1 Haziran 2017 Perşembe

Fazla Kilolar 9 Farklı Hastalık Nedeni


Şişmanlığın yaşam kalitesini düşürdüğünü, bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığını bildiren tıp dünyada giderek artan obezite sorununa karşı insanları uyarmaktadır. Fazla kilolar nedeniyle vücudun hayati önem taşıyan en az 9 sisteminin olumsuz etkilendiğini yapılan araştırmalar çerçevesinde artık biliyoruz. Bunlara aşağıda değinerek sizlerinde ne gibi riskler altında olduğunuzu aktaracağız. 
Fazla Kilolar Hastalık Nedeni

Obezite


Obezite çağımızın illeti demek yanlış olmaz. Yeni yaşam koşulları ile obez olmak çok da şaşırılacak bir durum değil.Obezitenin medikal maliyetinin artmasını sağlayan bir sağlık sorunu olduğu ve detaylı bu sistemlerdeki hasarları biyokimyasal yollarla defalarca anlatılmaktadır.  Peki ya şişmanlığın vücudun 9 sistemine verdiği zararların farkında mısınız ?

Şişmanlığın Vücuda Verdiği Diğer Zararlar

Obezite , 30 ya da daha yüksek bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olduğunuz anlamına gelen bir terimdir. Aşağıdakileri içeren sağlık sorunlarına sahip olmanızı neden olmaktadır:

  1. Kalp hastalığı ve inme
  2. Yüksek tansiyon
  3. Şeker hastalığı
  4. Bazı kanserler
  5. Safra kesesi hastalığı ve safra taşı
  6. Osteoartrit
  7. Gut
  8. Uyku apnesi (bir kişi uyku sırasında kısa bölümler için nefes aldığında ) 
  9. Astım gibi solunum problemleri

Obez olan herkes bu problemlere sahip değildir. Bu şartlardan birine sahip bir aile öykünüz varsa, risk artar.  Ayrıca, kilonuz önemli olabilir. Eğer daha çok midenizdenizde kilo varsa ("elma" şekli), "armut" şekline sahip olmanızdan daha riskli olabilir, bu da ekstra ağırlığınızın daha çok kalçalarınız ve bacaklarınıza vereceğiniz anlamına gelir. 

Ekstra kilo, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sahip olma olasılığınızı artırır. Bu koşulların ikisi de kalp hastalığı veya inme olasılığını daha da artırır. İyi haber, az miktarda kilo almanın kalp hastalığı ya da felç geçirme şansınızı azaltabileceğidir . Daha da fazla kilo kaybetmenin riski daha da düşürdüğü görülmüştür. Tip 2 diyabetli çoğu insan aşırı kilolu veya obezdir.  Eğer tip 2 diyabet varsa  kilo  kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun dışında obezite kolon kanseri , meme ( menopozdan sonra ), endometriyum (rahmin iç kısmı), böbrek ve özofagus kanser türleri riskini arttırabilir. Bazı çalışmalar da obezite ile safra kesesi, yumurtalık ve pankreas kanserleri arasındaki bağlantıyı bildirmiştir . Aşırı kiloluysanız safra kesesi hastalığı ve safra taşları daha sık görülür.
Osteoartrit sıklıkla diz , kalça veya sırtı etkileyen yaygın bir eklem durumudur . Ekstra kilolar taşımak bu eklemlere fazladan baskı yapar ve normalde onları koruyan kıkırdağı (eklemleri tamponlayan doku) yıpranır. Kilo kaybı dizlerde , kalçalarda ve belde stresi hafifletebilir ve osteoartrit semptomlarını iyileştirebilir.  Gut , eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Kanında çok fazla ürik asit olduğunda olur.  Ekstra ürik asit, eklemlerde biriken kristalleri oluşturabilir. Gut , kilolu insanlarda daha yaygındır.   Kısa vadede, ani kilo değişiklikleri gut alevlenmesine yol açabilir. Eğer gut geçmişi varsa, kilo vermenin en iyi yolu için doktorunuza danışın. 

Son olarak uyku apnesi , aşırı kilolu olmakla bağlantılı bir solunum durumudur.Uyku apnesi , bir kişinin ağır bir şekilde horlamasına ve uyku sırasında nefes almayı kısa sürede kesmesine neden olabilir . Uyku apnesi gündüz uykusuzluğa neden olabilir ve kalp hastalığını ve felçini daha olası hale getirebilir.

Ortak kabus: Metabolik Sendrom


Metabolik sendrom veya diğer adıyla x sendrom  sinsice beliren bir sağlık sorunudur. Şişmanlıkla meydana gelen vücudumuzun en önemli düşmanı olarak bildirilmektedir. Metabolik sendrom şişman bireyin kan yağlarında, bel çevresinde, kan basıncında, açlık kan şekerinde artması ile meydana gelen karmaşık bir metabolik problemdir.  Kilo verme ile kontrol altına alınabilen bu sendrom  dünyada gün geçtikçe yükseliş göstermektedir. Yaklaşık yetişkin 47 milyon kişinin metabolik sendroma sahip olduğu düşünülmektedir.   Metabolik sendromda bireylerde, iyi huylu kolesterol düşerken, kötü huylu kolesterol artmakta, insüline karşı direnç oluşmakta, kanın yoğunluğunda artış, ürik asit düzeyinde artış gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyen sorunlarda oluşmaktadır.


Bel Ölçüsü Hastalık BelirtisiBel çevresi ölçümü sağlık hakkında çok önemli ipuçları verir. Bu yüzden bel çevresi ölçümünün takip edilmesi şarttır. Çünkü bel çevresindeki artış diyabet ve kalp hastalıklarının temel belirleyicisi. Kalça kemiğinin bittiği yerden belin çevresinin ölçün. Ölçünün kadınlarda 88 cm. erkeklerde 102 cm’nin üzerinde olması hastalıklara yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu bildirir


Obezite ile mücadele size yardımcı olması için Obezite Tedavisinde Yeni Umut ; Dukan Diyeti yazımızı sizlere sunuyoruz. Fakat diyetisyen ve doktorlardan yardım almanız da önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder