2 Haziran 2017 Cuma

Erkeklerde göğüs büyümesi (jinekomasti) nedir?


Jinekomasti

Gelişme çağındaki erkeklerde hormonal problemlerden kaynaklı meme dokusunda tek ya da çift taraflı bir miktar büyüme olmasına tıp dilinde “jinekomasti” şeklide adlandırılıyor.

Bu şekilde meydana gelen jinekomasti, genellikle 13-15 yaşlarındaki erkek çocuklarında görülüyor ve vakaların yüzde 90’ı birkaç yıliçinde kendiliğinden geriliyor.

Plastik cerrahi uzmanımız, büyümüş meme dokusunun, gelişme çağı sonunda 1-3 yıl içinde gerileyerek normal boyutlara döndüğünü ifade ediyor. Fakat bazen meme dokusu gerilemiyor ve bu sorunu yaşayan erkekler bunalıma girerek sosyal yaşamdan bağlarını koparıyorlar. Bu, tıbbi bir sorun olmasının yanında kişinin psikolojisini de bozuyor ve büyük bir ruhsal problem yaratıyor.

Dar tişört giyemeyen, denize ve havuza giremeyen, başkalarının yanında üstünü değiştiremeyen ergen erkekler, hastalığın çözümü olduğunu bilmiyor ve bu çileyi boşuna çekiyor.


Jinekomasti nedenleri • Kilo alıp verme.
 • Genetik yatkınlık.
 • Hormon salgılayan tümörler.
 • Hepatit, siroz.
 • Akciğer kanseri ve akciğer hastalıkları.
 • Tiroit bezi hastalıkları.
 • Testis hastalıkları.
 • Uyuşturucu kullanma.
 • Kilo alma ya da kas yapma amaçlı steroid kullanımı ve bazı ilaçlar.


Jinekomasti tedavi ameliyatı, meme başının alt kenarından yapılan kısa bir kesiyle yapılıyor. Buradan girilerek meme dokusu alınıyor, çevre dokuya geçiş bölgesi yaratmak için liposuction (yağ alma) uygulaması gerçekleştiriliyor.

Jinekomasti belirtileri neler? 1. Meme bezi serttir ve büyümeyerek düğme gibi kalır.
 2. Meme boyutları farklıdır.
 3. Memede kadın göğsüne benzer şekilde büyüme hatta ileri düzeyde sarkmalar olur.


Cerrahi çözüm gerekiyor


Uzmanımız, jinekomastinin tek tedavisinin “cerrahi” olduğunu belirtiyor. Hastaların çoğunda “liposuction” (yağ alma) uygulaması, sorunu çözmeye yetiyor. Süt bezi kanallarından zengin olan hastalarda ise ameliyat şart. Ameliyat, çoğu zaman genel anestezi, uygun vakalarda ise lokal anestezi ile gerçekleştiriliyor.

Jinekomasti probleminin cerrahi tedavisinde sonucun kalıcı olduğunu belirten uzmanımız, hastaların bu sorundan kurtulmalarının olumsuz psikolojilerini düzelttiğine vurgu yapıyor. İşlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta aynı gün içinde taburcu oluyor.

Süt bezi kanallarından zengin veya ileri düzeyde sarkmayla seyreden hastalarda ameliyatın genel anestezi altında gerçekleşmesi gerekiyor. Bu durumda hastanın bir gece hastanede kalması öneriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder