12 Haziran 2017 Pazartesi

Ayak Masajıyla Gelen Sağlık


Ayak Masajıyla Gelen Sağlık



Sayfa editörleri olarak '' Massage with Foot Health Arrivals '' Ayak Bakımı ve ayak masajının beden ve ruh sağlığı açısından gündelik yaşama kattığı olumlu katkıları üzerine bir makale derledik;

Akan süreç içerisinde, gündelik yaşamın olmazsa olmazlarının giderilmesi sonrası günün getirdiği tüm yorgunluğu taşıyan organımız beyinden sonra en çok ayaklarımızdır, ayak sağlığı bundan dolayı  beden sağlığında önemli yer



tutan konulardan biridir. Ayaklarda meydana gelebilecek rahatsızlıklar hayatı felç' e uğratabilecek boyutta olması sebebiyle ayak bakımı da, bir o kadar önemli bir meseledir.

Ayak bakımında kullandığımız çorapların sentetik olup olmamasından, giydiğimiz ayakkabı imalatındaki kullanılan malzemenin sentetik yapısına, sağ ve sol ayak ölçülerimize uygun olarak üretilmiş kişiye özel ayakkabıya kadar, ayak sağlığı için gerekli losyon ve uygulanabilecek masajlardan, rahat hava alabilecekleri ortam uygulamalarına değin, itina ile dikkat edilmesi gereken ayrıntılar vardır.

Bu önem arz eden ayrıntılardan ayak masajının '' Foot Massage '' insan sağlına katkıları üzerine yazımızın seyri belirlenecektir. Ayak masajı ile insanın tüm gün içinde yaşadığı stresi, yorgunluğu üzerinden atmasına destek olurken, kaliteli bir uyku ve kaliteli beslenme ve daha verimli solunum, verimli kan dolaşımı ve dışkılamaya değin, dikkat edicisi için fayda sahaları açan bir meseledir.Ayak masajı denince akla ilk gelen kavram Refleksoloji kavramıdır.

Refleksoloji; Kökeni uzak doğu’ya uzanan, vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara uygulanan bir masaj tekniği olarak kabaca açıklanabilir.
Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu bilinen refleksolojinin ilk uygulama yeri Çin olarak bildiriliyor. Günümüzde tamamlayıcı tıp kategorisinde yer alan Refleksoloji, bedendeki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanıyor. Uygulama sırasında kişi rahatça uzanıyor ve ayaklarını tabureye koyuyor. Ayağın refleks noktalarına parmak ya da çubukla basınç uygulanıyor. Kişinin vücudundaki rahatsız bölgeyle ilgili noktaya basınç uygulandığında bir miktar acı hissetmesi beklenir. Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılıyor.

Ayak Masajının Faydaları :


Öncelikle uygulama sonunda tüm bedeninize masaj yapılmış hissine kapılıyorsunuz. Sinir sisteminiz de rahatlama meydana geliyor, kan dolaşımınız hızlanıyor ve derin dinlenme yaşanıyor. Ayrıca uyku kalitesini artırma, enerji akışını dengeleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, vücudu toksinlerden arındırma gibi daha bir çok yararları da mevcuttur. Beden fonksiyonlarını normalleştirmeye bağlı olarak birçok hastalıkta büyük ilerleme kaydediliyor. Başta stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere, panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel – boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları(Amerika;da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, Regl öncesi gerginliği % 45 oranında azalttığı saptanmıştır) gibi pek çok hastalıkta destek tedavi olarak kullanılıyor.

Kimlere Ayak Masajından Uzak Durmalı :


Ayak masajında özellikle hamileliğin ilk 6 ayında, kanser ve damar tıkanıklığı yaşayan hastalarda, varis sorunu çekenlerde ve şeker hastalarında uygulanması tavsiye edilmiyor. Ayrıca uzman olmayan, fizyoloji ve anatomi bilgisine sahip olmayan kişilerce yapıldığında yarardan çok zararını görmenizde mümkün.

Refleksolojiyi Kendimiz Uygulayabilir miyiz :


Temel eğitimi 3 günde alınsa da reflekslere verilen tepkileri okumak 1 yıl sürüyor. Refleksoloji eğitimi verilen kurslar ülkemizde bulunmaktadır. Bu kurslarda; ayağın anatomisi, reflekslerin yerlerini saptayabilme, Refleksoloji Teknikleri gibi dersler veriliyor. Bugün bazı Avrupa ülkelerinde Refleksoloji eğitimi veren okullar da bulunmaktadır.

Refleksoloji, batı ülkelerinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Özellikle engelli çocukların fiziksel ve zihinsel tedavisinde ve de felçli hastalarda yardımcı tedavi olarak yoğun biçimde tercih ediliyor. Uygulanan terapi, fizik tedavi çalışmalarındaki verimliliği artırıp, daha çabuk sonuç alınmasını sağlıyor. Kişinin istek ve ihtiyacına göre değişse de terapinin haftada bir uygulanması yeterli görülmektedir.

Makalemize masaj uygulamasında, kullanımı sağlıksal açıdan fayda sağlayan  masaj yağlarını inceleyerek devam etmek de yarar var. Portakal yağı,  biberiye yağı, E vitamini, kayısı yağı, üzüm çekirdeği yağı, makademia yağı ve benzeri türden aromatik etkisi yüksek, deri gözeneklerine derinden nüfus edebilen, kan dolaşımını rahatlatan, derinin ihtiyaç duyduğu nem, mineral ve vitamin oranını doğal yollardan karşılanmasını sağlamak açısından aynı zamanda masaj uygulandığı anda, masaj uygulanan bölgede el yordamı ile uygulanması esnasında oluşan baskılama, miktarını yağların sıvısal yoğunluğundan dolayı, baskılamayı hafifletmek ve uygulama kolaylığı sağlaması, dokusal ferahlama etkisi ile bu yağları tercih etmek oldukça yararlıdır.  Aynı zamanda 100 milim  yağa, 1 gram mentol eklemek oldukça ferahlatacaktır.

Sayfa editörleri olarak Ayak Bakımı ve ayak masajının beden ve ruh sağlığı açısından gündelik yaşama kattığı olumlu katkıları üzerine yazdığımız makale burada sonlanmaktadır, makalemiz umarız ki, aradığınız doyuruculuğu karşılar niteliktedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder