23 Mayıs 2017 Salı

Zayıflarken yüzünüz çökmesin

İncecik bir vücuda sahip olmak güzel. Ama zayıflamak uğruna çöken ve sağlıksız görünen bir yüze sahip olmayı kimse istemez.

Zayıflarken doğru beslenme hızlı kilo vermek için aksatılmakta ve yüz bölgesinde çökmeler meydana gelmektedir.
Zayıflarken yüzümüz neden çöker?


Yüz çevresel faktörlerden ve yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı hasara uğramaktadır. Yüz yaşlanmasında halk arasında çökme olarak adlandırılan türü, deri altında bulunan hacmin hızlı kaybı ile olur. Deri altı hacmini yağ, kas ve iskelet oluşturur. Yanlış yapılan diyetlerle yüzün yağ tabakasının kaybı ve iskelet sistemindeki erimeler ile yüzde yaşlanma hızlanır. Bu durum zayıflama çökmesi olarak bilinir. Özellikle yanakların düşmesi ile buldog yüz adı verilen yüz görüntüsü yanında, gözlerde içeri çökmeler, kaş düşmeleri, ağız kenarı düşmeleri olur. Kişi daha ince ve sağlıklı bedene sahip olmasına rağmen yüz yorgun ve mutsuz görünür. Özellikle 35 yaşını geçmiş kişilerde hızlı ve fazla kilo kaybı, önlem alınmaz ise yüzü yaşlandırır. Hızlı ve aşırı kilo kayıplarında yüz dışında bedenin diğer bölgeleri ve özellikle kol, göğüs, bacak içi ve kalça sarkmaları da olmaktadır. Ancak yüz görünür olduğu ve yaşlanmanın doğrudan kanıtlarını verdiği için daha önem taşır.

Yüzün çökmemesi için neler yapılabilir?


Dengesiz ve hızlı kilo kaybının bedeli yüzün kaybı olmamalıdır.Dengeli bir şekilde egzersiz yapılması ve bedeni yormayan hareketler ile buna devam edilmesi yüz çökmesini engelleyecektir. Bu sırada özellikle güneş hasarından kaçınmak gerekir. Hacim kaybeden yüzde güneş hasarı sarkmayı hızlandırır. Güneş hasarlı ciltte kolajen ve elastin lifler hasara uğrayarak cildin yaşlanmasına ve  içi boşalmış deriyi yerinde tutmanın zorlaşmasına neden olur. Fazla kilo verme hedefleniyor ise, yüz derisindeki kollajen miktarını ve yapımını uyaran başta lazer tedavileri olmak üzere bazı estetik girişimler eklenebilir. Bir başka önlem, bedenin yağ ağsından fazla olan bölgelerinden yağların alınıp -80 derecede saklamasıdır. Zayıflama tamamlanınca ya da zayıflama programı devam ederken kişiye bu hücreler en-jekte edilebilir. Zayıflama tamamlanınca, bazı bölgelerde dirençli yağlar kalmış olabilir. Bunlar da yüz için kullanılabilir. Kişi, önceki tecrübelerinden zayıflarken yüzde zayıflama olduğunu biliyor ve sadece bölgesel yağlar için kilo vermeye çalışıyor ise, lazer lipo ile bölgesel yağlardan kurtulmak daha akılcı bir seçim olacaktır. Aşırı sarkmanın olduğu durumlarda yüz germe işlemlerine gerek olacaktır. Bu durumda sadece hacim vermek kişiyi gençleştirmede yeterli değidir.

Yüz çökmesinde daha riskli gruplar var mıdır?


Özellikle güneşin Uv ışınlarından kaynaklı yüzde cilt lekeleri oluşmaktadır ve cilt yapısı hasara uğramaktadır.İnce derili kişiler, hızlı ve fazla kilo kaybından daha kolay etkilenir. Erkekler kalın deri yapısı ve daha güçlü kemik yapısı sebebiyle bu durumdan daha az etkilenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder