10 Haziran 2017 Cumartesi

Erkekler seksten ne bekler ?


Erkeklerin Cinsellikten Beklentileri


Yaşamın vazgeçilmezi olan cinsellik karışık bir eyledir. Kadınlar orgazm istiyor ama erkekler ne istiyor ?
Fakat erkeklerle karşılaştırıldığında cinselliğe yaklaşımları daha karmaşık olan kadınlar için aynı şeyi söylemek gerçekçi oluyor. Cinsel yaşamı görmezden gelmenin çok sağlıklı bir durum olmadığını belirten bilim adamları bu konuda birkaç önemli noktaya değiniyorlar.
Uzmanımız , kadınların seksi sevdiğini, seks yapınca kendisini daha çekici hissettiğini ve partneriyle kendini daha yakın hissetiğini aktarıyor. Fakat bunun yanında yorgun bir günün ardından yatağa girince en son yapmak istenilen şeyin de seks olduğunu belirtiyorlar.

Okula giden iki çocuğunun ödevleri ve veli toplantıları ile kendi işinin yoğunluğu birleştiğinde hayatında seks dahil insanlarda hiç bir şey yapacak hal kalmadığını vurgulayan uzmanımız , özellikle  kadınlar geceleri gün içinde yaptığı işleri düşündüğünü ve üzerinde büyük bir baskı hissettiğinden sekse ayıracak zaman bulamadığını söylüyor.
Uzmanımız bu yukarı da bahsedilen düşüncelerin ve isteklerin aksine günde 10 saat çalışan ve daha çok yorulan bireylerde seksi bir rahatlatma aracı olarak asla hayatlarından eksik etmediği de gözlemleniyor.


Kadınlar, seks ve evlilik


Yapılan birçok araştırma evliliklerde sekse ilgisi azalan tarafın daha çok kadınlar olduğunu belirtiyor.  18-59 yaşları arasındaki yaklaşık 3000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınların %22’sinin düşük cinsel dürtülere sahip olduğu erkeklerinse sadece %5’inin sekse az ilgi duyduğu belirlenmiştir. Araştırmacılar erkeklerin sekse daha düşkün olmasının bir nedeninin de Viagra ve buna benzer ilaçlar olduğunu da kayda geçti.
Uzmanların bir kısmı cinselliğe karşı fazla istek duymama probleminin vücut sağlığımızla ilgili olmadığını bunun günlük yaşantı rutinlerimizin getirdiği aşırı yoğunluktan kaynaklandığını belirtiyor. ‘Women’s Sexualities’ adlı kitabın yazarı klinik psikolog Carol Rinkleib Ellison kitabını yazarken 2600’dan fazla kadın üzerinde bir araştırma yaptı. Bu çalışmanın sonucunda kadınların %34’ünün yorgunluk ve duygusal dünyalarında yaşadıkları duygu yoğunluğu yüzünden sekse az ilgi duydukları ortaya çıktı. Ellison konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: ‘Kadınların bu problemini çözecek bir ilaç, krem ya da sprey yok’.

Erkeklerin cinsel dürtülerinin dış etkenlerden fazla etkilenmediği gerçeği bu araştırmalarda belirlenen başka bir bulgu. Indiana, ABD’de bulunan Cinsellik, Tür ve Üreme Enstitüsü Kinsey’de çalışan uzmanların 919 erkek üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre stres ve kaygı hissi bu gruptaki erkeklerin %28’inde seks isteğini azaltıcı etkenler. Buna karşı erkeklerin %21’i de bu unsurların içlerindeki seks arzusunu artırdığını belirtiliyor. Boston’da bulunan Kadın Akıl ve Vücut Sağlığı Merkezi’nin direktörü Alice Domar konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘Erkekler seksi stres giderici bir araç olarak görmeye daha meyilliyken çalışan kadınlar kocalarının seks isteklerini zaman ve enerjilerinden ödün vermek durumunda kaldıkları bir iş olarak hissediyorlar’.
Uzmanlar cinsel isteksizliğin evliliklerde sorunlar yarattığına dikkat çekerken eşinin isteksiz olduğunu gören partnerin kendini reddedilmiş hissetiğinin de altını çiziyor. Fiziksel yakınlığın duygusal yakınlık doğurduğunun altını çizen uzmanlar şunları söylüyor: ‘Eşler gün içinde birbirlerinden ayrılırken öpüşmüyorsa, akşam aynı koltukta oturup birlikte TV izlemiyor ya da sohbet etmiyorsa bu çiftlerin iyi bir seks hayatı olması zordur’.

Testosteron faktörü


Kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerin libidosu stresten daha az zarar görür. Bunun sebebi erkeklerin kadınlardan 20 kat daha fazla testosteron hormonuna (erkeklik hormonu) sahip olmasıdır. Araştırmalar düşük testosterona sahip kadınların sekse az ilgi duyduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat bu konuyla ilgili yapılan ve 35-47 yaşları arasında 326 kadının ele alındığı bir araştırmada kadınların hormon sayıları dört yıl boyunca her sekiz ayda bir ölçüldü. Sonuçlarda sekse az ilgi duyduğu söylenen kadınların testosteron seviyelerinin normal seviyede seks dürtülerine sahip kadınlarınkine yakın olduğu gözlemlendi.

Psikolojik seks dürtüleri


Erkekler kendilerini fiziksel olarak formda hissettiklerinde akıllarına gelen eylem sekstir. Fakat kadın kendini en çok formda hissettiği zaman dahi cinsel ilişki istemeyebiliyor. New Jersey’de bulunan Cinsel Sağlık Merkezi’nin direktörü Sandra Leiblum konuyla ilgili olarak şu aktarımlarda bulundu: ‘Kadının cinsel ilişkiye girmesi için gerekli olan tüm biyolojik ve fiziksel koşullar hazır da olsa kafasında ertesi gün yapacağı bin tane işi düşünmekten seks istemeyecektir’.
Bu görüşten yola çıkarak kadınların libidolarının vücutlarında değil kafalarının içinde bulunduğunu aktarmak yanlış olmaz.
Yapılan araştırmalar kadının özellikle negatif düşünceler içindeyken sekse çok fazla ilgi duymadıklarını saptamıştır. New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 48 yetişkine içinde bir kadın ve erkeğin birbirleri hakkında kaba sözler söylediği bir kaset dinletildi. Kaseti dinleyen kadınların %79’u bu kötü sözleri duyduktan sonra hemen erkeğin yanından uzaklaşmak isteyeceklerini söylerken erkeklerin bu sayıya yakın bir kısmı kadının söylediği sözlere sinirlenebileceklerini fakat bu durumun kadınla seks yapmalarını engellemeyeceğini bildirdi.

Birbirinize dokunun ve kendinizi akışa bırakın


İyi bir seks deneyiminden sonra kadının da erkeğin de daha çok sevişmek istediğini ortaya koyuyor. Erkeklerin ve kadınların cinsel tepki döngüleri birbirinden farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Bir kadın sevişmek için kendini tam manasıyla arzu dolu hissetmeyi beklerse bunun çok uzun zaman alabileceğinin altını çizen uzmanlar özellikle evli kadınlarda spontane gelişen seks dürtülerine rastlanmadığına dikkat çekiyor. Romantik ortamların cinsel dürtüler için uygun ortam hazırladığını belirten uzmanımız sözlerini şöyle noktalıyor: ‘Partnerinize her seferinde cinsel ilişkiye girme odaklı bir yaklaşım sergilemek zorunda değilsiniz. Sadece birbirinize dokunun ve kendinizi akışa bırakın’.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder