4 Haziran 2017 Pazar

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar

Erkeklerde cinsel ilişki sırasında duyulan ağrının ve acının nedenleri  fizikseldir çünkü psikolojik sorunlar ağrı yerine sertleşme güç­lüğüne yol açar.  Bundan kaynaklı ağrının yaygın nedenlerinin bilinmesi bu ağrılar ile başa çıkma konusunda yardımcı olacaktır.


Cinsellik Sırasında Acı ve Ağrının Sebepleri


Cinsel ilişki sırasında eğer yara vb. gibi rahatsızlıklar varsa ağrılara ve yanma hissine neden olabilir.Sert ya da uzun süreli cinsel birleş­me penis başında ya da sünnet deri­sinde küçük yaralara sebep olur. En­feksiyon bunların iltihaplanmasına ve ağrı yapmasına yol açar.Sünnet olmamış erkekler bazen sün­net derisini geriye çekmekte zorlanır ve sertleşmeyle bu alan dar gelir ve ağrı verir. Sünnet derisinin arkasın­daki alanın temizliği de zor olabilir ve bunun sonucunda gelişen bir en­feksiyon ağrıyı daha da artırır. Bu so­run sık sık yaşanıyorsa sünnet düşü­nülmelidir.

Sünnet derisi darlığına bağlı sey­rek görülen bir komplikasyon da parafimozistir; bu durumda erkek sertleşmeden sonra sünnet derisini ge­riye çekemez. Sünnet derisi dar bir bant gibi penisi sararak şişmeye ve ağrıya neden olur. Bu durumda der­hal bir acil servise başvurulmalıdır; ihmal edilirse bu durum kalıcı hasa­ra yol açabilir.

Diğer yandan enfeksiyonlarda cinsel ilişki sırasında acı verebilmektedir ayrıca bulaşıcı olması da ayrı bir tehlike yaratır. Özellikle herpes enfeksiyonu penis üzerinde ağrılı, kaşıntılı kabarcıklara neden olur; birkaç gün sonra bu kabarcıklar patlar ve kabuk bağlar. Genital siğil­ler deri üzerindeki küçük karnaba­harlara benzer.Özellikle eşlerinde mantar olan erkeklerde de zaman zaman mantar (kandida) gelişebilir ve penis başın­da tahriş, kızartı, bazen de şişmeye neden olur. Sünnet derisinin altında kalın beyaz bir akıntı toplanabilir.Belsoğukluğu ve etkeni belirle­nemeyen (non-spesifik) üretrit idrar yolunda yanma ve akıntıya yol açtı­ğı gibi idrar yaparken ve boşalma sı­rasında ağrıya da sebep olur. Bu en­feksiyonlardan birinden kuşkulanılır­sa,  üroloğa çıkılması ve hemen tedavi olunması gerekir.

Bazı erkeklerde sıradan prezer­vatiflerde kullanılan lastiğe ya da kayganlaştırıcıya karşı alerji vardır. Günümüzde büyük firmalar hipoalerjik prezervatifler de üretiyor. Ay­rıca masaj yağı, banyo köpüğü, duş jeli ya da sabun da deri reaksiyonla­rına neden olabilir.

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Sertleşince penisin bükülmesine sebep olan doğumsal bozukluklar da ağrıya neden olabilir. Peyronie has­talığı adı verilen bir durumda peni­sin gövdesi boyunca bağ dokusu gelişmiştir ve asimetrik ağrılı sert­leşmeye yol açmaktadır. Bu sorun birkaç ayda ya da birkaç yılda kendi­liğinden düzelebilir, ama cinsel bir­leşme mümkün değilse yardım is­tenmelidir. Bazı erkeklerde bu gibi sorunlar veya benzerleri ameliyatla çözülür. Her durumda üroloğa danışmak gerekir.

Bazı erkeklerde boşalma sonra­sında penis başında öylesine yoğun bir duyarlılaşma gelişir ki erkek bo­şalmaktan korkar. Bazı genç erkek­lerde de torbaların kasılmasını sağ­layan kremaster kası fazla çalışır ve cinsel ilişki sırasında spazm tarzında ağrıya sebep olabilir. Boşalmadan uzun süre uyarılmış kalma da kasık­larda zonklayıcı ağrı yapabilir.

Priapizm penisteki sertleşmenin saatlerce geçmemesi ve ağrıya ne­den olmasıdır. Kalıcı hasar gelişebi­leceği için, acilen doktora gidilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder