolojik sistem; depresyon, stres, vücut imajını beğenmeme.


Ortak kabus: Metabolik Sendrom


Metabolik sendrom veya diğer adıyla x sendrom işte sinsice beliren bir sağlık sorunu; Şişmanlıkla meydana gelen vücudumuzun en önemli düşmanı olarak bildirilmektedir. Metabolik sendrom şişman bireyin kan yağlarında, bel çevresinde, kan basıncında, açlık kan şekerinde artması ile meydana gelen karmaşık bir metabolik problemdir.

Kilo verme ile kontrol altına alınabilen bu sendrom ABD’de gün geçtikçe yükseliş göstermektedir. Yaklaşık yetişkin 47 milyon kişinin metabolik sendroma sahip olduğu düşünülmektedir.

Metabolik sendromda bireylerde, iyi huylu kolesterol düşerken, kötü huylu kolesterol artmakta, insüline karşı direnç oluşmakta, kanın yoğunluğunda artış, ürik asit düzeyinde artış gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyen sorunlarda oluşmaktadır.

Bel ölçüsü hastalık belirtisi

Bel çevresi ölçümü sağlık hakkında çok önemli ipuçları verir. Bu yüzden bel çevresi ölçümünün takip edilmesi şarttır. Çünkü bel çevresindeki artış diyabet ve kalp hastalıklarının temel belirleyicisi. Kalça kemiğinin bittiği yerden belin çevresinin ölçün. Ölçünün kadınlarda 88 cm. erkeklerde 102 cm’nin üzerinde olması hastalıklara yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu bildirir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder