4 Haziran 2017 Pazar

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı


Çay ağacı yağı hakkında araştırmalarımızı yaptık ve en uygun kaynaktan size çay ağacı yağı hakkında bir makale bulduk bunu sizle direk paylaşmanın daha yararlı olacağını düşündük. İyi okumalar dileriz..


Çay Ağacı
Çay ağacı Melaleuca olarak bilinen hint defnesi ismiyle anılan Avustralya kökenli bir ağaçtır. Daha çok yapraklarından demlenen çayla ünlenmiş bir ağaçtır. Ancak bu ağacı bildiğimiz çayla karıştırmamak lazım. Zamanın gemicileri yapraklarından çay demledikleri için bu ismi vermişlerdir. çay ağacını bu kadar değerli kılan ise yapraklarından elde edilen uçucu çay ağacı yağıdır.
Çay Ağacı Yağı NedirAvusturalya kıtasında özgü olan bu yağı diğer yağlardan ayıran en temel özellik uçucu yağ yapısıdır. Genelde bitki tohum yağları, oleik, linoleik gibi yağ asitlerini içerirlerken uçucu yağlar bu asitleri içermezler. Zaten sivilce, mantar, seboreik dermatit gibi durumlarda çay ağacı yağının iyi gelmesini sağlayan durumda tam olarak içerdiği bu uçucu bileşiklerdir.

Çay Ağacı Yağı İçeriği


Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan maddeler yaklaşık olarak şu şekildedir;
terpinen-4-ol  % 30-45
γ-terpinen      %10-30
α-terpinen      %5-10
1,8-Cineole    %0-15
α-terpinolene  %1.5-5
α-terpinol        %1,5-8
α-pinen            %1-6
p-simen           %0,5-8

Çay Ağacı Yağının Faydaları


Çay ağacı bir çok kişi tarafından, sivilceler, seboreik dermatit, cilt lekeleri, uçuk (herpes simpleks), hpv ( genital mantarlar), ayak mantarı, vb alanlarda kullanılmaktadır. Ancak unutmayınız ki çay ağacı bir ilaç değildir. Bir çok kaynaktan okuduğunuz bilgileri çoğunun yönlendirme amaçlı olduğunu internette yaratılan bilgi kirliliği ve pazarlama hileleri olduğunu unutmayın. Çay ağacı yukarıda sayılı durumlarda etki etmektedir, ancak asla mucizeler yaratamaz.
Çay ağacı kremi, çay ağacı şampuanı, çay ağacı diş macunu gibi ürünlerin içerisinde çay ağacı yağı oranının %1-2 civarında olduğunu unutmayınız. Çay ağacının faydalarından yararlanmak için saf çay ağacı yağından daha yüksek oranlı kullanmalısınız. Ama unutmayın çay ağacı yağını saf olarak kullanmayınız.

Ancak yazımıza girerken sizleri uyarmak isteriz ki, çay ağacı yağı asla ilaç değildir ve ilaçlara alternatif olarak kullanılamaz. Çeşitli kaynaklardan okuduğunuz çay ağacı yağı faydaları ile ilgili yazılar ve bu yağı veya çay ağacı yağlı ürünleri satanların yaptıkları abartılı yönlendirmelere inanmayın. Cilt rahatsızlıkları için muhakkak uzman bir dermatoloğa muayene olmanızda fayda var.

Çay Ağacı Yağının Sivilcelere Faydaları


Çay ağacı yağı sivilce konusunda oldukça olumlu etkileri olan bir yağdır. Sivilceler için çay ağacı yağı kullanan bir çok insan çay ağacı yağının sivilceler üzerindeki olumlu etkilerini paylaşmaktadır. Sivilce (akne) ve siyah noktalara neden olan "p. acnes" bakterisi üzerinde benzoyl peroxide gibi etkileri olduğu iddia edilmektedir. Sivilceli ciltlerin bakımında çay ağacı yağından faydalanılabilir.

Çay Ağacı Yağının Uçuğa Faydaları


Uçuk yani "herpes simpleks" sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. İnsan bağışıklık sistemi zayıfladığında kendisini göstererek etkin hale gelir. Uçuk bulaşıcı bir virüstür, bu yüzden uçuk olan kişilerle öpüşmekten kaçınmalısınız. Eğer dudağınızda uçuk çıktıysa muhakkak doktor muayenesi olmalısınız. Çay ağacı yağı uçuğa karşı etkili bir yağdır, virüsün yayılmasını engelleyici özellikleri bilinmektedir, uçuk olan bölgeye çay ağacı yağını özellikle shea butter (shea yağı) ile seyrelterek uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının HPV Faydaları


HPV yani "human papilloma virus" özellikle ürogenital bölgelerde görülen deri ve mukozaya tutunan bir virüstür. HPV'nin çeşitli genital kanserlere yol açtığı bilinmektedir. Ürogenital bölgelerinizde anormal ve siğil görünümlü kabarcıklar oluşursa direkt uzman bir doktora muayene olun. Doktorunuzun verdiği ilaç ve tedavi yöntemlerini kullanın. Çay ağacı yağı HPV konusunda etkileri olduğu bildirilen bir yağdır, yabancı forum sitelerinde oldukça fazla konuşulmakta, bir çok insan tarafından kullanılmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Seboreik Dermatit Faydaları


Seboreik dermatit yani saçtaki yağlı ve kepekli kaşıntılı durumun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte "malassezia furfur" mantarının bu hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Saç derinizde yağlı kepekli kaşıntı varsa doktor kontrolünden geçmelisiniz. Çay ağacı yağının seboreik dermatitte iyi sonuçlar verdiği kulanıcılar tarafından dile getirilmektedir. Çay ağacı yağı ve seboreik dermatit konusunda kesin bilimsel veriler olmamakla birlikte olumlu klinik çalışmalar vardır.

Çay Ağacı Yağının Ayak Bakımındaki Faydaları


Çay ağacı yağından başta ayak mantarı ve kokusu olmak üzere çeşitli ayak bakımlarında faydalanılmaktadır. Çay ağacı yağı ayak mantarı için oldukça yaygın kullanılan bir yağdır. Ayrıca çay ağacı yağı ayak kokusu konusunda olumlu sonuçları ile bilinmektedir.

Saf Çay ağacı yağı


Bir çok insan çay ağacı yağına dair okudukları bilgiler ışığında çay ağacı kullanmaya çalışmaktalar, ancak özellikle ülkemizde saf çay ağacı yağını bulmanız oldukça zordur, İnsanlar birkisel ve aromaterapik yağ uzmanı olmadıklarına göre, ki çay ağacı yağında bir çok uzman bile yağın orjinalliğini anlayamaz. Çay ağacı yağı şeffaf uçucu bir yağdır, bu en önemli ayıracıdır. Orjinal çay ağacı yağı için güvendiğiniz kaynaklardan alışveriş yapmalısınız.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı


Çay ağacı yağını saf kullanmamalısınız, genellikle yarı yarıya taşıyıcı yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağının verimini yükseltmek için sivilceli cilde uygulayacaksanız, 1/5 çay ağacı yağı, 1/5 tarçın yağı ve 3/5 jojoba yağı kullanabilirsiniz. yani 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml tarçın yağı, 30 ml jojoba yağı kullanabilirsiniz.
Çay ağacı yağını asla içmeyiniz, çay ağacı yağı ile gargara vb yapacaksanız gargara suyuna 1-2 damla ilave ediniz ve asla yutmayınız.

Çay ağacı yağı genellikle seyreltilerek kullanılan bir yağdır. Oldukça kuvvetli olan bu yağın safını ülkemizde özelllikle aktar vb yerlerde bulmak neredeyse imkansızdır. Çay ağacı yağını seyrelterek kullanmanızda fayda vardır çünkü oldukça kuvvetli olan bu yağ cildinizde tahriş yapabilir. Aşağıda çeşitli alanlarda çay ağacı yağının kullanımına dair bilgiler aktaracağız. Ancak bu bilgiler kesin tedavi manası içermez. Kullanıcı görüşleri ve genel kanılarla derlenen bilgilerdir. Cilt rahatsızlıkları için muhakkak dermatolog hekime görününüz.


Çay Ağacı Yağı Sivilceler İçin Kullanımı


Eğer sivilceler için çay ağacı yağı kullanacaksanız yağı sabah akşam sivilceli cilde uygulayınız. Çay ağacının yapısında bulunan bileşikler sivilceler üzerinde etkili olacaktır. Çay ağacı yağı ile yapabileceğiniz bir sivilce bakım yağı tarifini veriyoruz.
Malzemeler
30 ml jojoba yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml limon yağı
10 ml lavanta yağı
Yağları bir kapta karıştırın ve sivilceli bölgelere sabah akşam uygulayın. 3 gün içerisinde etkisini gösterecektir.


Çay Ağacı Yağı Uçuk İçin Kullanımı


Çay ağacı yağını uçuk yani herpes simpleks için kullanabilirsiniz. Uçuk olan bölgelere sabah akşam sürerek kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağıyla yapacağınız bir uçuk yağı tarifi veriyoruz.
Malzemeler
30 ml hindistan cevizi yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml e vitamini
Hindistan cevizi yağı yazın sıvı kışın katı bir formdadır. eğer yağınız katıysa bir kapta benmari usulü eritin sonra içerisine diğer yağları ilave edin ve kapaklı boş bir kaba koyduğunuz karışımı donması için buzdolabında bekletin. uçuk olan bölgelere sürdüğünüz bu yağ karışımı kullandıktan sonra kabın ağzını açık bırakmamaya özen gösterin.


Genital Siğiller ve HPV için Çay Ağacı Yağı Kullanımı


Genital siiller ve hpv gibi ürogenital bölgelerde bulunan siğil vb. için gerek koruyucu gerekse tedaviye yardımcı olarak çay ağacı yağını kullanabilirsiniz.
Malzemeler:
50 ml hindistan cevizi yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml limon yağı
Bu yağlardan hazırlayacağınız merhemi, genital bölge siğilleri ve hpv için kullanabilirsiniz. Çok eşli ve yoğun bir cinsel hayatınız veya partneriniz varsa bu yağlardan yapacağınız karışımı ilişki öncesi genital bölgelere sürerek virüsün bulaşmasına karşı koruyucu bir önlem alabilirsiniz.


Çay Ağacı Yağının Sedefte Kullanımı


Çay ağacı yağını sedef gibi bir cilt veya saç sorunuz varsa kullanabilirsiniz. Sedef için yapacağınız merhem sizi rahatlatacak ve yaşam kalitenizi yükseltecektir.
Malzemeler
50 gr shea butter
50 ml hindistan cevizi yağı
30 ml jooba yağı
10 ml limon yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml e vitamini
Shea yağı ve hindistan cevzi yağını benmari usulü eritin, yağlar soğumaya başladığında diğer yağ ve vitaminleri ilave edin. hazırladığınız merhemi dolapta soğumaya bırakın. Sedefli bölgelere sabah akşam uygulayın.

Seboreik Dermatit Çay Ağacı Yağı Kullanımı


Seboreik dermatit gibi yağlı kepekli saç derisi sorununuz varsa çay ağacı yağıyla yapacağınız merhemler sorunlarınızı oldukça azaltacaktır.
Malzemeler
100 ml hindistan cevizi yağı
30 ml jojoba yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml limon yağı
10 ml lavanta yağı
Hazırlayacağınız yağ karışımını ağzı kapalı bir kapta muhafaza edip duştan hemen önce seboreik dermatitli bölgeye sürüp 15 dakika kadar bekleyiniz. Seboreik dermatite çay ağacı yağı kullanımı yaygıdır.


Vücut Kokuları İçin Çay Ağacı Yağı Kullanımı


Vücut kokuları ve ayak kokuları genellikle terleme sonucu ortaya çıkan bakterilerin ürettiği kokudur. Dolayısıyla bakteri oluşumunu azaltan maddeler kullanmanız durumunda kötü koku oluşumu engellersiniz.
Malzemeler:
50 ml hindistan cevizi yağı
20 gr pudra kvamına getirilmiş şap
10 ml çay ağacı yağı
10 ml lavanta yağı

Hindistan cevizi yağını benmari eritin soğumaya bırakın sonrasında yağ iyice soğuyup pelteleşmeye başlar, eğer yaz aylarındaysanız dolapta 5 dakika bekletin sonra karışıma şap ve diğer malzemeleri lave edip ağzı kapalı bir kapta buz dolabında bekletiniz. Vücut kokusu olan yerlerde kullanabileceğiniz koku önleyici kreminiz hazır.

Kaynak: http://www.cayagaciyagi.org/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder