1 Haziran 2017 Perşembe

Ağız Kokusu Boşanma Sebebi


Ağız Kokusu Boşanma SebebiBakteri plağı oluşumunu engellemek için düzenli fırçalama ve diş ipi tercih edilmelidir.

Editörlerimiz siz okurlarımız için ağız kokusu ve tedavisi noktasında diş doktoru uzmanımızla ayrıntılı bir sohbet gerçekleştirdi. Umarız kisizler için işe yarar bir yazı olmuştur. İyi okumalar dileriz.

Ağız Kokusu


Uzmanımız, ağız kokusunun boşanma sebebi olduğunun altını çizerek, "Bundan sebep koku dişten kaynaklanıyorsa bakteri plağı oluşturan yapıların ya da bakteri plağı oluşumunu engellemek adına düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmak şart" şeklinde konuştu.

Ağız ve diş sağlığının çok önemli olduğunu belirten uzmanımız, dişten ya da dişteki enfeksiyondan kaynaklı sorunların insan vücudundaki tüm organları da etkileyecek özellikte olduğunu bildiriyor uzmanımız. Ayrıca uzmanımıza göre, "Dişten ya da dişteki enfeksiyondan kaynaklı sorunlar genel sistemi de yani diğer organları da etkileyebilir niteliktedir. Apseli bir diş fokal enfeksiyon dediğimiz odak niteliğindedir ve bütün sisteme bu bölgeden mikrop gönderebilir, mikrop yayabilir. Bu yönden enfeksiyonlu ya da iltihaplı dişlerin muhakkak suretle tedavi ettirilmesi gerekir" .

İlerlemiş bir çürük dişin sinir dokusu denilen kan ve sinir yapılarından oluşan dokuları etkileyerek ağrı yaratabilir diyen uzmanımız, bunun oldukça ciddi, şiddetli ve dayanılmaz ağrıları ortaya çıkardığını kaydetti. Ayrıca uzmanımız, bu tür sorunlarla karşılaşmamak için rutin olarak 6 ayda bir diş kontrolünün yapılmasının altını çiziyor.

Stresin diş ağrısını tetiklediğini bildiren uzmanımız, bu durumun beraberinde farklı sorunlar getirdiğini söyledi. Uzmanımıza göre, stresin diş ağrısından ziyade dişte birtakım parafanksiyonel denilen alışkanlıklara yol açabiliyor, "Stres diş gıcırtdartma ya da gece uykuda diş sıkılması olayına yol açabiliyor. Bu da dişte ve dişi çevreleyen dokularda oldukça ciddi hasarlara ve eklem bölgesinde rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu olay gelişmişse dişteki bu hasarı engellemek için bir takım ağız içi apareyler kullanılabilir" şeklinde konuştu.

HAMİLELER DAHA FAZLA AĞIZ VE DİŞ BAKIMINI ÖNEMSEMELİDİR


Hamilelerin normalden daha fazla ağız ve dişlerine bakmasını belirten uzmanımız, bu dönemde önemsenmeyen ağız ve diş sağlığının ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğinin altını çizdi.Uzmanımız, "Hamilelikte malum hormonal dengeler değiştiği için özellikle diş eti ve diş dokusunda ağız bakımı yeterli değilse, hamile birey dişlerini düzenli fırçalamıyorsa, ağız bakımını düzenli yapmıyorsa, dişi çevreleyen ciddi rahatsızlıklara ya da diş eti dediğimiz ingiva dokusunda ciddi iltihaplara sebep olan olaylarla karşılaşabilir. Yine bu dönemde ağız bakımı iyi değilse diş çürükleri  meydana geliyor. Bu sebeple özellikle hamilelikte normalden daha fazla ağız ve diş bakımını önemsememiz ve rutin kontrolleri yaptırmamız önemlidir" diye konuştu.

AĞIZ KOKUSU DİŞTEN KAYNAKLANIYORSA BUNU ÖNLEMENİN YOLU DÜZENLİ BAKIMDIR


Evliliklerde verdiği rahatsızlıktan dolayı boşanmalara kadar giden ağız kokusunun en önemli nedenlerinden birinin diş ve diş eti hastalığı olduğunun altını çizen uzmanımız, bu koku dişten kaynaklanıyorsa önlemenin yolunun ise düzenli bakım olduğunu aktardı.Uzmanımızın, açıklamalarını şöyle noktaladı:

"Ağız kokusu çok farklı sebeplerden olabilir. En önemli sebeplerinden biri diş ve diş eti hastalıklarıdır demek yanlış olmaz. Diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmenin tek yolu da düzenli günde 3 defa fırçalama, diş ipi kullanma ve rutin kontrolleri yapmaktır. Ağız kokusu boşanma sebebidir. Bu nedenle koku diş kaynaklıysa tedbir almak gerekir. Diş etindeki birtakım bakteriler, ürünler, ağız kokusuna sebep olabilir. Bakteri plağı oluşturan yapıların ya da bakteri plağı oluşumunun önüne geçmek için düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmak şart. Özellikle total diş kayıplarında hasta tüm dişlerini kaybettiği zaman protez kullanım döneminde bir takım stresler ya da sıkıntılar yaşayabilir. Diş ağrısından dolayı yaşanan stres ve sıkıntılar insanların yaşam standartlarını aşağı çeker. Diş ağrısı ve buna bağlı diş kayıpları kişinin sosyal yaşamını, psikolojik yaşantısını alt üst edebilir".


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder