23 Mayıs 2017 Salı

Ketojenik Diyet

Bir keto veya ketojenik diyet, yağları daha etkili bir şekilde yakmanıza yardımcı olabilecek çok düşük karbonhidratlı bir diyettir. Birçok insan kilo kaybı, sağlık ve performans için kanıtlanmış birçok faydasını zaten yaşamıştır.   Bu makalede gerçek yiyeceklere dayalı bir keto diyetini nasıl yiyeceğinizi öğreneceksiniz.  

Ketojenik Diyet Nedir ?

Ketojenik Diyet
Bir ketojenik beslenmedeki “keto”, vücudun “ketonlar” adı verilen küçük yakıt molekülleri üretmesine izin vermesinden kaynaklanır. Bu, kan şekeri (glikoz) kısa sürede verildiğinde kullanılan vücut için alternatif bir yakıt kaynağıdır. Çok az karbonhidrat (kan şekerine hızla parçalanır) ve sadece hafif miktarda protein (fazla protein de kan şekerine dönüştürülebilir) yerseniz ketonlar üretilir.  Karaciğer yağdan ketonlar üretir. Bu ketonlar daha sonra vücutta, özellikle de beyin için bir yakıt kaynağı olarak hizmet eder.

Beyin, her gün çok fazla enerji tüketen aç bir organdır ve doğrudan yağda kalamaz. Sadece glukozda veya ketonlarda çalışabilir. Bir ketojenik diyette, tüm vücudunuz yakıt kaynağını çoğunlukla yağ, yakıcı yağ 24-7 üzerinde çalıştırmak için değiştirir. İnsülin seviyeleri çok düşük olduğunda, yağ yakımı önemli ölçüde artabilir. Yağ depolarınıza bunları yakmak için daha kolay ulaşılabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız bu harikadır, ancak daha az açlık ve sürekli bir enerji kaynağı gibi daha az belirgin yararlar da vardır. Bu sizi uyarmaya ve odaklanmaya yardımcı olabilir.

Vücut keton ürettiğinde, ketoz adı verilen bir metabolik duruma girer. Oraya varmanın en hızlı yolu oruç tutmaktır. - hiçbir şey yememek - ama kimse sonsuza kadar oruç tutamaz. Diğer yandan bir keto diyeti süresiz olarak yenilebilir ve ketoz ile sonuçlanabilir. Hızlı olmak zorunda kalmadan, kilo vermeyi de içeren oruç tutmanın birçok yararı vardır.  

Kimler Ketojenik Diyet Yapabilir ? 


Bir keto diyet hakkında  birçok mit ve yanlış anlama vardır , ama çoğu insan için çok güvenli gibi görünüyor.  Bununla birlikte, genellikle özel bir değerlendirme gerektiren üç grup vardır: Diyabet , örneğin insülin için ilaç alıyor musunuz ?  veya  Yüksek tansiyon için ilaç alıyor musunuz ?    

Ketojenik diyetin birçok kanıtlanmış faydaları olsa da, hala tartışmalıdır. Potansiyel tehlike, örneğin diyabet hastaları için sıkıntılı olabilir. İlaçla ilgili değişiklikleri ve ilgili yaşam tarzı değişikliklerini doktorunuza danışmanız gerekir.  Bir keto diyeti ile ilgili tartışmalı konular ve bunların üstlenilmesi , doymuş yağlar , kolesterol , kepekli tahıllar , kırmızı et ve kilo vermek için kalorileri kısıtlama içerir .

Bir ketojenik diyetin tadını çıkarmak için tipik yiyecekler vardır. Sayılar, 100 gram başına net karbonhidrat, yani sindirilebilir karbonhidrattır  Ketozda kalmak için, daha düşük genellikle daha iyidir:

Keto diyet gıdaları: Doğal yağlar (tereyağı, zeytinyağı);  Et;  Balık ve deniz ürünleri;  Yumurtalar;  Peynir;  Yeryüzünde yetişen sebzelerdir. Ketoza ulaşmak için en önemli şey çok fazla karbonhidrat yemekten kaçınmaktır. Muhtemelen 20 gramın altında karbonhidrat alımını günde 50 gramın altında karbonhidrat tutmanız gerekecektir. Daha az karbonhidrat, ketoza ulaşmak, kilo vermek veya tip 2 diyabeti tersine çevirmek için daha etkilidir.  İlk önce karbonhidrat sayımı yararlı olabilir. Ama tavsiye edilen yiyeceklerimize ve yemek tariflerimize sadık kalırsanız, saymadan bile keto olarak kalabilirsiniz.

Ketojenik Diyetten Kaçınılması Gereken Şeyler

İşte bir keto diyetinden kaçınmanız gereken şey - çok şeker ve nişasta içeren karbonhidratlı yiyeceklerdir. Buna ekmek, makarna, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler dahildir. Bu yiyecekler çok yüksek karbonhidratlıdır. Bir ketojenik diyetin yapılması için yiyecekler: ekmek, makarna, pirinç, patates, meyve, bira, soda, meyve suyu, şeker kesilmelidir.  Ayrıca işlenmiş gıdalardan kaçının. Ayrıca, besin, vücutta kan şekerine dönüştürülebileceği için, öncelikle yağda yüksek ve protein bakımından sadece orta derecede yüksek olmalıdır. Az yağlı diyet ürünlerinden kaçının. Kaba bir kılavuz karbonhidratlardan yaklaşık % 5 enerji (daha az karbonhidrat, daha etkili), proteinden % 15-25 ve yağdan yaklaşık% 75 oranındadır. 

Peki ketojenik bir diyette ne içiyorsun? Su mükemmel bir içecek ve kahve ya da çay da iyidir. İdeal olarak, özellikle şeker olmayan tatlandırıcılar kullanmayın. 


Ketojenik diyet zor olabilir bundan kaynaklı Düşük Glisemik İndeks Ne Demek? yazımıza bakarak düşük karbonhidrat diyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder