2 Haziran 2017 Cuma

Böbrekleriniz Sağlıklı Mı?


Böbrek SağlığıBüyük bir holding, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini artırmak amacıyla yeni bir kampanya başlatmıştı.

“Böbrekleriniz Sağlıklı mı?” adlı kampanya, böbrek hastalıklarında erken teşhisin önemine dikkat çekerken, toplum sağlığına yönelik sosyalsorumluluk projelerini, 8 Mart “Dünya Böbrek Günü” çerçevesinde yürüttüğü “Böbrekleriniz Sağlıklı mı?” isimli yeni bir kampanya ile kendini tazelemişti.

Böbrek Rahatsızlıkların Erken Teşhis


Böbreklerin sağlık üzerindeki kritik öneminin aktaracağı kampanyada, böbrek rahatsızlıklarında erken teşhisin önemi ve tedavi seçenekleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi öncelikli hedef.  Kampanya için bilinçlendirme filmi hazırlandı “Böbrekleriniz Sağlıklı mı?” kampanyası kapsamında 8 Mart’ta Türk Böbrek Vakfı’nda böbrek sağlığının öneminin vurgulanacağı bir panel gerçekleştirilecek. Kampanya, gazete ilanlarının yanı sıra, TV ve sinemalarda gösterilmek üzere hazırlanan 30 saniyelik bir kısa filmle de reklamı yapılacak.

Bilinen bir Alışveriş Merkezi’nde kurulacak standlarda dağıtılacak el ilanları ve su sebilleriyle de kamuoyunun böbrek sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi pekiştirilecek. Hasta sayısında son bir yılda yüzde 10 artış  Yaklaşık 42 bin diyaliz hastasının bulunduğu Türkiye’de son bir yılda hasta sayısında yüzde 10 artış görüldü. Son dönemde böbrek yetmezliği hastalarının yüzde 76’sı hemodiyaliz, yüzde 13’ü periton diyalizi, yüzde 11’i ise böbrek nakli ile tedavi ediliyor. Diyaliz tedavisi gören bir böbrek hastasının devlete bir yıllık maliyetinin 28 bin dolar olması, böbrek yetmezliğinin ülke ekonomisi üzerindeki önemine de vurgu yapıyor.

Böbrek Yetmezliği


Yüksek tansiyon ve diyabet, böbrek yetmezliğine neden oluyor.Yapılan istatistikler her 10 kişiden birinin böbrekleriyle ilgili bir rahatsızlığı olduğunu kanıtlıyor. Böbrek hastalıklarının sinsi bir şekilde ilerlemesi, kronik böbrek yetmezliği oluşmadan önce erken teşhisin önemi çok yüksek. Diyabet ve yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğine yol açan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin bir nefroloji uzmanı tarafından takip edilmeleri ve tedavilerinin düzenlenmesi uzun bir süre diyalize ihtiyaç duymadan hayatlarını devam ettirebilmelerine olanak sağlıyor.

Böbrek rahatsızlıklarının belirtileri arasında halsizlik, idrar anormallikleri, kusma, bulantı, vücutta şişme, kan basıncında yükselme, uyku hali, kansızlık, ciltte renk değişikliği, kaşıntı, iştahsızlık ve baş dönmesi yer alıyor. Böbrek yetersizliği teşhisi için basit bir idrar ve kan testi yeterli oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder