21 Mayıs 2017 Pazar

Yüz Felcine Dikkat!

Yüz Felci


Sonbahar ve kış aylarında artan yüz felci vakaları soğuk havaya karşı tedbirli olunması gerektiğini özellikle göstermektedir. Özellikle kışın soğuk rüzgarların estiği zamanlar da yüz bölgesinin korunmaması yüz felcine neden olabilmektedir.Yazın ise klima ve arabaların açık camlarının etkisiyle de bu durum ortaya çıkabilmektedir. Tükürük ve gözyaşı salgısının azalması, tat duyusunda bozulma, gürültüye karşı aşırı duyarlılık gösterilebilir. Yüz felci tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle yüz felci belirtileri olan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.Bu hastaların büyük bir kısmı tedaviyle iyileşmektedir yani bu durumlardan kaynaklı oluşan yüz felci geçicidir fakat geçici olması ciddi bi durum olmadığını göstermez.Yüz Felcine Karşı Korunma


Soğuk hava ve rüzgarların yüz felcine davetiye çıkardığını belirten uzmanlar yüzü mutlaka sert hava akımından korumak ve önleyici kıyafetler giymek gerekmektedir.. Kar maskesi ve atkı gibi eşyalar kullanılarak yüzün ve başın rüzgarla teması azaltılmalı, soğuktan korunmasına dikkat edilmelidir. Özellikle banyo sonrası saçlar tam olarak kurutulmadan dışarı çıkılmamalıdır.Çünkü bu şekilde yüz ve baş bölgesi, rüzgarla temasa daha açık hale gelmektedir.
Diğer yandan yüz felci araba kullanırken camların açık bırakılması sebep olurken ayrıca yüksek yerlere çıktığınızda yüzün korunmaması da etkendir.Yüz felci şikayetiyle doktora başvuranların öneri ve tedavileri uymaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüz felci geçirenlerin, kasların hareketini sağlamaları bu hastalığın tedavisi için önemlidir. Sakız çiğnemek, yüz egzersizleri yapmak ve sıcak uygulamak önerilen tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder