1 Haziran 2017 Perşembe

Çocuklardaki Beslenme Problemleri Kabızlığa Yol Açıyor


Çocuklarda KabızlıkTedavisi zaman uzun ve meşakkatli olan kabızlıkla mücadele için nasıl bir tedavi yolu izlemelisiniz ki kabızlık geçsin.

Kabızlığın, çocukların ve ailelerin yaşam kalitesini düşüren önemli bir sorun olduğunun altını çizen uzmanımız, belirtilerin başlamazamanı ile beslenme ve dışkılama özelliklerinin kaydedilmesinin, tedavi sürecinin doğru değerlendirilebilmesi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Genel olarak kabızlık 15 günden uzun süreli, haftada üçten az sayıda, sert ve zor dışkılama olarak kabaca tanımlanıyor. Çocuklarda yetersiz beslenme, uzamış kusmalar, aşırı inek sütü verilmesi, liften fakir gıdalarla beslenme kabızlığın temel nedenleri arasındadır. Genel olarak rektumun   (kalınbağırsağın son kısmı, makad) dolması veya boşalması sonucu oluşan problemler kabızlığa neden olur. Bağırsaklardaki ve rektumdaki doğumsal yapı bozuklukları, kas ve sinir hastalıkları, şeker hastalığı veya hipotroidi gibi tüm vücut sistemlerini ilgilendiren bazı hastalıklar, sindirim sisteminin bazı özel hastalıkları ve kimi ilaçlar da kabızlık nedeni olabilir.

Sağlıklı bireylerde dışkılama sayısı toplumlara göre değişim arz eder ve normalde bebek ve çocuklarda erişkinlerden daha fazladır. Anne sütü alan yeni doğan bebekler günde 8- 10 kez altın sarısı renginde ve cıvık dışkılar. Bir haftalık bebekler ortalama günde 4 kez kaka yaparken, 1 yaşındaki dışkılama sayısı günde 2’ye kadar iner. 4 yaşındaki çocuklarda ise dışkılama sayısı erişkinlerdeki gibi günde 3’ ten, haftada 3’ e kadar farklılık gösterir. Sağlıklı bir çocuğun iki veya üç günde bir kez zorlanmadan yumuşak kaka yapması kabızlık çerçevesinde değerlendirilmez.

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri


Kabız olan çocuğun genel fizik muayenesinin yanı sıra anüsün muayenesi, varsa fissür denilen çatlakların belirlenmesi ve rektumun tuşe ile incelenerek dışkı tutulmasının olup olmadığının saptanır. Bu incelemeler kabızlıkla ilgili önemli ipuçları verir ve tedavinin şekli belirlenir. Gereken durumlarda idrar ve kan analizleri, özel filmler ve tetkikler de uygulanabilir.

Bir çok sorun kabızlık yapabilir, sonuçta çocuktaki bilinçaltı kaka tutma kabızlığın devamına yol açar. Altı haftalık bebeklerin bile belli bir süre dışkı tutabildiği yaşanmıştır. Çıkan sert dışkı anüsü zedelediği için kaka yaparken duyulan şiddetli ağrı ile çocuk kakayı yapmamaya çalışır. Rektumda tutulan dışkı zamanla daha da sertleşerek tıkaç halini alabilir ve kabızlık şiddetini artırarak devam eder. Bazen sert dışkı kanamalara da sebep olabilir. Bu nedenle çocukluk çağındaki rektal kanamalarda kabızlık öncelikle araştırılır.

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi


Çocuklarda kabızlık tedavisi zaman alan, zor bir tedavi gerektirir. Uygun fiziksel aktivitler bağırsak hareketlerini de olumlu yönde etkiler. Öncelikle diyetle yeterli sıvı, yeterli kalori ve yeterli posa alımının sağlanması gerekir. Zaten küçük çocuklardaki beslenme problemleri kabızlığın oluşumunda ve tedavinin uzamasında asıl neden olabilir. Değişik sistemleri ilgilendiren hastalıklar nedeniyle iyi beslenemeyen ve yeterli lif alamayan çocuklara özel hazır lif içeren ürünler eklenebilir. Kabızlığa bağlı anüsteki çatlakların ılık su banyosu ile birlikte rahatlatıcı ve iyileşmeyi kolaylaştırıcı krem uygulamaları gerekir. Rektumda biriken dışkı tıkaçlarının lavmanlarla dışarı alınması ve ağızdan verilen ilaçlarla yumuşak dışkılamanın sağlanması gerekir. Çocuklarda kullanılan ilaçlar erişkinlerle bir değildir ve yan etkileri en az olan ilaçlar tercih edilir. İlaç tedavilerinin alışkanlık yapacağı endişesi ile gerektiğinden kısa sürede ve az dozda ilaç kullanılması kabızlık süresinin uzamasına etken olan bir diğer faktördür.

Tuvalet Alışkanlığı

Kabızlık tedavisinde en önemli unsurlardan biri de tuvalet alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocuklar genellikle yemek yediğinin ardından daha kolay kaka yaparlar. Çocuğun her gün aynı saatlerde bacakları bükülmüş şekilde tuvalete oturtulması veya lazımlığa oturtulması ile zamanla bu alışkanlık kazanılabilir. Büyük çocukların da gün içinde en rahat olduğu zamanlarda, yemek sonrasında kısa sürelide olsa tuvalete giderek kaka yapmaya çalışması teşvik edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder