28 Mayıs 2017 Pazar

Zencefil


Zencefil

Zencefil , zencefilgiller familyasından incelenen bir metreye kadar boylanabilen, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçekler açan bir bitki türü olarak kabaca tariflenir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ve yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil ekildikten 6 ile 20 ay sonra hasat edilir. Beyaz (bazen sarıya çalan yeşil) çiçekleri orkideyi andırır.
Zencefilin etkili oluşunun en önemli nedenlerinden birisi uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir (shogaols ve gingerols). Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır. Zencefilin kullanılan bölümü toprak altında bulunan bej renkli kök-sapıdır. Dünyanın birçok mutfağında genelde kök olarak kullanılır.Zencefilin Faydaları Nelerdir  • Mide ve bağırsakta meydana gelen gaz spazmları, şiddetli ağrıları geçirir. Midede meydana gelen hazımsızlığı giderir.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Boğaz şişkinliklerini indirir.
  • İshali kesmeye yardımcı olur.
  • İştah açar.
  • Kalbin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Etkili solunum almanıza ve rahat uyumanıza yardımcı olur.

Zencefil Nasıl Kullanılır


Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan bölümüdür. Çöreklere katılır. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda faydaları vardır. Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır ?


Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı güçlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe faydalıdır. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika dinlendirilir. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı hale gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder