20 Mayıs 2017 Cumartesi

Yanıklar için gerekli ilk yardım metotları hangileridir?


Yanık TedavisiEditörlerimiz sizler için yanık tedavisi hakkında yazı hazırladık.

Yanık Nedir

Isı, elektrik, kimyasal maddeler, kaynar su, alev gibi etkenlerle oluşan doku tahribatına kabaca yanık denir.Hemen ilk yardım uygulamak önemlidir
Yanığın tek etkilediği yer deri değildir.Yanık tüm organizmayı etkileyen bir travma olarak gözlenir.Yanığın sonucunda oluşan doku tahribatının ölçüsü, yanıklı alanınının büyüklüğüne ve yanığın oluşmasına yol açan etkenin devamlılığına bağlı olarak farklılık gösterir.
Yanık sonucunda oluşan yaralar, yanığın genişliğine ve derinliğine bağlı olarak gruplandırılırlar. Yanıklar, genişliklerine göre küçük,orta ve büyük yanıklar olmak üç grupta incelenirler.
Yanık yaraları derinliklerine bağlı olarak ise 1.Derece,2.Derece ve 3.derece yanık olmak üzere üç grupta incelenebilirler.


Yanık Dereceleri Ve Yapılması Gerekenler


  • Birinci derece yanıklar ağrıyı dindiren ve derinin kuruyup çat­lamasını önleyen birçok merhemlerin yardımıyla tedavi edile­bilir. Eğer yanmayla kişinin genel sağlık durumu etkilenmemiş-se, birinci derece yanıklar, yanan kişi tarafından da teda­visi yapılabilir ve doktora başvurulması gerekmez.
  • İkinci derece yanıkların tedavisi doktor tarafından yapılmalı­dır. Alınacak ilk yardım tedbirleri şunlardır:  1. Yanan kısım, yaklaşık on dakika akar soğuk su altında bu­lundurulmalıdır.
  2. Yanan alan sterilize edilmiş gazlı bezle örtülmelidir.
  3. Yanan kişinin fazla sulu şeyler alması temin edilmelidir.
  4. Yanan alanlar büyük miktarda su ve hafif bir sabunla yı­kanmalıdır.  • Üçüncü derecede yanıkları kendi kendine tedaviye hiçbir zaman gidilmemelidir. İlk tedbir olarak yanan kısmın üzerin­deki kirler suyla silinmeli ve temiz bir bezle örtülmelidir. Ya­nan kişiye bol miktarda sulu şeyler verilmeli ve hasta şok ha­lindeyse sedyeyle hastaneye kaldırılmalıdır. Bu hallerde yanan alana merhem sürülmemelidir.
  • Dördüncü derece yanıklar da aynen üçüncü derece yanıklar gibi tedavi edilmelidir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder