2 Haziran 2017 Cuma

5:2 Diyeti ile Hızlı Kilo Verme


Hızlı kilo verme diyeti olarak da bilinen 5: 2 diyet şu anda en popüler aralıklı oruç diyetidir.  İngiliz gazeteci Michael Mosley tarafından popüler hale getirilmiştir. Ülkemizde de son derece yaygındır. Buna 5: 2 diyeti deniyor çünkü haftanın beş günü normal yemek günlerinde kalori miktarınız normal ölçüde olurken, diğer ikisi ise günde 500-600 kaloriyi sınırlıyor.  Hangi gıdalar yiyeceğiniz değil, ne zaman onları yemeniz gerektiğini öğreten farklı bir diyettir. Pek çok insan, bu kalori biçimini, geleneksel kalorileri kısıtlı bir diyete göre yapmanın daha kolay olduğunu düşünmektedir. Bu makalede, 5: 2 diyetiyle ilgili bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.

5: 2 Diyet Nasıl Yapılır?

5: 2 diyetin açıklanması gerçekten çok basittir.  Haftada beş gün, normalde yemek yersiniz ve kalorileri kısıtlama konusunda düşünmek zorunda kalmazsınız.  Daha sonra, diğer iki günde, kalori alımınızı günlük ihtiyaçlarınızın dörtte birine indirirsiniz. Bu, kadınlar için günde yaklaşık 500 kalori ve erkekler için 600'dür.  Haftanın herhangi bir gün tercih edeceğiniz size kalmaktadır. Haftayı planlamanın yaygın bir yolu pazartesi ve perşembe günleri, iki veya üç küçük öğünle az kalori almak haftanın geri kalanı için normal olarak yemek yemektir.  "Normal" yemenin, her şey  yiyeceğiniz anlamına gelmediğini vurgulamak önemlidir. Eğer abur cubur tüketirseniz muhtemelen herhangi bir kilo vermezsiniz ve hatta kilo alabilirsiniz. 


5:2 Diyeti Faydaları


Özellikle 5: 2 diyetle ilgili çok az çalışma var.  Önemli bir fayda, aralıklı açlığın, en azından bazı insanlar için sürekli kalori kısıtlamasından daha kolay izlenebileceğidir. Ayrıca, birçok çalışma aralıklı açlığın farklı türlerinin insülin seviyelerini önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir. Bir çalışma, 5: 2 diyetin normal kalori kısıtlamasına benzer kilo kaybına neden olduğunu göstermektedir. Ek olarak, diyet insülin seviyelerini düşürmede ve insülin duyarlılığını iyileştirmede çok etkilidir. 

Kilo vermeniz gerekiyorsa, 5: 2 diyet doğru yapıldığında çok etkili olabilir.Bunun başlıca nedeni, 5: 2 yeme modelinin daha az kalori tüketmenize yardımcı olmasıdır. Bu nedenle aralık olmayan  günleri telafi etmek için oruç tutan günlerde daha fazla yemek yememek çok önemlidir.  Aralıklı açlık, total kalori eşleştirildiğinde , normal kalori kısıtlamasından daha fazla kilo kaybına neden olmaz. 

5:2 Diyeti Nasıl Yapılır ? 


Bazı insanlar güne küçük bir kahvaltı yaparak başlayabilirler, bazıları ise mümkün olduğunca geç yemeye başlamak için en iyisini bulur. Genel olarak, insanların takip ettiği iki yemek düzeni vardır:


  • Üç küçük öğün: Genellikle kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği.
  • İki biraz daha büyük yemekler: Sadece öğle ve akşam yemeği.

Kalori alımı sınırlı olduğundan - kadınlar için 500 kalori ve erkekler için 600 kalori - kalori bütçenizi akıllıca kullanmak mantıklıdır. Çok fazla kalori tüketmeden kendinizi tok  hissetmenizi sağlayacak besleyici, yüksek lifli , yüksek proteinli gıdalara odaklanmaya çalışın. Çorbalar, hızlı günlerde mükemmel bir seçenektir. Çalışmalar, orijinal formda aynı içeriklerden veya aynı kalori içeriğine sahip yiyeceklerden daha fazlasını hissetmenize neden olabileceğini göstermiştir.  5: 2 diyet için lezzetli yemek planları ve yemek tarifleri ile bol miktarda yemek çeşiti vardır. 


İlk birkaç hızlı gün boyunca, ezici bir açlık olayı bekleyebilirsiniz. Normalden biraz daha zayıf veya daha yavaş hissetmek normaldir.  Ancak, özellikle iş ya da diğer işlerle uğraşmaya kalkarsanız açlığın nasıl hızla arttığına şaşıracaksınız.  Ek olarak, çoğu insan ilk birkaç ara günler ardından hızlı günlerin daha kolay olduğunu görmektedir. 


5:2 Diyeti Dezavantajı Var mıdır ? 


5:2 diyeti sağlıklı, iyi beslenmiş insanlar için çok güvenli olmasına rağmen, herkese uygun değildir. Bazı insanlar diyet kısıtlamalarından kaçınmalıdır. Bunlar şunları içerir:


  • Yeme bozukluğu öyküsü olan bireyler .
  • Genellikle kan şekeri seviyelerinde düşüş yaşayan bireyler.
  • Hamile kadınlar, emziren anneler, gençler, çocuklar ve tip 1 diyabetli bireyler.
  • Yetersiz beslenen, zayıflamış veya bilinen besin eksikliğine sahip kişiler.
  • Gebe kalmaya çalışan veya doğurganlık sorunları yaşayan kadınlar.

Ayrıca, aralıklı açlık, bazı kadınlar için erkekler için olduğu kadar yararlı olmayabilir. Bazı kadınlar, bu tür bir beslenme düzenini takip ederken adet dönemlerinin durduğunu bildirmişlerdir.
5: 2 diyet kilo vermek ve metabolik sağlığı geliştirmek için kolay ve etkili bir yoldur .

Birçok insan geleneksel kalorili kısıtlı diyete göre daha kolay yapılır Kilo vermek veya sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız, 5: 2 diyet kesinlikle dikkate alınması gereken bir şeydir.  Yardımcı olması için Obezite Tedavisinde Yeni Umut ; Dukan Diyeti yazımızı da okuyabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder