2 Haziran 2017 Cuma

Böbrek Bekleyen Sayısı Artıyor


Böbrek Bekleyen Sayısı ArtıyorUzmanlar, Türkiye’de geçen yıl bin 50 beyin ölümü yaşandığını, ancak bunlardan sadece 269′nun organlarının şifa bekleyen hastalara umut olduğunu üzülerek aktardı.

Uzmanlar Ceza ve İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular için düzenlenen “Eğitim Programı” kapsamında “Organ Bağışının Önemi” konusunda konferans verdi.Editörlerimiz sizler için o konferansa katıldı ve edindikleri bilgileri sizler için yazıya döktü.

Organ Naklinde Toplum BilinciToplumun bilinçlenmesiyle organ bağışı oranının paralel olarak artacağını ve yaşamak için umut bekleyen hastaların hayata dönebileceğini aktaran uzmanımız, “Ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği olan hastamız var. 18 bin 250 kişi böbrek, 195 kişi kalp nakli için sıra bekliyor. Ülkemizde geçen yıl bin 50 beyin ölümü gerçekleştiği halde kadavralardan sadece 269 organ nakli yapıldı. İnsanlarımızı organ bağışı konusunda eğitmeli ve başkalarına umut olmalıyız” şeklinde konuştu.

Endişelerinizi Atın Organ Bağışlayın


Toplumda insanların organlarını bağışlama konusunda endişeye kapıldığına aktaran uzmanımız, şunları kaydetti:

“Beyin ölümümüz gerçekleşmeden organlarımız alınır korkusuna kapılıyorlar. Beyin ölümünün gerçekleştiğine 4 hekim karar verir. Bu endişeleri toplumun yenmesi artık şart. Dinimiz açısından uygun olmadığı inancına Diyanet İşleri Başkanlığımız da karşı çıkıyor. Organ bağışında bulunarak umudunu kaybetmek üzere olan insanları hayata döndüreceğimiz için son sevabımızı işleriz.”

Organ nakli her açıdan faydalıdır


Organ naklinin topluma pek çok yönüyle faydalı olduğunu anlatan uzmanımız, “Organ nakliyle kısa ömürleri uzatabiliriz. Diyaliz hastalarının devlete olan maliyeti çok yüksektir. Böbrek nakliyle bu masraf ortadan kalkar ve böylelikle bütçeye katkı da sağlanır. İnsanların yaşam kalitesi artar. İş gücü kaybını kazanca dönüştürdüğü için insanlar organlarını bağışlayarak devletin bütçesine de katkıda bulunur” şeklinde konuştu.

Beden ve zihin sağlığı açısından sağlıklı bireyin ailesinden izin alarak organlarını bağışlayabileceğini hatırlatan uzmanımız, konferans sonunda organ bağışında bulunmak isteyenler için hazırlanan doku ve organ bağış belgelerini cezaevi yönetimine iletti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder