20 Mayıs 2017 Cumartesi

Yılan sokmalarında başvurulacak birinci ilk yardım metodu nedir?Yılan Sokması


Editörlerimiz  sizler için yılan sokmalarına karşı alınacak metotlar hakkında yazı hazırladık.

Yılan Sokması NedirBelirtmek de fayda var yılan sokması , deniz canlılarının sokması , kene ısırığı veya arı sokmalarıyla tamamen farklılık gösterir.Yani sizi neyin soktuğunu anlamalısınız , yılan sokma belirtileri diğer ısırıklardan farklı semptomlar geliştirir.
Yılan ısırığı veya yılan sokması, yılanın dişleri ile sebep olduğu yaralanma olarak kaba bir tarif yapmak da fayda var. Yılanlar çoğu zaman avlarını ısırırlar, ancak sık görülmese de, genellikle savunma amaçlı olarak insanları da ısırdıkları gözlenebilir. Çoğu yılan zehirsizdir ve avlarını genellikle zehir kullanmadan boğarak etkisiz hale getirirler.

Bununla birlikte zehirli yılanlar -Antarktika haricinde- her kıtada görülür. Isırıklar için önerilen ilk yardım yöntemleri yılanın yaşadığı bölgeye göre farklılık gösterir. Bazı türlerin ısırığında etkili olan bir tedavi başka bir türün ısırığında etki oluşturmuyor olabilir. Yılanların fiziksel görünüşleri farklı olabileceği için, genellikle bir türü tanımlamanın pratik bir yolu yoktur ve böyle durumlarda profesyonel tıbbi yardım aranmalıdır.
Isırığın sonucu; yılanın türü ve yaşı, ısırığın vücuttaki yeri ve derinliği, enjekte olan zehir miktarı, ısırılanın yaşı, sağlığı ve büyüklüğü gibi birçok etmene bağlı olarak değişir. Bütün ısırıklarda, ısırılanın yaşadığı panikten kaynaklanan ve psikolojik olan dehşet ve taşikardi gibi semptomlar belirir.

Zehirli olmayan yılanların ısırıkları da sıklıkla dişin sebep olduğu yırtılma veya sonuçta oluşan enfeksiyon yüzünden tahribat yaratır. Bir ısırık ayrıca potansiyel olarak ölümcül olan anaflaktik reaksiyonu başlatabilir. Isırıklar için ilk yardım önerileri yılanın yaşadığı bölgeye bağlıdır, bazı türlerin ısırıklarında etkili olan tedaviler diğer türlerin ısırıklarında etkisiz olabilir.


Yılan Sokmasında Alınacak Önlemler


Başta sokan yılanın zehirli olup olmadığını tespit etmek mümkün olamayacağı için, bütün yılan sokmalarında gerekli tedbirlerin alınması önem arz eder. Bu hususta aşağıda verilen prosedürlere uygun davranmak hayati önem taşır.

 Sokulan yerin üst kısmına sıkı bir bandaj (turnike) tatbik edilmelidir. Bu bandaj toplardamar kan akımını durduracak kadar sıkı olmalı ve nabzın atışını durdurmamalıdır. Bandaj için bir mendil, kemer, kravat gibi şeyler kullanılabilinir. Bandaj her yirmi dakikada bir on dakikalık bir süre için açılmalıdır.
Sokulan yerin üzerine haç biçimi bir kesit yapılmalı ve zehir emilerek çıkarılmalıdır.
Sokulan kişi kesinlikle dinlenmeli ve mümkün olduğu kadar az ölçüde fizikî hareket de bulunmalıdır.
Isırılan kişi en yakın hastaneye sevk edilmeli ve mümkünse hangi tip yılan tarafından sokulduğunu tesbit etmeye çalışılmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder