27 Mayıs 2017 Cumartesi

Yüksek Sesin Tehlikesi


Yüksek Sesin Tehlikesi


Uzun süre yüksek sese maruziyet, çok hassas olan ve işitme fonksiyonunda temel görevi üstlenen iç kulakta hücrelerin ölmesine yol açmaktadır. Kendini yenileyemeyen ve çoğalamayan hücrelerin ölmesine bağlı olarak, kişide ortaya çıkan işitme kaybı bir süre sonra kalıcı hale dönüşebilmektedir.

İşitme olayı ses enerjisinin beyin tarafından algılanması ile olur. Dış kulak, orta kulak, iç kulak ya da sesin deşifre işleminin yapıldığı sistemin herhangi bir basamağında engele takılması halinde işitme kaybının ortaya çıkmaktadır ve dış kulakta sesin toplanarak orta kulağa iletilmekte, orta kulakta iletilen ses büyümekte ve sesin sonra iç kulağa aktarılmaktadır.Burada ses analiz edilerek deşifre yapılıyor, kodlanıyor ve sinirlerde ilerleyerek beyinde algılanıyor. Bu süreçlerden birindeki aksama işitme kaybına neden olmaktadır.Orta kulak iltihabı, iç kulak zarı delikliği ve tümörler, iç kulak hastalıkları ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Kulakta meydana gelebilecek her rahatsızlık ilerlemesi  halinde işitme kaybına neden olabilir. Kulaktaki bir tümörün ağrıya yol açabildiği belirten uzmanlar, aynı zamanda çınlama ve işitme kaybından da sorumlu olabildiğini belirtmişlerdir. Uzmanlar, kulakta tek taraflı çınlamanın işitme ve denge siniri tümörlerinin bulgusu olabildiğini belirterek, sorunun erken dönemde tespit edildiğinde tedavi edilebilir ve yüksek oranda başarı  sağlanabilirken; tümörün büyümesi halinde kalıcı işitme kaybı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirttiler.

Uzmanlar ayrıca beyin ve omuriliği hastalığı olan MS'de de işitme kaybının sık görüldüğünü ifade ederek, bu hastalıkta sinirlerin kılıfı eridiğini. Sinir kılıfı eridiği için sinirler yalıtımsız kaldığını ve görevini yerine getiremediğini belirttiler.İşitme kaybının bir hastalık değil, semptom (bulgu) olduğuna işaret eden uzmanlar, kulakla ilgili her hastalığın kendine göre belirti verdiğinin altını çizdi.Kulağın Yüksek Sese Maruz Kalması Durumlarında Yapılması Gerekenler


Hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı antibiyotikler ile ağrı kesicilerin de iç kulaktaki hücrelerin yapısını bozduğuna ve işitme kaybına yol açabildiğine dikkati çeken uzmanlar; iç kulaktaki problemde en büyük etken antibiyotikler ve idrar sökücüler olduğunu dile getirerek bunların kullanımın dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Uzmanlar eskiden tüberküloz tedavisinde kullanılan antibiyotiğin içindeki ''streptolizm'' maddesinin iç kulakta kalıcı hasara sebep olduğunu, bu nedenle artık kullanımından kaçınıldığını belirttiler.

İç Kulak Hücrelerinde Meydana Gelen Değişimler


Uzmanlar yüksek sese maruziyetin işitme kaybına yol açabildiğini ve hatta mevcut sorunu kalıcı hale getirebildiğini söyledi.Uzun süreli yüksek sesin, çok hassas olan ve işitme fonksiyonunda temel görevi üstlenen iç kulağa çok fazla hasar verdiğini vurgulayan uzmanlar, kesinlikle yüksek sesli ortamlardan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca uzmanlar, yüksek ses enerjisinin, iç kulakta yer alan salyangozda salınan zar üzerindeki hücrelerde bulunan tüylerin kopmasına ve hücrelerin ölmesine sebep olduğunu, bu hücrelerin bir daha asla yerine gelmediğini belirtiler.

Bu hücrelerin, kendisini yenilemediğini ve çoğalamadığını, bu yüzden olası bir sorunun kalıcı hale geldiğini dile getiren uzmanlar, yüksek sese maruz kalan meslek gruplarında kalıcı işitme bozukluğunun sık görüldüğünü vurguladılar. Uzmanlar, uçak teknisyenlerinde, tankçı ve topçu gibi askerlerde, yüksek sesli müzik dinlenilen bar ve disko gibi mekanlarda çalışanlarda, gürültülü alet kullanarak çalışmak zorunda kalanlarda bir süre sonra işitme kaybı şikayetlerinin görüldüğünü ve belli bir zamandan sonra şikayetin kalıcı hale geldiğini bildirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder