4 Haziran 2017 Pazar

Astımlı Komşumun Veya Kardeşimin İlaçlarını Kullanabilir Miyim?


Astımlı Komşumun Veya Kardeşimin İlaçlarını Kullanabilir Miyim?Hayır başkasının ilacını kullanmak doğru ve sağlıklı değildir. Bunu yapmamalısınız. Çünkü, astım kişiden kişiye farklı seyirler gösterir. Her hastada tetik faktörler, eşlik eden patolojiler, hastalığın ağırlığı farklıdır. Bunlara bağlı olarakseçilmesi gereken ilaçlar farklı olabilir. Kullanılması gereken ilaçlar aynı dahi olsa dozları aynı olmayabilir.


Kaç türlü astım vardır?


Astımlı hastalar hafif-gelip geçici, hafif inatçı, orta ve ağır astım şeklinde dört grup da incelenir. Her bir grup için önerilen tedavi farklılık gösterir. Bunlardan başka hastalarda: mevsim astması, meslek astması, egzersiz astımı, ilaç astması gibi nispeten farklı tedavi yaklaşımları gerektiren tablolar olabilir.

Sprey ilaçları kullanmak zorunda mıyım?


Sprey türü ilaçlar astım tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak uygulanır. Nefes yoluyla hap, şurup veya enjeksiyon şeklindeki uygulamalara göre daha az miktarda ilaç kullanarak daha güçlü etki elde edilebilir ve aynı zamanda ilaçların istenmeyen yan etkilerinden kaçınmak mümkündür. Çünkü, sprey şeklinde uygulanan ilaç sadece hastalığın yerleştiği solunum yollarına etki edebilir ve etkisini burada gösterir iken; ağızdan veya enjeksiyon şeklinde verilen ilaç, tüm vücuda dağılıp her yerde ve dolayısıyla etkili olması istenmeyen organlarda da (kalp, böbrek vb) etki gösterebilir. Üstelik sprey türü ilaçların etkileri alındıktan sonra dakikalar içerisinde hemen başlamakta iken; ağızdan veya enjeksiyonla verilen ilaçların etkilerinin gözlenmesi için saatler geçmesi gerekir.

Sprey ilaçların alışkanlık yaptığı, ciğerleri kuruttuğu doğrumudur?


Sprey ilaçları asla alışkanlık yapmaz ve ciğerlere net bir zarar vermez. Bilakis hemen yukarıda belirtildiği gibi bu ilaçların istenmeyen yan etkileri, aynı ilaçların ağızdan alınan veya enjeksiyon şeklindeki formlarına göre çok dahadüşüktür. Çok daha güvenli ilaçlardır. Bu ilaçların bağımlılık anlamında alışkanlık yapması söz konusu değildir.

Sprey ilaçlar güvenli midirler?


Sprey ilaçlarına gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz. Tüm dünyada uzun yıllardır çok yaygın olarak uygulanmak da olan ilaçlardır. Bebek, çocuk ve yaşlılar, gebeler, kalp, karaciğer ve böbrek hastaları gibi ilaçların yan etkilerine daha duyarlı kişilerde -yan etkileri az olduğu için- bilhassa tercih edilmesi gereken formlardır.

Nefes yoluyla alınan toz şeklindeki ilaçlar ile sprey İlaçlar arasında ne fark vardır?

Nefes alma sırasında ilacın solunum yollarına ulaştırılması esasına dayanan üç türlü İlaç uygulama formu vardır. Bunlar: ölçülü doz spreyler, kuru toz inhalatörler ve nebülizör formlarıdır. Her üçü esasta aynı olmasına karşılık, birbirlerinden bazı küçük farklılıkları da söz konusudur. Kuru toz inhalatörler sprey ilaçlardan farklı olarak itici gaz içermezler, ozon tabakasına zararlıtarafları yoktur. İlaç dışı madde içermediklerinden allerjik ve irritatif yan etkilere rastlanmaz. Kullanımları daha kolay olup sprey ilaçları kullanamayanlarda tercih edilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder