7 Haziran 2017 Çarşamba

Ayak Bölgelerinde Oluşan Nasırlar


Ayak Bölgelerinde Oluşan Nasırlar


Editörleriniz olarak ayak ve bilek bölgelerinde oluşan nasırların '' the callus appeared in the foot and ankle region '' tanısı ve tedavisi üzerine sizler için bir makale kaleme aldık;

Tıp dilinde '' Keratoma '' rahatsızlığı olarak da adlandırılan nasır, yoğun beden, el ve ayak emeği gerektiren iş alanlarında çalışan kişilerde gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Cilt sürtünme veya baskı sebebiyle belli bir bölgede tahriş yaşadığı zaman kalınlaşarak tepki gösterir yani nasır oluşturarak o bölgeyi koruma altına alır. Derinin kendisini korumak, oluşabilecek sağlıksal tehditler karşısında bağışıklık sistemi kazandırabilmek adına, deri hasara maruz kalmış bölümde kendini, baskı miktarınca , bu baskı miktarına karşı direnç gösterebilecek ölçüde kendini kalınlaştırmaya yönelik, önlemler geliştirir, bu sürece Deride Nasır oluşum süreci denir. Bu süreç aslında, derinin, bedendeki hareket faaliyetlerimizin devamı için aldığı bir korumadır.

Nasırlar, kendisi küçük ama acısı büyük yaşanan bir rahatsızlıktır. Ayakta meydana gelen nasırlar, günlük yaşamda ve iş hayatında yürümede engeller çıkaracakları için sağlıksal zararların yanı sıra, gündelik döngüden mahrum kalmanın etkisi ile olumsuz pisikolojik etkiler de oluşturmaktadırlar.


Ayak Bölgelerinde Görülen Nasır Türleri
Sert nasır olarak adlandırılan nasıl ; yoğun bir kökü (merkezi) olan sertleşmiş bir deri tabakası olarak kısaca tanımlanabilir. Ayak parmaklarının tepe kısımlarında, küçük ayak parmağının yan ve tepe kısmında veya ayağın altında genellikle gözlemlenir.

Yumuşak nasır denen nasır ; yaklaşık 1–4 cm çapında, kızarmış, hassas bir bölge olarak gözlemlenir. Pürüzsüz ve ince bir merkezden oluşur. Ayak parmaklarının dış kenarlarında görülebilir.

Tohum nasırı ; genellikle topuğun yan ve arkalarında görülebilen ve ölü cilt hücrelerinden oluşan bir nasir türüdür.

Kalıtımsal olan nasır türleri de mevcuttur. Bunlar 2,5 cm genişliğine kadar genişler ve bunların oluşması için belirgin bir basınç veya sürtünme de genellikle olmaz. Ayağın altında veya avuçların içinde meydana gelirler. Bu tür nasırlar çocuklarda da sıklıkla rastlanır.

Ayak Bölgesinde Nasır Oluşumuna Neden Olan Sebepler

 • Ayak yapısına uyumsuz ayakkabı
 • Yüksek topuklu ayakkabı
 • Dışarıda yalın ayak yürümek
 • Ayak parmaklarındaki deformasyonlar
 • Ayağın fazla kemikli olması
 • Yanlış yürüme (basma) hareketi
 • Ayaklarımızın gündelik hijyenik bakımını yapmamak.
 •  İki gün boyunca üst üste aynı ayakkabıyı giymek.
 • Ayaklarımızda kullandığımız çorap ve ayakkabı benzeri giysi ve elbiselerin hijyenik bakımı
 • Kişisel araç, gereç, elbise, giysi, gıda ve benzeri tekil kullanımı olan eşyaların, tekil kullanımına dikkat edilmemesi.
 • Kendi ayak - bilek ölçülerimize göre tasarlanmış ayakkabıları tercih etmemek.
 • Sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın almamak.
 • Ayağı sıkan ayakkabı giymek.
 •  Ayak ve parmaklardaki ortopedik yapı bozuklukları.
 • Ayaktaki kemiklerde kemik çıkıntıları.
 • Yüksek topuklu ve sivri ayakkabıların ayak derisine basınç yapması.


Ayak bölgelerindegörülen nasırlar, genellikle hatalı ayakkabı tercihinden kaynaklı olup,baskılardan kaynaklı kan dolaşımı yetersizliğine sebebiyet verir.

Ayak tabanları, topuklar, parmaklar ve parmak eklemlerinde sıkça görülürler. Yüzeysel olanlar nispeten daha az acı verse de içe ya da dışa bir piramit şeklinde büyüyen bu doku bozuklukları hayatı zindan edebilir. Bu sorunsallara yakalanmamak yada bu türden bir soruna maruz kalmış isek aşağıda sıralanan konu başlıklarını uygulamalıyız. Konu ile ilgili daha nitelikli bir araştırmaya ihtiyaç duyuyorsanız, konunun daha kapsamlı ele alındığı şu linki ziyaret edebilirsiniz.


Ayak Ve Bilek Bölgelerinde Çıkan Nasır Oluşumunu Engelleyen Faktörler Nelerdir :

 •  Nasır tutmuş bölgelerin hijyenik temizliği ve bakımı.
 • Kişisel kullanıma yönelik giysilerin tekil kullanımı.
 • Kişisel kullanıma yönelik giysilerin periyodik temizliği.
 • İş faaliyetlerinde kullanılan araç ve gereçlerin hijyenik bakımı.
 • Kuaför berber benzeri bakım merkezlerinde kullanılan araç ve gereçlerin hijyenik bakımı ve şahsa özel kullanılması gerek alet ve edevatların tekil kullanımı.


Beslenme Tabanlı Önleyici Yöntemler
Metabolizmanızdaki asit/alkalin dengesini düzeltmek için 3 gün boyunca çiğ meyve ve sebze tüketin.

 • Kızartma, kırmızı et, kafein, seker ile fazla islenmiş ve katkılı besinlerden uzak durun.
 • Yetersiz A, E vitamini ve potasyum nasir oluşumunu teşvik edebilir. Beslenme seklinizde meyve, sebze ve lifli besinleri artırırsanız vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Muz ve havuç özellikle önerilir.


Uygulama Tabanlı Önleyici Yöntemler
Ayak bölgesinde meydana gelen nasır tedavilerinde en önemlisi, neden olan sebebi ortadan kaldırmaktır, bununla sağlanması için gereken önlemleri şu şekildedir :


 1. Doğru seçilmiş uygun ayakkabılar giyerek.
 2. Ayakkabı alırken seçilen ayakkabının burun kısminin ayakla uyumlu olması çok önemlidir.
 3. Ayakların içinde “rahat” olduğu, yumuşak deriden yapılmış ayakkabılar idealdir.
 4. Ayak temizliğine dikkat ederek bakteri ve mikrop üremesine uygun ortamlarda bulunan ayakların daima temiz tutulması, çorap ve ayakkabıların da sağlık bilgisi gereklerine uygun olması gerekir.
 5. Nemlendirmeye önem vererek, cildin sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlamak için ayakları düzenli olarak nemlendirmek ve yumuşak kalmalarını sağlamak gerekir.
 6. Ayakkabı giydiğiniz zaman ağrılı bölgenin korunması için üzerine normal yara bandı veya plaster takın. Bant veya plasteri 1 günden daha uzun bir süre nasirin üzerinde tutmayın ve çıkartırken nasirin etrafındaki cilde zarar vermemek için dikkat edin.
 7.  Giydiğiniz ayakkabıları ayak ve özellikle parmak bölgenize baskı yapmayacak sekil ve yumuşaklıkta seçin. Ayakkabılarınıza gerekli bakim ve tamiri yaptırın veya eskiyerek seklini kaybetmiş olanları giymeyin.
 8.  Ayakkabı, terlik, çorap ve benzeri türden giysilerin hijyenik temizliklerini yapmak ve bu türden eşyaları tekil kullanmak.
 9. Kendi ayak & bilek ölçülerimize göre tasarlanmış, sağlıklı malzemelerden üretilmiş ayakkabılar satın almak.
 10. Ayak tabanında nasır oluşmaması için sert tabanlı ayakkabılar giyilmemeli ve böyle ayakkabılarımız varsa yumuşak astarlarla desteklemeliyiz.
 11. Uygun ve rahat ayakkabılar giyilmelidir.
 12. Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, nasır koruyucu halka ve örtüler, parmak ayıracı kullanmak faydalı olabilir.
 13. Nasır gidermek için salisilik asit ve laktik asit içeren losyon ve flasterler kullanılabilir. Bu asit gurupları içinde en sağıklı ve en hızlı sürede çözüm üreten asit TCA Asiti ' dir .  tca asiti ile ağrılı bölgede oluşan dezenformasyona neden olan mikrop yoğunluklu deri, TCA asit çözeltisi yardımı ile sağlıklı derinden hızlı bir şekilde ayrılması sağlanarak acı ortadan kaldırılır, aynı zamanda deride oluşan leke ve yara izleri gene tca asit çözeltisi ile yeni derininin  hızlı bir şekilde oluşmasını sağlayarak bu ve benzeri izleri silinmiş olur.

Siz okurlarımız için sayfa editörleri olarak ayak ve bilek bölgelerinde ortaya çıkan nasırların '' the callus appeared in the foot and ankle region '' tanısı ve nasır tedavisi üzerine sizler için hazırladığımız makalemiz burada son bulmaktadır.
Umarız makalemiz aradığınız doyuruculuğu karşılar niteliktedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder