2 Haziran 2017 Cuma

Doz Diyet ile kalori hesaplarına son


Kilo Vermek

Kilo vermek istiyorsunuz ama kalori hesabı yapmaktan sıkıldınız mı ?  Hatta hesaplar iyice bir birine mi girdi? Uzmanlar, bu gibi durumlarda Doz Diyet sisteminin yararlı olabileceğinin altını çiziyor. İşte Doz Diyet sisteminin ayrıntıları.

Beslenme ve diyet uzmanıyla yaptığımız sohbetlerde, kilo vermek isteyen, ancak kalori hesabından sıkılanların, daha basit ve akılda kalıcı bir sistem olan Doz Diyet sistemini uygulayabileceklerinin altını çizdi.

Doz DiyetBu programların kimi zaman istenilen sonucu vermediğini aktaran uzmanımız, “Kilo vermek isteyenlerin karşılaştığı en önemli zorluklardan biri kalori hesabı yapmaktır. Hastaların çoğu bu nedenle sıkılıp diyet yapmaktan sıkılıyor. En doğrusu hastalara kilo verirken kolaylıkla uygulayabilecekleri menü seçenekleri sunmaktır” şeklinde konuştu.

Doz diyette hastaların öncelikle vücut analizi ve sağlık durumlarına göre almaları gereken günlük doz miktarının belirlendiğini anlatan uzmanımız, diyet programının kişiye özel hazırlandığını aktardı.

Bu program hazırlanırken diyet yapacak kişinin beslenme alışkanlıkları, su içme sıklığı, iş yaşamının göz önünde tutulduğunda uzmanımız, “Diyet reçetesi mutlaka kişiye özel olmalıdır. Birinde başarılı olan diyet bir başkası için uygun olmayabilir. Program yapılırken diyet yapacak kişinin yaşam tarzı kökünden değiştirilmemelidir. Aksi halde hasta bunu uygulamaktan kaçınır” şeklinde konuştu.

Doz diyet programında, her türlü besinin protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarına göre doz değerlerinin hem pişmiş hem de çiğ olarak bu kişilere öğretildiğini aktaran uzmanlar, “Böylece kişi gün boyu tükettiği tüm yiyeceklerin doz değerlerini bilip diyetisyenlerce kendisi için belirlenen limiti aşmayacak şekilde ve özgürce diyetine devam edebilir. Diyetine sadık kalan hastanın kilo vermesi kolaylaşır, kilo verdikçe de motivasyonu yükselir ve kendini daha mutlu hisseder” şeklinde aktardı.

İstediğini Yiyin


Bu sistemde hastaların almaları gereken günlük doz miktarını aşmamakla birlikte kebap, hamburger hatta tatlı bile yiyebildiğini anlatan uzmanlar, “Diyet denince kişilerin aklına aç kalmak geliyor. Oysa bu sistemde böyle bir şey söz konusu değil. Hastalar canları çekerse sütlü tatlı, simit, etli dolma bile yiyebilir. Ama bu tür besinlerin doz miktarı yüksek olduğu için o gün içinde kalan doz miktarını buna göre ayarlamaları gerekir” şeklinde konuştu.

Hastaların bu diyeti tatildeyken bile kolaylıkla uygulayabileceklerini anlatan uzmanlar, “Tatilde diyet programı uygulamak sorunludur. Hastalara tatilde de uygulayabilecekleri doz diyet menüleri önermek gerekir” dedi.

Hızlı kilo vermenin sağlık açısından büyük zararları olduğunu, bunun ani ölümlere yol açabildiğini anlatan uzmanlar, şu uyarıları dile getirdi:

“Doğru bir diyet programı kişilere doğru beslenme alışkanlığı yaratır. Kilo sorunu olanların sık kilo alıp vermesi hem beden hem de ruh sağlığı açısından son derece zararlıdır. Doğru beslenme alışkanlığı kazanılırsa böyle bir durumla karşılaşılmaz.”

Uzmanlar, doz diyet programının 1-4 ay arasında uygulanmasıyla kadınların 3.5-4, erkeklerin ise 5-6 kilo vermelerinin mümkün olduğunu kaydederek, bunun hastanın kilosuna göre değişiklik gösterdiğini, yüksek kiloya sahip kişilerin ilk zamanlarda daha hızlı kilo verebildiklerini belirtti.

Hastaların ilk hafta sonunda diyetin takibi açısından kontrol edilmesinde yarar bulunduğunu söyleyen uzmanlar, “Gerekirse diyet programı yeniden gözden geçirilmelidir. Hastanın talepleri bu düzenlemede dikkate alınabilir. Ama tansiyon sorunu olan bir hastaya sağlığı olumsuz etkileyen bir menü önerilmemelidir” ifadelerini aktardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder