2 Haziran 2017 Cuma

Beyin Kanamalarına Dikkat


Beyin Kanamalarına DikkatBeyin kanaması herkesin başına gelebilecek bir problemdir. Hele şu süreçte sıcak havalarda daha çok dikkat etmeliyiz.

Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu meydana gelen bu rahatsızlık, özellikle havalarınısınmasıyla yüksek tansiyon ve kolesterol hastaları için hayati tehdit oluşturuyor.  Editörlerimiz sizler için konunun uzmanıyla konuştu ve sizler için ayrıntılı bilgiler edindi.Uzmanımız, yaz sıcaklarında beyin kanamalarından korunmanın yolları hakkında aktarımda bulundu.

Beyin kanamaları önlenebilir


Beyin kanamaları her yaşta karşılaşabileceğimiz bir rahatsızlıktır. Çocukluk ve gençlik çağında meydana gelen kafa travmaları ve doğumsal kusurlar beyin kanaması nedeni olabilirken; ileri yaşlarda yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları beyin kanamalarına neden olabilir. Özellikle sıcak havalar bu hastalarda beyin kanamaları riskini de artış gösterir. Tüm bu nedenler incelendiğinde, beyin kanamalarının büyük bir kısmı bazı önlemler alınarak önlenebilir.

Sıcaklara dikkat!


Yazın meydana gelen terleme ve su kaybı, ortamdaki artmış nem oranı ile birleştiğinde; vücuttan salgılanan bazı hormonlar, tansiyonda ani düşme ve yükselmelere neden olmaktadır. Tansiyondaki oynamalar sırasında, sıvı kaybına bağlı olarak, damarlar içindeki kanın akıcılığının azalmasıyla damar tıkanıkları görülebilir. Eğer bu durum eğer beyinde meydana gelmişse, beyin kanaması, tıkanıklık sonucu felç veya kalp damarlarında tıkanıklıklarla sonuçlanabilir.

Yüksek tansiyon hastaları risk altında!


Beyin kanamalarına yol açan yüksek tansiyon ve damar sertliği hastalıkları aniden ortaya çıkmaz.  Çoğu zaman doğumla başlayan bu hastalıklar hiçbir belirti vermeden yıllarca ilerleyip, 40’lı yaşlardan sonra meydana gelebilir. Hastalıkta, damarlarda biriken kolesterol ve kalsiyum nedeniyle damar esnekliği kaybolmakta bu nedenle kalbin her atımında damar duvarı daha fazla gerilmektedir. Bu şekilde yüksek basınç ile çalışan kalp, daha çok yorulmaktadır. Süreç devam ederse, kan basıncındaki artış organlarda beslenme bozukluğuna bağlı zararlara ve damar duvar yırtılmalarıyla sonlanabilir. Bu tür damar yırtılmaları beyinde meydana geldiğinde ise, kanama miktarına bağlı olarak ciddi hasarları da beraberinde getirmektedir.

Beyin kanamasında ilk müdahale çok önemli


Kişinin beyninde doğuştan var olan damarsal problemler ve aileden geçen kalp damar hastalığı yatkınlığı beyin kanamalarını etkileyebiliyor. Çevresel risk faktörlerinin en aza indirilmek, beyin kanamalarına karşı korunmaya destek olacaktır. Nedeni ne olursa olsun, tüm beyin kanamalarında ilk 12-24 saat içinde gerçekleştirilen müdahale, başarı şansını oldukça yükseltmektedir.

Beyin kanamalarına karşı alınması gereken önlemler


  • Fazla kilolarınızdan kurtulun,
  • Düzenli spor yapın,
  • Stresinizi yönetin,
  • Sigaradan uzak durun,
  • Tansiyon ve kalp ilaçlarınızı zamanında ve tam alın,
  • 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmayın,
  • Bol sıvı alın, sulu meyveler tüketin ve günde 2 taneyi geçmemek üzere doğal maden suyu için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder