1 Haziran 2017 Perşembe

AB Mentollü Sigaraları Yasaklıyor


Mentollü SigaraMentollü ve ince tipte sigaralara yasakla beraber yeni düzenlemeler de yolda.

Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelerde satılacak sigaralara standart getirmek amacıyla bir çalışma geliştiriyor.  Komisyon, ''mentollü'' ve ''ince'' sigaralara yasak getirmek gibi bir hedef koydu kendine.
Alman Bild gazetesinin haberinde belirtilene göre AB Komisyonu, üye ülkelerde sigaralara standart getirmek için yeni bir tasarı oluşturdu. Önümüzdeki hafta komisyonda görüşülecek tasarıyla, AB ülkelerinde "mentollü" ve "ince" sigaraların yasaklanması öngörülüyor.

Mentollü sigara tadı


Mentollü sigara üretimi şöyle adımları vardır; önce folyolar alınır mentol fırınlarına verilir ve 45 dakika bu fırınlarda bekletilir. Fırından tekrar alınıp sigara paketi yapan makineye konur. Sigara normal olarak pakete girer tütünde bir mentol, nane ve benzeri yoktur, filtrede bir olay yoktur işin püf noktası folyoda saklıdır. Paketin içine giren sigara zamanla mentolü emmeye başlar ( tütünün ortamdaki kokuyu çekmesi kendine has bir özelliktedir bu sebepten dolayı sigara fabrikalarında çalışanların parfüm ve deodorant kullanmaları yasaktır) kullanıcılara gelene kadar tütün mentolü absorbe etmiş haldedir. Sigaradan alınan mentol, nane tadı bu şekilde elde edilmektedir.

İnce ve Mentollü Sigara Devrim Kapanıyor


Düzenlemeden sonra AB üyesi 27 ülkede "mentollü" ve "ince" sigaraların satılması yasaklanacak. (ABD' de en çok tüketilen sigara çeşidi. rağbet gören markalar ise parliament menthol ve newport' tur.)

Haberde, AB Komisyonu'nun "mentollü" ve "ince" sigaraları yasaklamak için bir tasarı üzerinde uzun zamandır çalıştığı fakat bu tasarının sigara şirketleri lobilerince şu ana kadar engellendiği kaydedilen bilgiler arasındadır.

AB Komisyonu sağlık komiseri John Dalli, "rüşvet aldığı" iddialarıyla itham edilmiştir. Dalli'nin yakın çalışma arkadaşının İsveç merkezli mentollü sigara üreticisi Snus'tan 60 milyon Euro rüşvet talep ettiği ileri sürülmüştü.

Kullanıcılarının nasıl tepki vereceği ise ayrıca merak konusu oldu.

John Dalli'nin AB Komisyonu sağlık komiserliği görevinden ayrılması ve Tonio Borg'un bu göreve getirilmesinin ardından, AB sigara üretimine standart getirmek için yeniden kolları sıvadı.

AB Komisyonu'nun yeni düzenlemesine göre, "sigara öldürür" gibi uyarı yazıları ve fotoğraflar, sigara kutuları üzerinde artık yüzde 75'lik bir alanı oluşturacak. Sigara tiryakilerin tüketiminin bu uygulama ile psikolojik olarak etkilenip, sigara bağımlısı insanların sayısının azalması bekleniyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder