11 Haziran 2017 Pazar

Ankilozan Spondilit hastalığı nedir


Ankilozan Spondilit Hastalığı NedirUzmanlar, 3 aydan fazla süren bel ağrılarının önemsenmesi gerektiğini aktarıyor. Bel ağrıları konusunda akla gelen ilk ciddi hastalık ise kamburluk olarak bilinen Ankilozan Spondilit (AS) hastalığı.

Romatoloji uzmanı ile gerçekleştirdiğimiz sohbeti editörlerimiz makale haline getirdi. Umarız yararlı ve akıcı bir yazı olmuştur. İyi okumalar.Halk arasında “kamburluk” olarak adlandırılan Ankilozan Spondilit’in (AS) bel ağrısı ile kendini hissetirmeye başlıyor. 3 aydan uzun süren bel ağrısının Ankilozan Spondilit hastalığının belirtisi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

Uzmanımız, AS hastalığının bel ve sırt bölgesinde gelişen ve sakatlığa neden olan iltihaplı romatizmal bir hastalık olduğunu ifade ederek, hastalığın son aşamasında halk arasında kamburluk olarak bilenen durumun yaşandığını söyledi.


Ankilozan Spondilit Hastalığının Belirtileri


“AS, bel ağrısı ile kendini gösteriyor. Genellikle sabahları kaslarda sertlik, boyun ve bel bölgesinde tutulma şeklinde ortaya çıkan AS, daha çok belin alt kısmında kendini hissettiriyor. Gün içinde kişi hareketlenmeye başladığında hafifleyen ya da etkisini kaybeden sabah tutulması, çoğu kez hasta için yanıltıcı olabiliyor. Bel ağrısının travma gibi farklı nedenlerden kaynaklı ve toplumda sık görülmesi AS’nin tanısında gecikmeye neden olabilen önemli etkenlerden biri.”

Omurgayı zedeleyen iltihaplı bir romatizma olan AS’nin tanısının hastalık başladıktan 5-10 yıl sonra konabildiğini belirten uzmanımız, bunun nedenini de “Bir çok ülkede romatolog sayısı oldukça az, hekimlerin hastaları görmesi ve bel ağrısı şikayeti yaşayan hastalar arasından AS olanları tespit etmesi yıllar alabiliyor” diye açıkladı.

AS’nin toplumda her bin kişiden birinde görülüyor, genetik nedenleri olan hastalığın genellikle 25-26 yaşlarında başladığının altını çiziyor uzmanlar.

Uzmanımız, AS’nin tanısı geç konulduğunda hastada kronik yapısal değişikliklerin ortaya çıktığını da kaydederek, kronik hastalığın omurgada neden olduğu kemik deformasyonlarının tedavi edilmediği durumda, hastanın hareket edememe sorunu ile karşı karşıya gelebileceğine dikkati çekti.

AS’nin ileri ki aşamalarında ise hastaların kamburluk gibi geri dönülemez bir sonuçla karşılaşabileceklerini de ekleyen uzmanımız, “AS’nin ileri ki evrelerinde omurgada ortaya çıkan sertleşme sorunu artar. Bu sorun tepe noktaya ulaştığında omurga parçaları adeta sabitlenir. Bu sertleşme meydana geldiğinde hastanın omurgası hangi pozisyondaysa o şekilde kalır” şeklinde konuştu.

Uzmanımız, bu durumda hastaların artık dik bir pozisyonda duramadıkları için dünyayı bu açıyla göremediklerini belirterek, bunun zor bir ameliyatla düzeltilebildiğini, ancak bazı durumlarda da mümkün olamadığını aktardı.

3 aydan uzun süren bel ağrısına dikkat


“3 aydan uzun süren bel ağrısı AS’nin işareti olabilir” görüşünü de savunan Braun, 40 yaşın altındaki kişilerde görülen 3 ay ya da daha fazla süren kronik bel ağrısı şikayetlerinin incelenmesi gerektiğini vurguladı.

AS’ye bağlı bel ağrılarının en ayırt edici özelliğinin sabah saatlerinde belde ve belin aşağısında hissedilen tutukluk olduğunu dile getiren Braun, “AS hastaları genellikle gece ağrı ile uyandıklarını ve biraz hareket ettikten sonra ağrılarının azaldığını, ancak sabah yine ağrı ile uyandıklarını belirtiyorlar. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biridir” ifadesini kullandı.

AS’nin tanısı uzun yıllarda konulabilse de teşhisinin aslında kolay yapıldığını aktaran uzmanımız, bunda genellikle omurga ve leğen kemiğinin röntgen filmlerinin çekilmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Uzmanımız, hastalığın ilaçlarla ve fizyoterapi ile tedavi edilebildiğine de işaret ederek, yeni biyoteknolojik ilaçların da hastalığın tedavisinde etkili olduğunu anlattı.

Uygun tedavilerle hastaların hayat kalitesinin ciddi oranda arttığını da anlatan uzmanımız, böylece hastaların iş yerindeki performansının da olumlu şekilde yükseldiğini ve iş gücü kayıplarının azaldığını, ayrıca aile ve özel yaşantılarının da normale döndüğünü sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder