12 Haziran 2017 Pazartesi

Beline Destek Verin


Beline Destek VerinKamburluğa yakalanmamak için okul sıralarında bel desteğinin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Ortopedi uzmanımızın editörlerimize yaptığı açıklamada, ayakta beklerken ve otururken vücudun pozisyonu sağlayan iki önemli etmenin omurga ve gövdeyi saran kaslar olduğunu, doğumdan itibaren tüm yaşam boyunca omurganın farklı şekillerde eğrilikler gösterdiğini irdeledi.

Çocuklukta Kamburluk
Çocukluk yaşlarında gövdeye şeklini veren temel yapının omurga olduğuna değinen uzmanımız, yeni doğmuş bir bebekte omurganın düz veya hafif öne eğik olduğunu ve hafif kamburluğun normal kabul edildiğini belirtti.

Bebeğin yatma şekline bağlı olarak gövdesinde sağa veya sola doğru eğilmenin görülebildiğine değinen uzmanımız, ''Burada önemli olan bebeğin yatma pozisyonuna bağlı olarak sırtında eğriliklerin kaybolmasıdır. Kucağa alındığında ise bebeğin sırtında genellikle bir kamburluk meydana gelir. Eğer bir bebekteki vücut şekil bozukluğu yatış şekli değiştiğinde ya da kucağa alındığında kaybolmuyorsa doktor kontrolünden geçirilmelidir'' şeklinde konuştu.

Uzmanımız ayrıca, vücuttaki fizyolojik eğriliklerin çocuğun ayağa kalkma döneminde ortaya çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

''Çocuk yürümeye başlayınca önce belindeki çukurluk gelişmeye başlar. Gelişime paralel olarak sırtında öne doğru eğrilme oluşur ve vücut dengesi hızla kurulur. Bu nedenle bebekler ilk yürümeye başladıklarında bel bölgelerindeki çukurluk biraz fazla olarak göze çarpar ve bebekler geriye doğru düşebilirler. Zamanla gövde kaslarının gelişmesi ve yer çekiminin de etkisi ile omurganın fizyolojik eğrilikleri tamamlanır. Çocuğun büyümesi sırasında gözlemlenen bazı şekil bozuklukları geçici olabilir ve zamanla düzelebilir. Çocuklarda tedavi edilmeyen ya da gözden kaçan omurga deformiteleri erişkin yaşlarda ağır fonksiyonel kısıtlanmalara neden olabilirler.

Çocukluk yaşlarında meydana gelen şekil bozukluklarının ilk sırasında skolyoz hastalığı bulunur. Skolyoz, omurganın yana doğru eğilmesi ve kendi üzerinde dönmesi sonucu oluşan gövdenin bükülmesi şeklinde tariflenir. Ergenlik dönemi veya hemen öncesinde fark edilir. Kız çocuklarda erkeklere oranla dokuz kat daha sıktır. Ergenlik dönemindeki kızlar, kadınsı şekilde vücut gelişimi başladığından vücutlarını saklama eğilimindedirler. Bu nedenle omurga eğrilikleri sıklıkla aileler tarafından gözden kaçırılabilmektedir.''

Bel Desteği Olmalı


Çocukluk döneminde meydana gelen bir diğer sorunun da kamburluk olduğuna dikkat çeken uzmanımız, bu hastalığın kemiklerdeki hastalığa bağlı olabileceği gibi duruş bozukluklarından da kaynaklanabileceğini söyledi.

Uzmanımız ayrıca, boyu uzun çocuklarda kamburluk görülme sıklığının normale göre daha fazla olduğunu, çocuklarda duruş eğitimleri ve uygun fizyoterapi ile bu sorunun önlenebileceğini ifade ederek, şu bilgileri aktardı:

''Çocuğun gelişimi sırasında oturma eğitimi birçok aile tarafından ciddiye alınmaz. Özellikle okul çocuklarında sırada veya sandalyede oturma sırasında dik oturulması öğretilmelidir. Okul sıralarında mutlaka bel desteği olmalıdır. Böylece bel çukurluğu uygun şekilde gelişebilir. Yine ağır çantaların tek omuza asılarak taşınması, bilgisayar karşısında uzun süre oturulması, vücut eğriliklerine uygun olmayan yatakların kullanılması da vücut eğriliklerine yön verebilir.

Gelişimin hızlı olduğu dönemde oturma dengesinin sağlanması, gövde kaslarının güçlendirilmesi, çalışma sandalyelerinin bel destekli olmasına dikkat edilmesi, iki omuza asılan sırt çantalarının tercih edilmesi gibi bazı basit önlemlerle ileride gelişebilecek önemli sorunlar engellenebilir.''

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder