8 Haziran 2017 Perşembe

Çatlak Tedavisi


Cilt Çatlakları Neden OluşurSayfa editörleri olarak deri problemlerinden cilt çatlaklarıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdik, araştırmadan çıkan sonuçlar üzerine sizler için bir makale hazırladık, keyifli okumalar dileriz.Cilt ÇatlaklarıGenelde bütün kadınların şikayet ettiği başlıca estetik sorunlarının başında cilt çatlakları geliyor. Cilt de gözlemlenen çatlak probleminin, hızlı kilo alıp verme, kadınlarda doğumsal ve hormonal değişiklikler sonucu kolajen yapının zayıflaması gibi nedenlerin bu oluşumu sağladığı aktarılıyor. Normal deriden farklı  olan çatlaklar, ciltte kimi zaman normal deri yüzeyinden daha yüksek, kimi zaman da daha alçakta kalan bir hat meydana getiriyorlar. Mor, kırmızı ya da beyazımsı olan bu çizgilerin arkasında yatan sebep ya vücuttaki hormonal dalgalanmalar ya da ergenlik dönemindeki büyüme hızına derinin yetişememesi yol açıyor. Ergenlik dönemini çatlaksız atlattığı için kendini şanslı hisseden kadınlar bu defa da hamilelik dönemine bu sorunla karşılaşırlar. Hamilelik hem hormonlardaki dalgalanmalar hem de derinin çok fazla gerilmesi yüzünden çatlaklar söz konusu olduğunda son derece sorunlu bir dönemdir.

Vücut Çatlakları Tamamen Tedavi Edilebilirmi
Peeling, bilindiği üzere cildin derisinin katman katman soyulması ile ilgili yapılan işlemlere verilen genel isimdir. Çatlakların oluştuğu bölgeye uygulanabilecek kimyasal peeling uygulaması ile sorunlu bölgede ki derinin soyulmasına sebebiyet verecek ve çatlağın yok olmasını sağlayacaktır. Yerine gelen deri, öz renginde olacak ve çatlağa dair hiçbir iz kalmamış olacaktır.Çatlak Tedavisi
Radyosyonik herhangi bir işlem gerçekleşmez lazer yok ameliyat ve dikiş olmadan yapılan bir uygulama olan kimyasal peling yöntemi, herhangi bir ağrı, acı veya yan etkiye yol açmıyor. Cilt çatlaklarının giderilmesi için, kimyasal peeling uygulaması cilt'in rahatsızlığının derecesine göre 10 - 12 seans tedavi uygulama ile kesin çözüme kavuşturulabilmektedir. Seans bitiminde kişi günlük yaşamına devam ediyor Gerçekleşen seans uygulamaları ortalama 10 – 15 dakika süre sonrası tamamlanmış oluyor.

Kimyasal peeling uygulamasının en cezbeden yöntemide cildinde sorun olan kişinin, peeling için gerekli asitleri temin etmesiyle birlikte seans uygulamalarını kendi başına da yapılabilmekte olmasından ötürü tedavi hem çok ucuza mal oluyor hemde oldukça sağlıklı, bebeksi bir görünüm ve dokuya sahip bir ten yapısı oluşturuyor. Seans sonrasında kişinin gündelik işlerine devam etme, dar kıyafet giyme veya spor yapmasında da bir sakınca bulunmuyor. Kimyasal Peeling uygulamasında gerekli olan asitlerin ve uygulama sonrası bakım için gerekli saf vitamin değerlerinin temini için doakimya.com tercih edebilirsiniz.

Çatlaklara Kimyasal Peeling

Çatlakların cildin elastin ve kollajen tabakasındaki hasardan gerçekleştiğini yazmıştık, bu yırtılmalar sonucu o bölgede sedefli beyaz izler kalmasına kabaca çatlak deniyor. Yabancı kaynaklarda "stretch mark" olarak yaptığımız kaynak araştırmalarında özellikle ABD ve Avrupalı kadınların büyük bölümünün kimyasal peeling yaptığını görüyoruz. Bu kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda aktaracağız, anlatacağımız kimyasal peeling ve bakımı hamilelerin yapması sorun teşkil edebilir. İnsanlara faydalı olmak isterken zarar vermek gibi bir amacımız yok, bu yüzden hamilelerin bu tarz uygulamalardan uzak durmasını öneriyoruz. Çünkü anlatacağımız glikolik asidi hamilelerin kullanmaması gerektiğini okuduk bir çok kaynaktan.

TCA Peelig İle Vücut Çatlaklarını Gidermek
TCA (Trichloroacetic Acid)  kuvvetli bir peeling ajanıdır. Deriyi soymasının yanında, cilt altında kollajen sentezini arttırdığı, cildi gerdiği biliniyor. Yani aslında çatlak gidermek için biçilmiş kaftan. Peki nasıl uygulanıyor ? Evvela asit oranı en düşük oranı tercih etmelisiniz Bazılarımızda düşük oranlar sonuç vermiyor %40 kullanıyoruz ama gelen maillerden anlıyorum ki bazıları için oran yüksek geliyor. Yani iyileşme süreci uzuyor.


%25 ile %40 oranlarında tca ile uygulama yapmak gerekli %25 veya %40 TCA cildi derinlemesine soyacak bu da cildinizdeki çatlakların daha hızlı düzelmesini sağlayacak. TCA uygulamasını ayda bir defa her ay sorundan kurtulana kadar uygulayacaksınız. Ortalama 4-8 uygulamada yani 4 ila 8 ay arasında çatlaklarınız görünmeyecek. Bu uygulama sayısını çatlakların derinliği ve genişliği belirler.


TCA'yı kulak çubuğu yardımıyla çatlak olan bölgeye uyguladığımız kadar hızla bir kaç defa süreceksiniz, ilk uygulamada 1 dakika bekletin uygulama yaptığınız bölgeyi bol suyla yıkayın. Bölge kızaracak, merak etmeyin iz bırakmaz, çünkü TCA iz bırakmadan cildi soytan bir maddedir. TCA sonunda iz kalması durumu sadece bölgeyi iyi koruyamaz güneşten muhafaza edemezseniz oluşur.


TCA uygulaması bittikten 30 dakika sonra bölgeye çinko oksit, lavanta suyu, b3 vitamini, c vitamini ve b5 vitaminiyle hazırlayacağınız solüsyonu kullanacaksınız. Bu vitaminler ve çinko bölgenin hem çabuk düzelmesini sağlayacak hem de uyarılmış bölgede kollajen ve elastin sentezini destekleyecek. Tarif şu şekilde  • 1 tatlı kaşığı lavanta suyu
  • 1/4 çay kaşığı B3 vitamini (niacinamid)
  • 1/4 çay kaşığı B5 vitamini (d-panthenol)
  • 1/4 çay kaşığı L-ascorbic Acid (c vitamini)
  • 1/4 çay kaşığı Çinko OksitBu karışımı bir çay tabağında hazırlayın, her sabah akşam TCA uyguladığınız bölgeye uygulayacaksınız. Böylece soyulma tahribat yaratmayacak, cilt altı uyarılacak ve iz kalma riskiniz 0'a inecek, ayrıca çatlak olan bölgede kollejen ve elastin sentezi artacak.


Solüsyonu sabah akşam uyguladıktan 5 dakika sonra üzerine E vitamini süreceksiniz. E vitaminin saf olmasına dikkat edin ampullerdeknin oranı %2-6 arasında size %50-67 oranlarında E vitamini lazım piyasada 10 ml olarak bulunuyor.


TCA'yı uyguladınız 15 gün kadar da solüsyon ve E vitamini sürdünüz, ayrıca uygulama bölgesini güneş ışığından korudunuz. Artık 15 günlük ikinci aşamaya geçme vakti geldi.


Glikolik Asit İle Cilt Çatlağı Tedavisiİkinci aşama TCA uygulamasından 15 gün sonra başlayan aşamadır.Bu aşamada bir başka kimyasal peeling asidi olan glikolik aside başvuracağız. AHA (alfa hidroksi asit) gurubundan olan glikolik asit cildi uyarıcı leke giderici, kolajen sentezini arttırıcı bir asittir.


İkinci aşamaya TCA uygulamasından 15 gün sonra başlıyoruz, tabi TCA uygulamasından sonraki 15 gün boyunca yukarıdaki solisyonu sabah akşam uygulayıp üzerine e vitamini sürüyoruz. Sonrasında glikolik Asit %25 çözeltisi ile işleme devam edeceğiz. İkinci aşamada 15 gün boyunca haftada bir çatlak olan bölgeye %25 glikolik asit uygulayacağız. 7 günde gerçekleştireceğiniz için toplam 3 seans sürecek glikolik asit %25 uygulaması. Glikolik Asit %25'i akşam kulak çubuğuyla çatlaklara uyguladıktan 5 dakika sonra durulayacaksınız ve yukarıda verdiğimiz solüsyon tarifini akşam ve sabah uygulayacaksınız. Solüsyonu glikolik Asit uyguladıktan 30 dakika sonra ve uygulama sabahı sürdükten sonra e vitamini ile işlemi bitireceksiniz.


Aralarda boşluk bırakacağız ki tca bir sonraki aşamaya kadar cildimiz toparlansın.


Evet bu kadar gayretli ve azimli bir bakımın ardına 1. ay dolacak ve siz ikinci seansı uygulayacaksınız dediğimiz gibi bakım periyodlarını pas geçemezsiniz, bu dünyada çatlak gidermek için yapılabilecek en etkili bakımı ger. Çünkü dışarıda yaptıracağınız hiç bir bakım bu kadar detaylı olmayacaktır. Ayrıca 30 gün boyunca her gün bakım yaptıramazsınız, buna hem zamanınız hem paranız yetmez. Tarifini verdiğimiz uygulamayı atlamadan 4 ila 8 ay arasında uygularsanız çatlaklarla vedalaşabilirsiniz. Aşağıda kafanız karışmasın diye uygulamanın 1 ayını günlük olarak anlatacağız.

TCA Uygulaması

1. gün TCA  uygulanması ardına solüsyon sürülecek ve e vitamini uygulanacak
2-14.gün arası sabah akşam solüsyon ardına e vitamini uygulanacak.
15.gün akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek
16.gün sabah solüsyon uygulanacak ardına e vitamini sürülecek akşam a vitamini uygulanıp ardına e vitamini sürülecek
17-18-19-20. günler ara verin
21.gün sabah a vitamini ardına e vitamini uygulanacak akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek.
22.gün sabah solüsyon uygulanacak ardına e vitamini sürülecek akşam a vitamini uygulanıp ardına e vitamini sürülecek
23-24-25-26 günler ara verin
27.gün sabah a vitamini ardına e vitamini uygulanacak akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek.
28-29-30 günler ara verin.

Çatlak tedavisi yazımız burada son buluyor. Sizde değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yorumlar aracılığıyla aktarabilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Yorumlar ve paylaşım için şimdiden teşekkür ederiz.

Edit Notu: bazı arkadaşlara tca oranı yüksek gelebiliyor bu yüzden %25 alarak ilk uygulamaları tercih edin. Bu noktada asiti ilk uygulamada 1 dakika bekletin daha sonra zaman arttırın 2 dakikayı geçmeyin. Baktınız yeteri kadar soyulmuyor oran yükseltebilirsiniz, oranda en fazla %40 olsun, o oranda da ilk uygulama 1 dakika bekletin sonra 2 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Ayrıca %25 glikolik asit, c vitamini, madecassol, a vitamini, çinko oksitle oldukça iyi sonuçlar aldığını söyleyen mailler aldık. %25 glikolik asiti 3 günde bir çatlakların üzerine uygulamışlar. böylece soyulma yaşanmamış. Bu bakım da bir diğer alternatif. Ama ben o arkadaşa dediğim gibi arada bir yani 2 ayda bir tca ile de soyma yapmasını söyledim. Ayrıca bu glikolik asiti 4-5 arkadaşında denemiş mail atan arkadaş. Yabancı forumlarda araştırdım glikolik asit oldukça fazla kullanılıyor. Bununla ilgili bir yazı daha yazdım kimyasal peeling çatlak tedavisi konulu kırmızı linki yani yazıyı tıklayarak bakabilirsiniz.

Kaynak:  http://www.kakaoyagi.org/2014/08/catlak-tedavisi.htmlUzunca yazı burada bitiyor. Çatlaklar için glikolik asit veya tca peeling yöntemlerinden hangisine karar verirseniz o konuda iyice araştırmalar yapıp kaynakları taramalısınız. Maalesef yukarıdaki alıntı yaptığım site kakaoyagi.org gibi doğru bilgiler veren siteleri bulmak biraz zor. Ama araştırılınca bulunuyor tabi. Neyse uzatmayayım çatlak görünümünün nasıl can sıkıntısı olduğunu bildiğim için hepinize çatlaksız günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder