27 Mayıs 2017 Cumartesi

Yemekten sonra mide ağrısı hayra alamet değil


Mide AğrısıÖzellikle yaş yükseldikçe, mide ağrısı ve benzeri belirtilerin incelenmesi gereklidir çünkü mide kanserinin görülme sıklığı yaşla birlikte orantılı olarak artar. Yemek yedikten sonra mide ağrısı çekmenin altında yatan en olası neden ülserdir.

Ülser mide veya bağırsakların üst kısmında veyaon iki parmak bağırsağında meydana gelebilir. Ağrının esası mide asidi veya ülseri azdıran yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Başka bir açıklaması da, ülser mideden on iki parmak bağırsağına uzanan çıkışı tıkıyorsa, bu durum yemek yedikten sonra dolgunluk hissi oluşmasına yol açabilir. Bu gibi tıkanmalara çoğu zaman yemek yedikten sonra ortaya çıkan mide bulantısı veya kusma eşlik eder.

Damar tıkanmasına dikkat edin


Öğünlerden sonra karın bölgesinde ağrı hisseden, bunun sonucunda da yemek yemekten kaçınma durumuna  gelen hastalar için geçerli olabilecek başka bir risk de bağırsak bölgesine açılan kan damarlarının tıkanıklığıdır. Kalp damar tıkanıklığına benzeyen bu hastalıkta, öğünler esnasında bağırsak bölgesindeki kan ihtiyacı arttıkça, damarlar bu artan ihtiyacı karşılayamamakta, sonuç olarak anjine benzeyen bir ağrı meydana gelir. Bu durumun kalp ve boyun gibi öbür damarlarında da tıkanıklık olan, kan basıncı ya da kolesterolü yüksek ve sigara içen hastalarda ortaya çıkması olasılığı en yüksektir.

Mide kanseri riski de söz konusu


Son olarak bahsetmemiz gereken, yemek yedikten sonra mide ağrısından şikayetinde bulunanlara koyulabilecek en üzücü teşhis mide kanseridir. Mide kanseri eskisi kadar sıklıkla görülmese de hala görülmektedir. Hatta mide kanserinin midenin yutak borusuna yakın olan kısmını içeren bir türünde artış olduğu araştırmalarda ortaya çıktı. Özetle, hazımsızlık konusundaki şikayetlerin gastroenteloglarca daha da ayrıntılı bir biçimde araştırılması şarttır. Midenin ve on iki parmak bağırsağının enine boyuna incelenmesi için endoskopi yapılması gerekli olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder