28 Mayıs 2017 Pazar

Yoğun ısı tedavisi ile varise son


Yoğun Isı Tedavisisağlıkiçin.org olarak sizler için yoğun ısı tedavisi hakkında yazı hazırladık.

Varise Son


Sıcak  damarları genişlettiği için aşırı sıcaklar varisli hastalara iyi gelmez. Çok sıcak suyla banyo yapılmaması, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulması gerekir.Ayrıca çok yüksek topuklu ayakkabı giymemek, dar elbiselerden ve kotlardan kaçınmak, uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamak gerekir.
Düzenli yürüyüş yapmak ayrıca varislere iyi gelir. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi gelir.Kilo varisin artmasına sebep olacağı için beslenmenize dikkat edin. Kilo almamak için Akdeniz tipi beslenme ile hafif bir diyet yapabilirsiniz. İdeal kilosunu koruyan varis hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat eder. Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayaklar hafif yüksekte yatmak hastaları rahatlatır.Yoğun Isı Tedavisinin Özellikleri


Uzun süre ayakta kalmak, gebelik, şişmanlık, ileri yaş, gibi faktörlerle ortaya çıkan varis varlığında, cerrahiye alternatif yoğun ısı tedavisi ile sorun ortadan kaldırılabilir. Varislerin kıvrımlı, mavimsi-mor yapılar olarak görülmektedir, genellikle bacaklarda ve baldırda ortaya çıkarkar, toplardamar içerisindeki küçük kapakların kanı kalbe doğru itme özelliğini yitirmesinin varislerin ortaya çıkmasında çok önemli bir etkendir. Örümcek ağı görünümlü varislerin ise daha hafif bir form olduğunu unutmamak gerekir ve bu gibi durumlarda; uzun süre ayakta kalmak ve kiloyu dengede tutmak gerekri.

Varisin, bacaklarda ağrı, bacaklarda dolgunluk, ağırlık hissi, gece krampları, bacaklarda karıncalanma, uyuşukluk, atmalar, genişlemiş görünür toplar damarlar, ayak bileklerinde şişlik, ayak bileği etrafında deride renk değişiklikleri, ciddi vakalarda ise cilt ülserleri ile kendini gösterdiği bilinmektedir. Varis tedavisinde ağrının giderilmesi ve komplikasyonların önlenmesi üzerine odaklanıldığını tedavinin hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve mevcut varislerin şiddetine göre planlamaktadır.

Varis Tedavisi


Tedavinin, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi olarak iki gruba ayrılmaktadır, cerrahi olmayan tedavinin uzun süre ayakta durmaktan kaçınma, elastik, basınçlı varis çorabı uygulaması ve ilaç kullanımı ile yapıldığını belirten uzmanlar; İlaç dışı tedavide ise iğne tedavisi, radyofrekans ya da lazer termal ablasyon, cerrahi olarak venin çıkarılması, endoskopik perforan ven cerrahisi uygulandığını dile getirmişlerdir.Bazı hastalarda kombine tedaviler yapılmaktadır, cerrahi uygulamanın büyük varislerin varlığında ağrı, bacakta ağırlık ve yorgunluk hissi, bacağın görünümünün düzeltilmesi ve cilt, cilt altı yağ dokusunun sertleşmesi gibi durumlarda tercih edilmeltedir.Skleroterapi olarak adlandırılan iğne tedavisi ise en sık uygulanan tedavi metotlarından biri olarak gösteriliyor. Uygulama, kimyasal özel bir solüsyonun varisli toplardamar içine enjeksiyonu ve buna bağlı olarak varisli damarın kapanmasıyla kanın sağlıklı toplar damarlara yönlendirilmesi prensibine dayanıyor. Uygulama sonrasında bacaklarda toplardamarlarda pıhtı oluşması olarak tanımlanabilen ''toplardamar (ven)'' sertleşiyor ve sonrasında kayboluyor. İğne tedavisi küçük, orta çaplı damarlarda uygulanıyor ve anestezi gerektirmiyor.

Yüzeysel lazer termal ablasyon yöntemi ile lazer varisli damar üzerine uygulanarak yok ediliyor. Yöntem, varisin çok hafif formları üzerinde etkili olabiliyor.

Endovenöz termal ablasyon diye isimlendirilen yöntemde ise daha büyük varisli toplardamarların yoğun ısı kullanılarak tedavisi amaçlanıyor. Cerrahi olarak toplar damarın çıkarılmasına alternatif olarak gösteriliyor. Bu yöntemde, toplardamar içine oldukça ince bir kateter sokuluyor ve ucundan damar çeperine ısı uygulanıyor. Kateter çekildikten sonra ısı, toplardamarın kapanmasına ve kanın sağlıklı damarlara yönlenmesine olanak sağlıyor.

Bir başka yöntem olan Radyofrekans (VNUS) termal ablasyonda da toplardamarın kapanmasına olanak sağlayan kateter ucundan enerji ısı değil radyofrekans dalgaları ile sağlanıyor. Hasta, uygulama sonrasında birkaç gün içerisinde normal yaşamına  dönebiliyor.

Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) yöntemi ise varis gelişen dokuların termal olarak hasarlanması prensibine dayanıyor. Çıplak bir lazer fiberi ile toplardamar içerisindeki hastalıklı kısma ulaşılarak lazer enerjisi veriliyor.

Endoskopik Perforan Ven Cerrahisinde de ciddi derecede ilerlemiş cilt ülserleri varlığında uygulama yapılıyor.

Ambulatuvar Flebektomi diye isimlendirilen yöntemle ise cilde yapılan küçük kesilerle küçük venler çıkarılıyor.

Tedaviler sonucunda, oldukça başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ağrı azaltılıyor ve kozmetik görünüm düzeltilebiliyor. Çok düşük olasılıkla zamanla varis tekrar oluşabiliyor, sinir hasarı gözlenebiliyor.

Yoğun ısı tedavisi yazımız burada bitiyor. Umarız işinize yaramıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder