11 Haziran 2017 Pazar

Diş Gıcırdatma Tedavisi ve Botoks


Diş Gıcırdatma TedavisiUzmanlar, diş gıcırdatmasının bir zaman sonra diş kayıplarına neden olan sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunarak, “botoks” enjeksiyonu ile kastaki stresin ve aşırı çiğneme kuvvetinin ortadan kaldırılarak ilgili kasta rahatlama sağlandığını aktarıyorlar.

Geceleri istem dışı dişlerinizi sıkıyor, gıcırdatıyor, buna bağlı dişlerde aşınma sorunu yaşıyorsanız, soğuğa karşı hassasiyet ile karşılaşıyor ve ilerleyen süreçte dişlerinizi kaybetme riski mi taşıyorsunuz?

Diş Gıcırdatma Sorunu

Gıcırdatma sonucunda şakak ve yanak bölgesinde kasların aşırı çalışmasından kaynaklı kas ve baş ağrısı yaşıyor, çene ekleminde çıtırtı ve kenetleme ile karşılaşıyorsanız, tıbbın birçok alanında kullanılan “botoks” ile bu sıkıntılar ortadan kalkıyor.

Uygulama ile kasa herhangi bir zarar verilmediğine, çiğnemeyle ilgili hiçbir sorun yaşanmadığının altını çiziyor.

Diş gıcırdatma alışkanlığının psikolojik kökeni olduğu, günlük stresler ve kontrol altına alınamayan diğer duyguların uykuda meydana gelen diş gıcırdatmaya sebep olmaktadır.

Tedavinin ihmal edilmesi durumunda dişlerde ve çene eklemlerinde birtakım sorunlar ortaya çıkabilmekte, dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda diş yüzeylerinde aşınmalara, bu durumun da özellikle ön dişlerde kısalmaya neden olmaktadır.

Uzun süreli diş sıkma sonucunda dişlerde çatlak ve kırıkların oluşurken, ani diş sızlamaları başlayabilir ve yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler kemik desteğini kaybederek sallanmaya ve düşmesine yol açabilir

Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına ve bu da zamanla baş ağrısına sebep olur. Çene eklemine aşırı yüklenme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.

Çiğneme Kasına Botoks İle Rahatlama Sağlanıyor


Diş hekimi tarafından uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına “gece koruyucuları” yerleştirilebiliyor. Ancak gece koruyucuları tek başına yeterli olmayabiliyor. Birçok alanda kullanılan “botoks” diş gıcırdatmasında da yeni tedavi metotları arasında yer alıyor.

Çok yüksek dozlarda kullanılmadığı sürece vücuda bir zararı olmayan besin toksini olarak tanımlanan botoks, kas dokusuna ya da başka bir dokuya zarar vermiyor. Sadece kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önlüyor. Kasların kasılmasına engel oluyor.

Yeni geliştirilen bir uygulamayla çiğneme kasına botoks uygulanarak diş gıcırdatmasından kurtulmak mümkün oluyor. Yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına (masseter kası) belirli noktalardan yapılan botoks enjeksiyonu, kastaki stresi ve aşırı çiğneme kuvvetini ortadan kaldırıyor. Böylece kasta rahatlama sağlanıyor ve geceleri diş gıcırdatma, diş sıkma sorunu ortadan yok oluyor.

Çok güçlü olan masseter kasına yapılan doğru uygulamayla kasa herhangi bir zarar verilmediği gibi, çiğnemeyle ilgili hiçbir sorun da yaşanmıyor. Hasta günlük yaşamında bunun etkilerini hissetmiyor. Sadece istenmeyen kasılmalar, kontrol dışı sıkmalar yok oluyor.

Uygulama 5-10 dakika içinde gerçekleştiriliyor. Bazı kişilere birkaç hafta sonrasında ilave enjeksiyon gerekebiliyor. Hastanın iyileşmesine bağlı olarak, 6-9 ay sonrasında botoksun etkisinin geçmesine bağlı olarak işlemin tekrarlanması isteniyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder