10 Haziran 2017 Cumartesi

Acil Diyet


Üzücü gerçek şu ki, geleneksel fikirler - daha az yemek, daha çok koş - uzun vadede çalışmayan ve sağlığı olumsuz etkileyen önerilerdir. Kalori saymak, her gün saatlerce egzersiz yapmak ve açlığınızı görmezden gelmek mi istiyorsunuz? Bu gereksiz acı çekmeniz ve zamanınızı ve değerli irademizi harcamanız anlamına da gelmektedir.  Fakat hızlı kilo vermenin yani normalin biraz üzerinde hızlı kilo vermek ise sorun yoktur.İşte bizde tam olarak bunu anlatacağız. Umarım yararlı olur.  

Hızlı Kilo Verme 

Acil Diyet
Hızlı kilo kaybını sağladığını iddia eden sonsuz diyetler, takviyeler ve yemek değiştirme planları olsa da, çoğu bilimsel kanıttan yoksundur. Bununla birlikte, kilo yönetimi üzerine etkisi olan bilim tarafından desteklenen bazı stratejiler vardır.  Bu stratejiler arasında egzersiz yapmak, kalori alımını izlemek, aralıklı oruç tutmak ve diyette karbonhidrat sayısını azaltmak yer almaktadır.Bunlar ülkemizde denenmiş ve kilo kaybı yaşayan bireyler tarafından onaylanmıştır.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri


Hızlı kilo verme yöntemlerinden başta belirtmek gerekir ki her birey kendine özgü vücut yapısına sahiptir ve bizim genel önerilerimiz doğrultusuna kendine göre bir plan oluşturmalıdır. Bu yazılanlar hızlı kilo vermede taktiklerdir.

Aralıklı Oruç Yöntemi 


Birçok araştırma destekli strateji kilo kaybına yardımcı olabilir, bunlardan biri aralıklı oruç tutma yöntemidir. Genelde ülkemizde adı yabancı olmasa da bildiğimiz oruç gibi değildir. Aralıklı oruç  gün içinde daha kısa bir süre içinde düzenli kısa süreli yemekler ve tüketen yemekleri içeren bir beslenme şeklidir. Birçok çalışma , 24 haftaya kadar olan kısa süreli aralıklı açlığın, aşırı kilolu bireylerde kilo kaybına yol açtığını göstermiştir.

En yaygın aralıklı oruç yöntemleri şunları içerir:

Alternatif gün orucu; Her gün bir gün aralıklar ile çok ve az yemek yemeyi içermektedir. Değiştirilmiş bir sürümü oruç günlerinde vücudun enerji ihtiyacının sadece yüzde 25-30 yeme içerir.
5: 2 Diyet : Her 7 günde bir 2'de az yemeyi içerir. Oruç günlerde 500-600 kalori tüketin .
16/8 yöntemi : 16 saat boyunca az yeme ve sadece 8 saatlik bir yeme planı. Çoğu insan için, 8 saatlik durum öğlen saat 8 civarında olacaktır. Bu yönteme ilişkin bir çalışma, kısıtlı bir süre boyunca yemek yemenin, daha az kalori tüketen ve kilo veren katılımcılarla sonuçlandığını ortaya koymuştur. 

Diyet Takipi Yapın 


Birisi kilo vermek isterse, her gün yedikleri ve içtikleri her şeyin farkında olmalıdır. Bunu yapmanın en etkili yolu, tükettikleri her öğeyi günlük ya da çevrimiçi bir gıda takipçisinde kaydetmektir.  Bir çalışma , fiziksel aktivitenin tutarlı bir şekilde izlenmesinin kilo kaybına yardımcı olduğunu bulmuştur. Bu arada, bir inceleme çalışması kilo kaybı ile gıda alımını ve egzersizi izlemenin sıklığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.  Ne yaparsanız yapın yeter ki hareket edin.

Dikkatli yemek, insanların nasıl ve nerede yemek yediğine dikkat ettikleri bir uygulamadır. Bu uygulama insanların yedikleri yiyeceğin tadını çıkarmasını ve sağlıklı bir kilo almasını sağlayabilir. Çoğu insan yoğun bir hayat sürdüğü için, sık sık koşuşta, arabada, masalarında çalışarak ve televizyon izleyerek yemek yiyorlar. Sonuç olarak, birçok insan yedikleri yiyeceğin farkında değildir.

Dikkatli yeme teknikleri şunlardır:

 • Yemek yemeye, tercihen bir masaya oturmak : Yiyeceklere dikkat edin ve deneyimin tadını çıkarın.
 • Yemek yerken dikkat dağınıklığından kaçınmak : TV'yi, bir dizüstü bilgisayarı veya telefonu açmayın.
 • Yavaş yemek yeme : Çiğnemek ve yiyeceğin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Bu teknik, bir kişinin beynine, tok olduğunu gösteren sinyalleri tanımak için yeterli zaman tanıdığı için kilo vermede yardımcı olur, bu da aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.
 • Besin seçimleri yapmak : Besleyici besinlerle dolu yiyecekleri ve dakikalar yerine saatlerce tatmin edecek yiyecekleri seçin. 

Kahvaltıda Protein Tüketin 


Protein insanların tam olarak hissetmesine yardımcı olmak için iştah hormonlarını düzenleyebilir. Bu çoğunlukla açlık hormonu grelindeki azalmaya ve doygunluk hormonları peptid YY, GLP-1 ve kolesistokinin artışına bağlıdır. Genç yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar , yüksek proteinli bir kahvaltının yemeğinin hormonal etkilerinin birkaç saat sürdüğünü de göstermiştir. Yüksek proteinli bir kahvaltı için iyi seçenekler arasında yumurta, yulaf, ceviz ve peynir yer almaktadır. 


Karbonhidrattan Uzak Durun


Meyve ve fındık için yüksek şeker aperatifleri takas etmek yardımcı olabilir. Batı diyeti eklenmiş şekerlerde gittikçe artmaktadır ve bu şekerin yiyeceklerden ziyade meşrubatlarda meydana gelmesi durumlarda bile, obeziteye kesin bağları vardır. Rafine karbonhidratlar artık lif ve diğer besin maddeleri içermeyen ağır işlenmiş gıdalardır. Bunlar arasında beyaz pirinç, ekmek ve makarna bulunur. Bu yiyecekler hazmı çabuktur ve glikoza hızla dönüşürler.  Aşırı glikoz kanı girer ve yağ dokusunu yağ dokusunu arttıran hormon insülini kışkırtır. Bu kilo artışına katkıda bulunur. Mümkün olduğunda, insanlar daha sağlıklı seçenekler için işlenmiş ve şekerli yiyecekleri değiştirmelidir. İyi yemek takvimi şunları içerir:

 • beyaz versiyonlar yerine tam taneli pirinç, ekmek ve makarna
 • yüksek şeker aperatifleri yerine meyve, fındık ve tohumlar
 • yüksek şekerli soda yerine bitki çayları ve meyve suları
 • meyve suyu yerine su veya süt ile ayran

Lif Tüketin 


Diyet lifi, şeker ve nişastanın aksine, ince bağırsakta sindirilemeyen bitki bazlı karbonhidratları tanımlar. Diyete bol miktarda lif dahil olmak, potansiyel olarak kilo kaybına yol açan doluluk hissini artırabilir.

Elyaf açısından zengin gıdalar şunları içerir:

 • Tam tahıllı kahvaltılık gevrek, tam buğdaylı makarna, tam tahıllı ekmek, yulaf, arpa ve çavdar
 • meyve ve sebzeler
 • bezelye, fasulye ve bakliyat
 • fındık ve tohumlar 
Yukarıdaki yazımızda size acil diyetin genel püf noktalarına değindik fakat belirtmek isteriz ki herkes kendine uygun diyet ve egzersiz programı geliştirmelidir. Kimse aynı kas, yağ, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarına sahip değildir. Sağlıklı beslenme ve hareket mutlaka başarı getirir. Kilo vermenizde yardımcı olması için aşağıdaki yazılarımızı da sizlere sunuyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder